به روز رسانی 1 تیر 1400    


اکسس کنترل
 
 

دستگاه اکسس کنترل


دستگاه اکسس کنترل (کنترل تردد) چیست؟


امروزه برای اینکه رفت وآمد ها بدون استفاده از نیروی انسانی کنترل شود باید از سخت افزار ها ونرم افزارهایی مثل قفل های برقی و کنترل تردد بهره بگیریم.ورود و خروج ها به نحوه های  متفاوتی مورد بررسی قرار می گیرد مثلاً در مترو با بلیط الکترونیکی می توان یک یا چند بار از گیت عبور کرد. در این مورد بدون نیاز به اطلاعات شخص فقط میزان اعتبار بلیط  کاهش می یابد.کنترل تردد یعنی این که چه کسی در چه زمانی، می تواند به یک مکان یا به یک وسیله خاص، دسترسی داشته باشد.

یک سیستم کنترل تردد، تعیین می کند که چه کسانی، مجاز به ورود یا خروج هستند (مجاز به دسترسی)، و برای تشخیص و اجازه ورود و خروج افراد به سازمان ها و مراکز امنیتی خاص استفاده می شود و بوسیله یک فرد و یا یک دستگاه، جلوی درب ورودی انجام می شود. و باعث بالا بردن میزان امنیت و سطح اطمینان در مراکز مختلف می شود.

دستگاه اکسس کنترل بررسی می کند که ورود یا خروج یک فرد مجاز است یا نه، و یا اینکه تنها برای ثبت زمان تردد کارکنان به کار می رود.از این دستگاه میتوان به عنوان محدود کننده آسانسور و اتاق سرور هم استفاده کرد.


 

انواع روش های کنترل تردد در اکسس کنترل ها
 

رمز : عدد یا کدی که توسط سازمان به کاربر داده می شود. برای ورود یا خروج باید رمزی را که قبلا در دستگاه کنترل دسترسی تعریف شده (شناسایی اعتبار)، وارد کنیم، در صورت درست بودن، رمز تایید شده و در باز خواهد شد و در صورت اشتباه بودن، دستگاه، اعلام می کند.

کارت های هوشمند : کارتی که توسط یک سازمان به کاربر داده می شود. این کارتها برای افراد ( کارمندان یا مدیران ) صادر می شود و هنگام ورود در سازمان، کارت را بر روی دستگاه کنترل دسترسی قرار می دهیم، پس از تایید اعتبار، اجازه ورود یا خروج داده می شود و زمان آن نیز ثبت می گردد.

شناسایی چهره : هنگام ورود به ساختمان یا مکان های خاص، تصویر صورت بوسیله دستگاه کنترل دسترسی، اسکن شده و با لیست عکسهای موجود در دستگاه مقایسه می شود، و در صورت شناسایی چهره و تایید، اجازه ورود داده شده و زمان ورود ثبت می شود.

دستگاه تشخیص چهره


اثر انگشت : اثر انگشت کاربر نیز مانند رمز، باید از قبل برای دستگاه تعریف شود و کافی است انگشت مورد نظر، بر روی دستگاه قرار بگیرد، و  دستگاه کنترل دسترسی، پس از مقایسه اثر انگشت، در صورت درست بودن، به فرد اجازه ورود یا خروج خواهد داد و زمان ورود و خروج او را نیز ثبت می کند (مثلا در ادارات)، و در صورت تایید نشدن، هیچ یک از موارد انجام نمی شود.
 


نحوه کار سیستم کنترل تردد


هنگامی که کاربر کارت و یا رمز ورود را استفاده میکند دستگاه اجازه ورود را بررسی کرده و پس از تایید رله اکسس کنترل را فعال میکند،که توسط این رله برق به قفل برقی روی درب ارسال شده و درب را باز میکند در صورت عدم تایید کاربر، اکسس کنترل بوق ممتد زده و LED آن قرمز میشود،دراین حالت قفل برقی فعال نمیشود.

از اکسس کنترل میتوان برای باز و بسته کردن دربهای شیشه ای و اتوماتیک و فعال کردن
دزدگیر اماکن استفاده کرد.دراین حالت از رله com وNo اکسس کنترل دو رشته سیم به قسمت رادار ویا حالت اضطراری مدار فرمان درب شیشه ای برده و به آن فرمان میدهیم.اکسس کنترل را حتی میتوان بر رو کرکره برقی نیز قرار داد و به آن فرمان داد.

درحالت کلی اکسس کنترل یک رله با سه پایه NO,NC,COM دارد که از این پایه ها برای عبور و جریان قفل های برقی و هم برای فرمان تحریک به مدارهای فرمان میتوان استفاده کرد.


 


 

نصب اکسس کنترل

 


نصب دستگاه اکسس کنترل


کنترل تردد یا همان اکسس کنترل برای کنترل ورود و خروج در اماکن مختلف استفاده میشود و میتوان به طور مختلفی از آنها بهره برد.با توجه به نوع کار واستفاده طریقه نصب آن هم متفاوت میشود.

درادامه این مطلب به طریقه نصب اکسس کنترل بر روی درب های شیشه ای اتوماتیک و دربهایی با قفل برقی اشاره میکنیم.نصب اکسس کنترل بر روی درب شیشه ای اتوماتیک

این گونه درب ها(اتوماتیک) حتما نیاز به اکسس کنترلی دارد که دارای رله آزاد باشد زیرا این درب ها با ولتاژ 12نمیتوانند کار کنند.
درب های اتوماتیک نیاز به فرمان دارند تا فعال شوند که این کار از طریق همان چسباندن پایه های NOوCOM رله انجام میشود. که ۲رشته سیم از این پایه ها به بخش فرمان درب وصل میشود.

بخش فرمان درب های اتوماتیک قسمتی هست که معمولا چشمی به ان وصل میشود ویا در صورت وجود  کانتور میتوان از آن استفاده کرد،دراین صورت دوسر رله اکسس کنترل را در مدار فرمان درب اتوماتیک به کانتورها وصل کنید که پایه چشمی آن در به آن وصل شده.
در درب هایی که جک پارکینگی دارند و کره برقی ها و انواع درب های دیگر اتوماتیکی در مدار فرمانشان باید دنبال دو کانتور startوcom بگردید و پایه های NOوCOM اکسس کنترل را به آنها وصل کنید تا آن درب فعال شودنصب اکسس کنترل به قفل برقی

دونوع قفل برقی که یکی از نوع مغذی مقابل هست و برای درب های داخلی ساختمان ،و دیگری قفل کله گاوی برای درب پارکینگ و ورودی حیاط ساختمان ،وجود دارد
برای فعال شدن هر دو مدل قفل برقی شما نیاز به ورود مثبت و منفی برق با ولتاژ ۱۲ویا ۲۴ ولت دارید،جهت بسته شدن به دلیل سیم پیچ بودن فرقی نمیکند،پس شما به اکسس کنترل کارتخوان نیاز دارید که به طور مستقیم شخص را شناسایی کرده و ولتاژ ۱۲ ولت بفرستد ویا یک رله آزاد داشته باشد که به واسطه آن مدار بسته شود و ولتاژ را به قفل منتقل کند.

عمده ای از اکسس کنترل ها رله آزاد دارند و در تعداد کمی از آنها فقط جریان خروجی مستقیم وجود دارد،بنابراین در این نوع از کانتور خروجی اکسس کنترل مستقیم دو عدد رشته به قفل وصل میشود که کار را آسان میکند.

در اکسس کنترل با رله آزاد نیاز به منبع تغذیه مانند آداپتور  داریم  که از ان یک رشته مستقیم به یک سر قفل وصل کرده و رشته بعدی را به رلهCOM اکسس کنترل وصل کرده و از رله NOاکسس هم به سر دیگر قفل برقی وصل میکنیم.
در اینجا رله به صورت کلید عمل میکند پایه های NOوCOMدرصورت شناسایی افراد چسبانده و جریان برق را عبور داده و قفل درب را فعال میکند.

 
نکات خرید اکسس کنترل

قبل از خرید اکسس کنترل (دستگاه کنترل تردد) به چه نکاتی باید توجه کنید؟


در نظر بگیرید شما مدیر یک شرکت و یا یک مجموعه مسکونی هستید و میخواهید برای تردد راحت‌تر کاربرانتان و بالا بردن امنیت آنها و یا اطلاعات کاری خود از اکسس کنترل استفاده کنید قبل از اقدام برای خرید کنترل تردد باید چند نکته را برای بهبود در خرید و نصب و بالابردن امنیت در نظر بگیرید.

1) درمرحله اول محیط و درب های خود را ارزیابی کنید اینکه درب های شما از چه جنسی است مانند(  درب شیشه ای، چوبی ،فلزی) شما را در انتخاب قفل برقی مناسب تر راهنمایی می کند و همچنین در نظر داشته باشید درب شما قابلیت این را دارد که سیستم قفل برقی و کنترل تردد را ساپورت کند در صورتی که قابلیت را نداشته باشد شما باید درب  خود را عوض کنید؟

برای کدام از درب ها میخواهید سیستم اکسس کنترل تهیه کنید و یا می خواهید درب شما از دو طرف هم ورودی هم خروج کنترل شود ؟آیا می‌خواهید تمام دربها را از نظر کارکرد با یک کد یا یک تگ ادغام کنید؟

به مسافت توجه کنید که سیم کشی ها قراراست از کجا اجرا شوند و چه مقدار سیم کشی انجام شود, گاهی ممکن است شما بخواهید در دو طبقه مجزا سیستم کنترل تردد استفاده کنید. بررسی کنید آیا میشود هر دو طبقه را با یک سیم کشی به هم متصل کرد تا در هزینه صرفه جویی شود و یا هر طبقه باید سیم کشی و اکسس کنترل جداگانه‌ای داشته باشد.

2) در نظر داشته باشید چه تعداد کاربر قرار است از این سیستم استفاده کنند و یا شما می خواهید فقط در ساعاتی خاص درب شما قابل استفاده از اکسس کنترل باشد و در ساعت دیگر درب به طور عادی برای تمامی افراد قابل استفاده باشد و آیا می خواهید دسترسی همه افراد به یک نوع باشد به طور مثال همه کاربران فقط از 1 کارت استفاده کنند و یا اکسس کنترل شما قابلیت دسترسی متنوع داشته باشد مانند اثر انگشت سنسور, تشخیص چهره, سنسور کف دست و ...

3) حتما اکسس کنترلی را خریداری کنید که قابلیت نصب بر روی هر گونه درب و یا قفل برقی را داشته باشد زیرا ممکن است شما از محل فعلی خود اسباب‌کشی کنید و آن کنترل تردد امکان ست شدن با درب جدید را نداشته باشد .
قبل از خرید بودجه خود را تعیین کنید زیرا اکسس کنترل ها نسبت به نوع و قابلیت آنها از لحاظ قیمتی متفاوت هستند به طور مثال اگر شما فقط یک دربازکن ساده با قابلیت خواندن تگ و کارت را بخواهید می توانید پایین ترین قیمت را داشته باشید در غیر این صورت نسبت به پیشرفت دستگاه هزینه پرداختی شما بالاتر میرود.

مهمترین نکته‌ای که قبل از خرید دستگاه اکسس کنترل باید به آن توجه کنید این است که اکسس شما باید قابلیت حذف و اضافه کردن کاربر را داشته باشد به طور مثال یکی از کاربران شما در محیط اداری اخراج شده است پس باید دسترسی او هم به دستگاه قطع شود اگر اکسس کنترل شما قابلیت حذف او را نداشته باشد شما مسئول اتفاق های ناگوار بعد از اخراج آن فرد هستید زیرا آن فرد هنوز تگ را همراه خود دارد و ممکن است بخواهد از آن استفاده نادرستی در جهت ضربه‌زدن به شما انجام دهد.

4) حتماً از مراکز معتبر دستگاه کنترل تردد خود را تهیه کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل برای اکسس کنترل خود بتوانید از گارانتی آن بهره مند شوید در نظر داشته باشید هر دستگاه کنترل تردد را خریداری نکنید حتماً از برندهای معتبر و به نام استفاده کنید.


عملکرد دستگاه اکسس کنترل تشخیص چهره


عملکرد دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره یکی از جدیدترین سیستمهای کنترل تردد امنیتی است که مبتنی بر فناوری بوده و با شناخت ویژگی‌های صورت افراد، کار می‌کند. یکی از نیازهای ضروری مدیران، نظارت و بررسی وضعیت کاری پرسنل است و یکی از راه‌‌های این نظارت و بررسی، کنترل ساعت ورود و خروج پرسنل سازمان است که یکی از مهم‌ترین فاکتور های محاسبه‌ی حقوق افراد هم به‌شمار می‌رود.دستگاه های تشخیص چهره یکی از انواع سیستم های بیومتریک است که به تازگی جهت شناسایی افراد و کنترل ورود و خروج بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد .هنگامی که یکی از پرسنل سازمان مقابل دستگاه کنترل تردد قرار بگیرد، دستگاه چهره‌ی او را با یک تحلیل دو یا سه بعدی از نقاط صورتش شناسایی می‌کند. سپس بین الگوی دریافتی و الگوهایی که از پیش برایش تعریف شده تطبیق انجام می‌دهد. اگر این الگوها مطابق باشند، دستگاه هویت کارمند را تایید می کند و ساعت ورود یا خروج او ثبت می‌شود.

 

به چند مورد از دلایل استفاده از این سیستم اشاره میکنیم

۱- سرعت و دقت بالا در شناسایی افراد بر اساس پردازش تصویر چهره کاربران .
۲- این سیستم بدون تماس کاربر با دستگاه مورد استفاده قرار میگیرد و کاربر رابطه بهتری با این دستگاه برقرار میکندو معایت دستگاه های اثر انگشت را ندارد .
۳- امکان تقلب و اشتباه وجود ندارد .

برای روشن‌تر شدن موضوع، مراحل انجام کار در دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره شامل چهار مورد زیر می‌شود:

تصویربرداری اولیه یا اسکن چهره
بررسی تصویر با توجه به الگوهای الگوریتم دستگاه
ذخیره تصویر به عنوان فاکتور تشخیص هویت
گرفتن تصویر جدید و مقایسه با الگوریتم‌های ذخیره شدهمشکلات اکسس کنترل تشخیص چهره چیست؟

بزرگترین نگرانی در مورد سیستم اکسس کنترل با استفاده از تشخیص چهره که بیشتر مردم دارند نگرانی های مربوط به حریم خصوصی است. آنها نمی خواهند تصویری از صورتشان در جایی ذخیره شود. به همین دلیل مهم است که شرکت هایی که از تشخیص چهره استفاده می کنند ، فقط از آن برای ذخیره پروفایل کارمندان ، که به تسهیلات ایمن دسترسی دارند استفاده کنند.  همچنین باید فقط در مکان هایی که نیاز به سیستم های امنیتی سریع دارند ، مورد استفاده قرار گیرد.


 

تکنولوژی RFID


تکنولوژی RFID


روش انتقال اطلاعات از طریق امواج رادیویی میدان های مغناطیسی که به طور بی سیم بدون تماس انجام می شود (Radio-frequency identification (RFID نام دارد. هدف این روش، شناسایی خودکار اشیا از طریق تگ های متصل شده به آنهاست.

به مجموعه ای از  فناوری ها که از آنان برای شناسايی اشياء ، انسان و حیوانات توسط ماشين استفاده می گردد ، شناسايی خودکار و يا به اختصار Auto ID  گفته می شود .  هدف اکثر سيستم های شناسايی خودکار ، افزایش کارآيی ، کاهش خطاء ورود اطلاعات  و آزاد سازی زمان کارکنان برای انجام کارهای مهمتر نظیر سرویس دهی بهتر به مشتریان است .

سامانه شناسایی امواج رادیویی (Radio Frequency Identification – RFID) سامانه شناسایی بی سیمی است که قادر به تبادل داده ها به وسیله برقراری اطلاعات بین یک Tag که به یک کالا، کارت و... متصل شده و یک بازخوان (Reader) است. سامانه های RFID از سیگنالهای الکترونیکی و الکترومغناطیسی برای خواندن و نوشتن داده ها بدون تماس بهره می برند. اصولا به هر سیستمی که قادر به خواندن و تشخیص اطلاعات افراد یا کالاها باشد سیستم شناسایی یا Identification System گفته می شود.

تگ و يا دستگاه فرستنده خودکار ، شامل يک مدار الکترونيکی است که که به شی مورد نظری که لازم است دارای یک کد شناسايی باشد ، متصل می گردد . زمانی که تگ نزدیک و یا در محدوده کدخوان قرار می گيرد ، میدان مغناطيسی تولید شده توسط کد خوان باعث فعال شدن تگ می گردد  .

در ادامه ، تگ بطور پيوسته اقدام به ارسال داده از طریق پالس های راديويی می نماید .  در نهايت داده توسط کدخوان دريافت و توسط نرم افزارهای مربوطه  نظیر برنامه های ERP  ( برگرفته شده از  Enterprise Resource Planning   ) و SCMS ( برگرفته شده از Supply Chain Management systems  ) پردازش می گردد .


RFID چگونه کار می کند ؟

تگ و يا دستگاه فرستنده خودکار ، شامل يک مدار الکترونيکی است که که به شی مورد نظری که لازم است دارای یک کد شناسايی باشد ، متصل می گردد . زمانی که تگ نزدیک و یا در محدوده کدخوان قرار می گيرد ، میدان مغناطيسی تولید شده توسط کد خوان باعث فعال شدن تگ می گردد  .
در ادامه ، تگ بطور پيوسته اقدام به ارسال داده از طریق پالس های راديويی می نماید .


آنتن RFID و یا همان " RFID Antenna " امواج رادیویی را در محدوده مشخصی منتشر می کند. این امواج رادیویی دو عمل اصلی انجام می دهند :
1) وسیله ای برای ارتباط با RFID Tag است (transponder)
2) انرژی مورد نیاز tag برای برقراری ارتباط را فراهم می کند (در مورد تگهای passive )
وقتی که یک tag در میدان الکترو مغناطیسی ایجاد شده در اطراف reader قرار می گیرد، سیگنالهای فعال کننده که توسط آنتن فرستاده شده اند روی آن اثر گذاشته و به عبارتی تراشه RFID را بیدار می کند و این تراشه اطلاعات موجود در tag را در اختیار آنتن قرار می دهد. نقش transceiver در این عملیات کنترل خطوط ارتباطی و داده ها است.انواع تگ های RFID

دو نوع اصلی از برچسب یا تگ های RFID وجود دارد. تگ فعال و تگ غیر فعال. در تگ های فعال منبع ذخیره نیرو مانند یک باتری وجود دارند اما در تگ های غیر فعال، باتری وجود ندارد. در عوض انرژی مورد نیاز خود را از آنتن گیرنده تامین می کنند که موج الکترو مغناطیسی را ارسال می کنند. همچنین تگ های نیمه فعال نیز وجود دارند که هم از نیروی باتری و هم آنتن استفاده می کند. این تگ ها معمولاً تا حد ۲۰۰۰ کیلوبایت داده را شامل می شوند. این داده ممکن است شناسه یا سریال منحصر به فردی باشد. این برچسب ها همینطور می توانند فقط خواندنی باشند یا قابلیت هم خواندن و هم نوشتن را داشته باشند. محدوده خواندن این تگ ها نیز به عواملی مانند نوع برچسب، نوع خواننده، تداخل در محیط و.. بستگی دارد. به صورت کلی محدوده تگ های فعال به دلیل وجود منبع قدرت بیشتر از تگ های غیر فعال است.تگ های اکتیو و پسیو
 

تگ های Passive به هیچ منبع تغذیه داخلی متصل نیستند. به جای استفاده از منبع تغذیه از انرژی الکترومغناطسی گیرنده های RFID برای انتقال داده ها استفاده می کند. این تگ برای سیستم های Access Control ( سیستم های درب باز کن اتوماتیک)،ردیابی فایل ها، برای کنترل زمان در مسابقه های ورزشی، مدیریت کالا در فروشگاه های زنجیره ای، برچسب های هوشمند و غیره استفاده می شود. هزینه ای تگ ها بسیار پایین است لذا استفاده از این تگ ها در صنعت مقرون به صرفه تر است.

تگ های Active که به صورت مداوم درحال ارسال سیگنال به گیرنده های خود هستند؛ از منبع تغذیه استفاده می کنند. این تگ ها بعنوان یک ردیاب استفاده می شوند تا بتوان انها را ردیابی کرد و با در محیط هایی که اجسام با سرعت زیاد حرکت می کنند این تگ ها کارایی دارند. این تگ ها محدوده بسیار بزرگی را تحت پوشش سیگنال های خود قرار می دهند. این تگ ها هم چنین هزینه زیادی را دارند.
این تگ ها بر اساس نوع استفاده به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند. برخی از انها در یک یا چند دسته ترکیبی جای میگیرند. این دسته ها عبارتند از :

تحمل در دمای بالا – این نوع تگ ها در موارد صنعتی خاص، مثل سیستم بهداشت و درمان و هم چنین پیگیری تعداد دفعات مصرف ابزاری که در سیستم های که با دمای بالا سروکار دارند استفاده می شوند.

محیط با شرایط سخت- این تگ ها در محیط های فضای باز و یا انبار ها که نیازمند تگ است مورد استفاده قرار میگیرد. این تگ ها نیز می توانند در شرایط برف و یخ بندان، گرد و غبار و یادر زیر آوار مقاومت کنند. حتی در برابر خرد شدن زیر چرخ تراکتور مقاومت کنند .برای نرم افزارهایی که وابسته به این چنین محیط هایی هستند این تگ ها مورد های مناسبی می باشند.
اندازه – گاهی اوقات در برخی صنایع که اندازه و سایز برای آنها اهمیت داردمیتوانند از تگ های مخصوص این کار استفاده کنند. بطور مثال صنایع دریایی.این تگ ها در همه نوع سایز و اندازه ای موجود است.
جنس تگ – اگر برنامه نیاز به ردیابی اجناس فلزی باشدبرچسب های UHF فلزی تنها گزینه است. این تگ ها به طور خاص برای کاهش مشکلات UHF RFID در مواجه با فلز طراحی شده است.

تعبیه خشک – این تگ ها تنها از چیپ و انتن تشکیل شده است و بر روی کار مثل پوسته یا لمینت قرار میگیرد.
تعبیه تر – این تگ ها تنها از چیپ و انتن تشکیل شده است .
تگ های توکار – اگر در مواردی نیاز شد که تگ ها بصورت توکار قرار بگیرند این تگ ها باز از عهده این امر برمی آید. این تگ ها می توانند در کوچکترین شکاف ها قرار گیرند یا حتی با چسب های اپوکسی رزین روی کار تعبیه شوند.

اساساً دو نوع تگ RFID اکتیو در بازار موجود هستند، تگ های فعال فرستنده و تگ های فعال راهنما یا نشانه
تگ های RFID فرستنده یا ترانسپوندر: در یک سیستم که از تگ های فرستنده ار اف  استفاده شده است، دستگاه تگ ریدر ابتدا یک سیگنال ارسال می کند، سپس تگ فرستنده فعال یک سیگنال پاسخ با اطلاعات مربوطه ارسال می کند. تگ های RFID فرستنده بسیار بهره ور هستند زیرا جهت حفظ عمر باطری زمانی که از محدوده تگ ریدر خارج می شوند باطری از مدار خارج می شود. این نوع تگ ها بیشتر در سیستم های کنترل تردد و جایگاه های پرداخت عوارض استفاده می شود.
تگ های RFID نشانه یا راهنما: در سیستم هایی که از تگ های RFID نشانه استفاده می شود، تگ منتظر ارسال سیگنال توسط دستگاه تگ ریدر نمی ماند. در عوض تگ RFID نشانه  همانطور که از نامش پیداست هر 3 تا 5 ثانیه یک بار یک سیگنال با مشخصات خاص را ارسال می کند.

استفاده از این نوع تگ ها در صنایع نفت و گاز و استخراج معادن و ردیابی محموله های بار بسیار معمول است. تگ های RFID نشانه می توانند سیگنال قابل شناسایی را تا صدها متر مسافت ارسال کنند ولی برای حفظ عمر باتری داخلی توان ارسال سیگنال را در حدود 100 متر مسافت محدود شده است.
و از آنجایی که تگ های فعال دارای باطری و مدارات داخلی و محفظه مستحکمی باید داشته باشند، نسبت به تگ های غیر فعال بسیار بزرگتر هستند. همچنین ممکن است بعضی از تگ های RFID فعال دارای سنسور نیز باشند که این سنسور عوامل محیطی مانند دما و رطوبت و غیره را برای کاربردهای خاص اندازه گیری می کند.
با توجه به تمام ویژگی های تگ های RFID فعال طبیعی است که قیمت این تگ ها بسیار گرانتر از تگ های غیر فعال باشد. از این رو تگ های فعال در کاربردهایی که دارای ارزش مالی بالایی هستند استفاده می شوند مانند صنایع نفت و گاز، سیستم های حمل ونقل کانتینری و سنگین، معدن و ساخت وساز.


تاریخچه RFID

اگرچه بیشینه این فناوری به جنگ جهانی دوم بر می گردد، از استفاده گسترده از محصولات و تجهیزات RFID چند سالی بیشتر نمی گذرد و آن نیز منحصر به کشور های صنعتی و پیشرفته می باشد. در چند ساله اخیر، این فناوری به شدت مورد توجه متخصصین و محققین علم IT و علم الکترونیک قرار گرفته است. دلیل اصلی این رویکرد کاربردهای وسیع الطیف سیستم های RFID می باشد. در حال حاضر در ایران نیز تلاش هایی برای شناخت و استفاده از این فناوری صورت گرفته است. بنابر نیاز بسیار زیاد کشور به این تکنولوژی، در این پروژه یک نمونه ساده و آزمایشگاهی دستگاه اکسس کنترل  طراحی و ساخته شده است. در این سیستم 5 نفر در نظر گرفته شده است که اجازه ی ورود و خروج آنها، توسط نمایش Accept و Deny بر روی صفحه نمایش و روشن شدن دیودهای سبز و قرمز، صادر می شود. از مزایای این پروژه می توان به کنترل تردد افراد، ثبت ساعت ورود و خروج افراد و امکان حفاظت محل های خاص و طبقه بندی دسترسی افراد به محل های خاص اشاره کرد.

در سال های اخیر پروسه های شناسایی اتوماتیک (Auto-ID) در خدمات صنعتی، خرید و پخش لوجستیک، صنعت، کارخانه ها، سیستم های سیال مواد بسیار رایج گردیده است. پروسه های شناسایی اتوماتیک امروزه در شناسایی، انسان ها، حیوان ها و حمل و نقل کالاها و تولیدات به کار می روند.

برچسب های بارکد رایج که شروع یک انقلاب در سیستم های شناسایی و از دیرباز قابل توجه بودند دارای مشکلات بسیاری بودند. این مطلب درست است که بارکدها بسیار ارزان قیمت هستند و از نظر اقتصادی به صرفه می باشند، اما نقطه ضعف اساسی آنها ظرفیت ذخیره سازی کم و عدم امکان برنامه نویسی مجدد آنها می باشد. راه حل فنی بهینه می تواند ذخیره سازی اطلاعات در یک چیپ سیلیکونی باشد. یک نمونه بسیار رایج از ابزار الکترونی اطلاعات که استفاده از آن در بین جوامع بشری بسیار رایج گردیده است کارت های هوشمند می باشد. اساس کار این کارت ها قرار گرفتن در یک میدان تماس است.هر چند که این گونه کارت ها در اغلب موارد به مفهوم واقعی تماس مکانیکی با میدان ندارند اما انتقال اطلاعات بدون تماس ابزارهای الکترونیکی حمل اطلاعات و دستگاه خواننده استفاده از این گونه ابزار را انعطاف پذیرتر خواهد کرد.مزایای استفاده از تکنولوژی RFID :

 

    کاهش هزینه ها ( کاهش فعالیت های دستی و افزایش سرعت )
    اتوماسیون ( بدون توقف )
    کاهش خطا
    کنترل فرآیندهای غیر قابل رویت
    امکان به روزرسانی برچسب ها بدون دخالت دست
    امنیت
    یکپارچگی

آن دسته از فناوری‌هایی كه می‌توانند شكلی تازه به زندگی انسان‌ها ببخشند و آن را از قالب سنتی و همیشگی خود خارج کنند، به‌طور معمول آهسته وارد می‌شوند تا مقاومت کمتری در مقابل آن‌ها صورت گیرد، اما با این وجود وقتی که این فناوری‌ها فراگیر می‌شوند، زندگی بدون آن‌ها غیرقابل تصور می‌شود.فناوری‌هایی که قادرند نقطه عطفی در زندگی انسان‌ها ایجاد كنند، معمولا دور از دسترس به‌نظر می‌رسند که البته به محض اثبات كارایی‌شان، تاثیری شگرف را بر زندگی اجتماعی انسان‌ها برجای می‌گذارند. از جمله این فناوری‌ها كه هنوز در مراحل اولیه ورود خود به دنیای واقعی به‌سر می‌برد و دیر یا زود فراگیر خواهد شد RFID(Radio Frequency Identification) یا تراشه‌های شناسایی هویت بر اساس امواج رادیویی است.

 


مشکلات و معایب RFID

1- قیمت بالا: علی رغم پیشرفتهای علمی و فنی صورت گرفته، قیمت برچسبهای Passive در تعداد بالا بین 35 تا 45 سنت و در تعداد کم حدود 80 سنت و در مورد برچسبهای Active حدود 85 سنت می باشد. متاسفانه این قیمتها حدود 5 تا 10 سنت بالاتر از آستانه مقرون به صرفه بودن این برچسبها برای کاربردهای مختلف هستند.

2- تداخل: به دو صورت اتفاق می افتد:
تداخل Reader ها: زمانی اتفاق می افتد که سیگنالهای ارسال شده از چند دستگاه Reader تداخل پیدا می کنند.
تداخل tag ها: زمانی اتفاق می افتد که تعداد tag های بسیار زیادی در فضای کوچکی وجود داشته باشند.

3- مشکلات اجتماعی: بر اثر پیشرفتهای اخیر تکنولوژی در بسیاری از مناطق دنیا از جمله فرانسه، NewZealand، نروژ و... فناوری RFID برای تشخیص هویت افراد استفاده می شود. این امر به عقیده بسیاری از افراد نامطلوب است؛ زیرا شخصیت اجتماعی و انسانی آنها را زیر سوال برده و سبب می شود که به انسانها به چشم یک ربات نگریسته شود.

4- مسئله ایمنی: اکثر تگهای RFID حتی پس از خرید و خروج از فروشگاه فعال هستند. در نتیجه اطلاعات آنها می تواند توسط دستگاه های Reader خوانده شود. بنابراین احتمال سرقت کالاها افزایش می یابد. علاوه بر این بسیاری از سازمانها به هنگام خرید مشتری اطلاعاتی را درباره مشتری(از جمله شماره Credit-card، آدرس،نام و... به tag RFID کالاها منتقل می کنند تا لیستی از مشخصات مشتریان خود داشته باشند؛ که این امر اطلاعات محرمانه مشتریان را به خطر می اندازد. موضوع امنیت زمانی بیشتر به چشم می خورد که به کاربردهای RFID در پزشکی توجه کنیم.

5- عدم وجود استانداردها: شرکت های متعددی وجود دارند که دستگاه های RFID را تولید می کنند. اما قوانین و استانداردهای جهانی خاصی برای این تولید وجود ندارد. این مسئله سبب می شود که فناوری RFID طراحی شده برای یک کمپانی یا شرکت تنها در همان شرکت قابل استفاده باشد و تگهای موجود در روی محصولات یک کمپانی(مثلا تامین کننده) ممکن است توسط کمپانی دیگر(مثلا تولید کننده) خوانده نشود که این امر مشکلات فراوانی را ایجاد می کند. استانداردهای موجود برای تعیین فرکانس RFID نیز در کشورهای مختلف تفاوت دارد. 

 
اکسس کنترل

 
مزایای دستگاه اکسس کنترل

دستگاه های اکسس کنترل با گذشت زمان هر سال پیشرفته تر و نوآور تر می شوند. بیشتر ابتکارات آن از فضای فناوری دیجیتال گرفته شده است. چهارچوب این دستگاه‌ها رایانه ها و نرم افزارهای پیشرفته هستند که می توان مدیریت قوی و عالی را برای کنترل تردد محاسبه کند،و از مشاغل تجاری اداری ....محافظت کند. استفاده از الگوریتم های تشخیص چهره به کمک تصویربرداری حرارتی می‌تواند درصد خطا را بسیار کاهش بدهد و امنیت زیادی را به همراه داشته باشد.

استفاده از سیستم‌های دسترسی غیر لمس زندگی را درعصر ویروس کرونا امن ترکند. این تکنولوژی در حال حرکت هست و می‌تواند امنیت ساختمان شما را بیش از گذشته ممکن کند. روزهایی که دستگاه اکسس کنترل الکترونیکی باید توسط پرسنل اداره می‌شد گذشته است. تلفیق سیستم های کنترل دسترسی با رایانه معجزه امنیتی ایجاد می‌کند زیرا وقتی ازاکسس کنترل قدیمی مانند دربها با قفل های کلیدی استفاده می‌شود در درجه اول اتلاف وقت را ایجاد می‌کند، زیرا دسترسی به آن منطقه را کند می‌کند و بعد از آن باعث کم شدن امنیت آن محل می شود، زیرا کلیدها قابل گم شدن و کپی شدن هستند و خیلی راحت در دست افراد سودجو قرار می گیرد. در این مواقع باید خیلی زود قفل و مغزی تمام دربهایی که با آن کلید مشترک بوده اند را تعویض کرد.

پس در نهایت علاوه بر امنیت پایین هزینه تعویض هم از معایب این گونه کنترل تردد قدیمی می باشد . اما استفاده از اکسس کنترل هایی که توسط رایانه ها و نرم افزارهای مدیریت کنترل می‌شود بسیار دقیق و ایمن بوده و از الگوهایی مانند اثر انگشت، تشخیص چهره، و... که جز موارد امنیتی هستند استفاده میشود، که قابل گم شدن، کپی شدن و انتقال از شخصی به شخص دیگر نیست و یا حتی اگر در کنترل تردد از اکسس کنترل هایی که با کد و یا کارت استفاده می کنید،با گم شدن این اطلاعات نیاز به صرف هزینه برای تعویض قفل درب نیست ،کافیست فقط اطلاعات کارت گم شده  را از روی سیستم حذف کنید .

اکسس کنترل الکترونیکی قدیمی، تنها کاری که می‌توانست انجام دهد محدود کردن ورود افراد تک به تک بود، که فقط از حجم ترافیک کم می کرد  ولی از لحاظ ایمنی بسیار ضعیف عمل می کردند، زیرا هیچ گونه اطلاعاتی را از ورود و خروج افراد در اختیار سازمان ها قرار نمیدادند. حتی استفاده از این سیستم ها بسیار وقت گیر بود، اما امروزه دیگر این گونه دسترسی های دستی انجام نمی گیرد و اطلاعات شخصی افراد در قالب یک داده کامپیوتری در اختیار سازمان‌ها قرار داده میشود.

اطلاعاتی مانند ورود، خروج، ساعت، روز، تاریخ، کد کاربری و یا حتی اینکه افراد در طول روز به کدامین اتاق ها رفت و آمد داشتند را ضبط و نگهداری می کند و در صورت لزوم می توان به بایگانی اطلاعات دسترسی پیدا کرد .تجارت مدرن فقط به دنبال یک مانع ترددی نیست بلکه به دنبال مانع جذاب می گردد که در خدمت هویت برند با معماری ارتباط برقرار کند. کنترل تردد ها یا همان اکسس کنترل ها در شکلها و کارایی هایی متفاوت در بازار موجود هستند که ساده‌ترین نوع آنها اکسس هایی با دسترسی کارت ،تگ و رمز می باشند که از لحاظ امنیتی کمی پایین‌تر از مدلهای احراز هویت خود عمل می‌کنند.

این  اکسس ها می توانند یا به صورت ساده فقط در بازکن باشند بدون هیچ گونه اطلاع‌رسانی، یا می‌توان از همین مدل های ساده کارتی و رمزی با اتصال به شبکه یعنی اطلاع رسانی از طریق نرم‌افزار استفاده کرد. انتخاب این مورد به نیاز و اهمیت مشاغل و منازل شما بستگی دارد. بهترین و امن ترین مدلهای اکسس کنترل امروزه احراز هویت ها می باشند، که اجازه دسترسی را توسط هویت کاربران انجام می‌دهد. هویت مانند اثر انگشت، تشخیص چهره،سنسور کف دست،قرنیه چشم و....

این اطلاعات به هیچ عنوان مفقود ،جعل و یا قابل انتقال نمی باشند. پس برای مشاغلی که نیاز به مراقبت زیاد و توجه دارند بسیار مناسب است. از مزیت اصلی اکسس کنترل ها محدود کردن رفت و آمدها را می‌توان نام برد.

کارفرما باتوجه به محیط کاری خود و نیازش میتواند مدیریت کند چه کسی حق ورود به محیط و اتاق ها را دارد و یا حتی تعیین کند چه کسانی چه روزی و یا حتی چه ساعتی حق ورود را دارند. بدین ترتیب نظم و امنیت حکم فرما می‌شود و از ترددهای غیر لزوم و یا تردد های مشکوک توسط افراد غیر مجاز جلوگیری می‌شود.بررسی اجمالی اکسس کنترل  تجاری

قبل از ورود به چگونگی کارکرد سیستم ورود به درب تجاری و انتخاب قفل های درب تجاری برای فضای خود ، مهم است که به اهمیت اهمیت سیستم های اکسس کنترل تجاری توجه کنید. وقتی صحبت از امنیت تجاری می شود ، سیستم های اکسس کنترل برای تعیین اینکه چه کسی می تواند داخل ساختمان قرار گیرد و چه زمانی حیاتی است ، اما این فناوری برای بهبود حفاظت از دارایی و کاهش خطرات امنیتی به طور مداوم در حال پیشرفت است. امروزه سیستم های اکسس کنترل درب های تجاری مجهز به مواردی فراتر از کلید و قفل هستند.

علاوه بر ایمن نگه داشتن درب ها ، برترین سیستم های کنترل دسترسی تجاری همچنین افرادی را که می آیند و می روند ، قفل چه درهایی باز می شوند ردیابی می کنند و ویژگی های امنیتی پیشرفته ای از جمله دسترسی از راه دور ، ورود بدون لمس برای درهای تجاری و ردیابی اشغال بومی را ارائه می دهند. قابلیت های اکسس کنترل درب تجاری به نوع قفل های درب تجاری نصب شده در ساختمان نیز بستگی دارد.

حتی پیشرفته ترین سیستم های قفل درب تجاری هنوز به دو جز basic اساسی احتیاج دارند که احتمالاً با آنها بسیار آشنا هستید: قفل و کلید. قفل درب بازرگانی که یک قسمت اساسی از هر سیستم امنیتی درب اداری است ، یک روش مطمئن برای اکسس کنترل برای هر اندازه تجاری است. اما نحوه کارکرد این قفل های درب کسب و کار باعث ایجاد تفاوت در امر ایجاد امنیت می شود. هنگام مقایسه یک سیستم قفل درب بازرگانی سنتی با مدلهای جدید مانند قفل درب هوشمند تجاری یا قفل درب بدون کلید تجاری ، مهم است که اصول فن آوری را بدانید و بدانید که مزایا و معایب آن قبل از این چیست ، بستگی به آنها به عنوان امنیت اصلی شما سیستم کنترل درب اداری و ساختمان

در این راهنما برای قفل درب های تجاری گنجانده شده است:

    قفل درب تجاری چیست؟
    انواع قفل درب تجاری
    قفل های الکترونیکی تجاری و قفل های هوشمند
    انواع قفل درب تجاری الکترونیکی
    هزینه سیستم قفل درب تجاری
    مزایای سیستم قفل درب بدون کلید تجاری
    قفل درب بدون کلید تجاری خود را به روز کنید

سوالی دارید؟ بگذارید کارشناسان امنیتی ما کمک کنند

قفل درب تجاری چیست؟

یک سیستم قفل درب تجاری ممکن است شبیه قفل هایی باشد که در یک خانه یا آپارتمان مشاهده می کنید ، اما قدرت و عملکرد آن چیزی است که قفل درب های تجاری را از هم متمایز می کند. قبل از اینکه به چگونگی کارکرد این قفل ها در یک سیستم اکسس کنترل تجاری بپردازید ، ابتدا باید بین اینکه کدام یک از نظر استفاده سنگین و محافظت مورد نیاز در یک دفتر کار یا محیط تجاری رتبه بندی می شوند ، تفاوت قائل شوید. سه درجه برای قفل درب تجاری وجود دارد:

    قفل های درجه 3 قفل های استاندارد هستند که معمولاً در داخل خانه ها یا برای درهای داخلی دفتر استفاده می شوند. در حالی که قفل های درب تجاری درجه 3 موجود است ، استفاده از آنها درب های خارجی یا فضاهایی که به امنیت بیشتری نیاز دارند توصیه نمی شوند.

    قفل درب تجاری درجه 2 در مناطقی استفاده می شود که رفت و آمد بیشتری دارند و به امنیت بیشتری احتیاج دارند ، مانند ساختمان اداری یا لابی. دوام آنها از مکانیزم های قفل درجه 3 بیشتر است ، که آنها را به گزینه ای معمول برای فضاهای تجاری تبدیل می کند.

    درجه 1 قوی ترین نوع قفل درب تجاری است و با بیشترین طول عمر بهترین امنیت را به شما می دهد. اغلب در مناطق با امنیت بالا مانند بیمارستان ها ، مدارس و موزه ها استفاده می شود. قفل های درب تجاری درجه 1 در برابر استفاده زیاد مقاومت می کنند ، با مواد مقاوم ساخته می شوند و شکستن آنها سخت تر است.

درجه سیستم قفل درب تجاری با مشاهده دوام اجزایی مانند صفحه ضربه درب بازرگانی ، سیلندر قفل ، پیچ و مهره ها یا قفل ها ، به علاوه دستگیره ها ، اهرم ها ، دکمه ها یا دستگیره ها تعیین می شود. درجه نیز با مقاومت مکانیسم های قفل و میزان نگه داشتن سیستم در طول زمان اندازه گیری می شود.

انواع قفل درب تجاری را بدانید

داشتن قفل مناسب درب تجاری برای ایجاد امنیت ضروری است. اگرچه واضح است که مشاغل باید قفل درهای تجاری درجه 1 یا درجه 2 را نصب کنند ، اما در انتخاب بهترین سیستم قفل درب اداری ، عوامل دیگری نیز باید در نظر گرفته شوند. یک سیستم امنیتی برای کاربردهای درب اداری باید میزان فرسودگی سیستم قفل را در نظر بگیرد و اینکه آیا قفل دستی دستی یا سیستم قفل درب برقی تجاری مناسب تر است.

قفل اهرم استوانه ای

این نوع قفل درب تجاری بهترین استفاده برای درب های داخلی است که به امنیت زیادی احتیاج ندارند. قفل های اهرمی استوانه ای سریع برای نصب ، دارای دسته ای در دو طرف درب هستند که یک سیلندر کوچک در داخل بدنه مکانیزم قفل قرار دارد. این سیستم قفل درب اداری در انواع مختلف متناسب با زیبایی های مختلف ارائه می شود ، اما اغلب از ویژگی های امنیتی پیشرفته تر مانند باز کردن قفل درب از راه دور و ورود بدون کلید تجاری برخوردار نیست. این بدان معناست که اگر گردش مالی کارمندان دارید یا شخصی کلید خود را گم کرده است ، به منظور حفظ امنیت ، مجبورید همه قفل های درب را دوباره محصور کنید و کلیدهای آنها را دوباره صادر کنید. 

 انتخاب سیستم اکسس کنترل مناسب

انتخاب مناسب اکسس کنترل
 
تحقیقات در محل کار که در اوایل سال 2020 انجام شد ، تصویری از زیرساخت اکسس کنترل پیری است که نتوانسته بسیاری از اهداف امنیتی شرکت را تحقق بخشد. از آن زمان ، دنیای کار توسط همه گیری Covid تغییر شکل داده است. این موارد شکافهای دیگری را در مدیریت اشغال و سلامتی برجسته کرده است که باعث ایجاد تفکر جدید در مورد امنیت می شود.

در سال 2020 ، تحقیقات Hidglobal مشخص كرد كه زیرساخت های اکسس کنترل در بسیاری از مشاغل قادر به همگام سازی با نیازهای امنیتی و انطباق نیستند. حتی در این صورت ، اغلب اشتیاق کمی برای ارتقا آنها به این زودی ها وجود داشت. با این حال ، زمان تغییر کرده است. این شکاف های امنیتی قدیمی هنوز هم وجود دارد ، اما کووید بسیاری از مشاغل را مجبور کرده است تا برنامه های خود را برای بازنگری در نحوه مدیریت ساختمان هایشان تسریع کنند. در حالی که شرکت ها محل کار خود را برای مطابقت با شیوه های کاری چابک و کنار آمدن با چالش های Covid بازسازی می کنند ، بسیاری از آنها سیستم های اکسس کنترل جدید را برای یک محل کار بدون اصطکاک در نظر دارند.

در اینجا چند سوال اصلی برای کمک به شما در تصمیم گیری در مورد تغییراتی که باید ایجاد کنید وجود دارد:

1. به چه سطح کنترل امنیتی نیاز دارید؟

سه سطح امنیت وجود دارد که سیستم های اکسس کنترل می توانند ارائه دهند:
کنترل دسترسی اختیاری (DAC):

صاحب مشاغل تصمیم می گیرد که کدام کارگران باید از طریق نوعی کنترل پنل به مناطق خاصی در ساختمان دسترسی داشته باشند. این ابتدایی ترین و ناامن ترین شکل اعطای مجوزهای دسترسی است.
اکسس کنترل اجباری (MAC):

به یک مرجع مرکزی نیاز دارد تا دسترسی داده شده به هر کارمند را از طریق دستورالعمل های تعیین شده طبقه بندی کند. این تمایل دارد که برای موسسات امنیتی بالا مورد استفاده قرار گیرد.
اکسس کنترل مبتنی بر نقش (RBAC):

این مدل به مدیر سیستم اجازه می دهد تا مجوزهای ورود را به افراد براساس نقش شغلی خاص آنها اختصاص دهد (از جمله ایجاد تنظیمات دسترسی "سطح بازدید کننده"). بیشتر مشاغل از این روش استقبال می کنند ، زیرا این روش می تواند به طور موثرتری عملیات را ساده کند و از مدیران در برابر خطاهای مجوز محافظت کند.

سطح کنترلی که می خواهید به آن دست یابید بر پیچیدگی سیستم دسترسی مورد نیاز شما تأثیر می گذارد. با این حال ، سطح امنیتی که می توانید پیاده سازی کنید نیز به روش های احراز هویت استفاده شده در سیستم انتخاب شده بستگی دارد.

2. به چه سطح احراز هویت احتیاج دارید؟

آیا شما باید یک سیستم مبتنی بر کارت داشته باشید ، از گواهینامه های تلفن همراه استفاده کنید یا یک راه حل بیومتریک معرفی کنید؟

هر یک از آنها مزایا و معایب خود را دارند ، و سطوح مختلف امنیتی و تأیید هویت را ارائه می دهند.

سیستم های کارت حداقل ایمن نیستند زیرا به راحتی از بین می روند ، فراموش می شوند یا به دیگران وام می گیرند. با این حال ، آنها به خوبی شناخته شده اند و شرکت ها به مدیریت آنها عادت کرده اند.

موبایل انعطاف پذیرترین رویکرد است زیرا اعتبارنامه ها می توانند از راه دور بارگیری و لغو شوند. تلفن همراه همچنین گزینه ایمن تری است زیرا تلفن ها معمولاً از رمز عبور محافظت می شوند و بندرت وام گرفته یا فراموش می شوند. حتی در این صورت ، ممکن است برخی از کارگران تمایلی به استفاده از تلفن های همراه خود در این راه نداشته باشند.

زیست سنجی (چاپ انگشت ، اسکن عنبیه چشم و سیستم های تشخیص چهره) ایمن ترین راه حل برای تأیید هویت چدن است ، اما گاهی اوقات علامت سوال برای حفظ حریم خصوصی ایجاد می کند (به راحتی می توان به آنها رسیدگی کرد). اکسس کنترل بیومتریک به طور فزاینده ای محبوب است و در مرحله اول کمی بیشتر درگیر می شود.

سیستم های اکسس کنترل با ریدر هایی که از رویکردهای ترکیبی پشتیبانی می کنند به شما امکان می دهد با گذشت زمان به تدریج از سیستم های مبتنی بر کارت به تلفن همراه یا بیومتریک بروید.

دسترسی موبایل و بیومتریک می تواند به کسب و کار اطمینان بیشتری نسبت به دانستن اینکه در ساختمان هایشان دقیقاً کجاست ، می دهد - در حالی که ارتباط دو طرفه از طریق دستگاه های تلفن همراه می تواند به کنترل حرکت در فضا ها بسیار موثرتر کمک کند ،

3. آیا باید یک راه حل شبکه یا مبتنی بر ابر انتخاب کنید؟

یک راه حل شبکه ای شما را ملزم به میزبانی سیستم کنترل بر روی سرور خود می کند ، انتقال به یک راه حل مبتنی بر ابر انواع انعطاف پذیری را ارائه می دهد که یک راه حل پیش فرض نمی تواند.

عملیات مبتنی بر ابر می تواند بار اجرایی و هزینه را از میزبانی خود بکاهد و به شما کمک کند تا مدیریت امنیت و اشغال چندین سایت را یکپارچه کنید. همانطور که مشاغل بیشتری به سمت شیوه های کاری چابک با کارمندان در ساختمان ها با الگوهای مختلف گسترش می یابد ، نیاز به گسترش فوری و لغو دسترسی به مکان های جدید اضطراری می شود.

مدیریت این نوع الزامات از طریق یک برنامه مبتنی بر cloud بسیار آسان تر است ، به ویژه اگر با روش های دسترسی به تلفن همراه ترکیب شود. وقتی نوبت به مدیریت اشغال می رسد ، آنها می توانند به ما این توانایی را بدهند که با یک نگاه ببینیم چه کسی در چه ساختمانی است ، گزارشات فوری مربوط به حرکات را بارگیری کرده و حتی در صورت بحران از راه دور طبقه ها و ساختمانها را قفل کنیم.

4- چه زیرساخت و سخت افزار جدیدی برای نصب نیاز دارید؟

آیا شما از یک سیستم مستقل به یک سیستم شبکه ای منتقل می شوید؟ آیا مشاور شما توصیه می کند راه حل های دسترسی مبتنی بر ابر و / یا IOT را ارتقا دهید؟

اگر در حال نصب خطوط تندرو ، چرخش گردان و مواردی از این دست هستید ، برای تأمین انرژی آنها باید کابل ها را بگذارید. و در عصر Covid ، چه چیزی در مورد فن آوری بدون تماس برای باز کردن درها ، کار با آسانسور و دسترسی به حمام است. تنظیم دوربین هایی برای شناسایی چهره و سایر فن آوری های حسگر برای شمارش افراد یا نظارت بر آنها نیز باید به دقت برنامه ریزی شده و به طور ماهرانه ای نصب شود.

بدیهی است که قبل از اینکه متعهد به طراحی جدید شوید و شروع به نصب یا تکمیل فضاها کنید ، تعیین آنچه باید به طور فیزیکی در داخل ساختمان انجام شود ، برای دستیابی به سطح امنیتی مورد نیاز و اشغال بهینه ، منطقی است. راه حل کنترل دسترسی مناسب سکویی است که می تواند طراحی عملیات ساختمان ، ایمنی سرنشین و رفاه را متحول کند.

5- نیازهای آینده شما چه خواهد بود؟

همانطور که در آینده به تغییر شکل فضاهای خود ادامه می دهید ، داشتن انعطاف پذیری در زیرساخت های دیجیتال برای افزودن درها ، ورودی ها و حتی ساختمانها به داشبورد کنترل دسترسی شما در صورت لزوم بسیار مفید خواهد بود.

در جهان پس از Covid ، سیستم کنترل دسترسی مناسب همچنین می تواند ابزارهای هوشمند مدیریت فضای لازم را برای افزایش اقدامات کنترل ویروس در صورت شیوع در آینده در اختیار شما قرار دهد. فناوری غربالگری دما ، کنترل ورود به سیستم شناسایی چهره ، نمایشگرهای یافتن روش و افرادی که فناوری را می شمارند می توانند شما را برای این نوع رویدادها آماده کنند.

با این حال ، آنها همچنین می توانند با عملکردهای امنیتی و مدیریت اشغال دیگر همکاری کنند تا فضاها را عملکردی تر و پاسخگوتر کنند.

با ظهور فناوری جدید ، ممکن است بخواهید سخت افزاری جدید مانند فناوری حسگر را برای غنی سازی داده های موجود در اختیار خود قرار دهید ، بعلاوه در صورت لزوم با سایر سیستم های مدیریت تجارت ارتباط برقرار کنید. انتخاب سیستم هایی با API باز که به شما امکان مقیاس گذاری و اتصال به فناوری جدید را می دهند ، برای اثبات آینده طراحی کنترل دسترسی بسیار مهم است.

6. چه شکلی باید باشد؟

بسیاری از ما در حال تغییر شکل دادن به فضاهای کاری خود هستیم تا بتوانیم به یک دوره جدید مطابقت و تقاضای مدیریت مردم پاسخ دهیم. سیستم های کنترل تردد لزوماً بخشی از این مورد هستند ، اما غالباً ما شیوه ورود آنها به تجربه کاربر را دست کم می گیریم تا روش ما را بهبود ببخشیم.

هنگامی که گزینه های خود را در نظر می گیرید ، باید از مشاوران خود بپرسید که چگونه انتخاب های شما در طراحی و زیبایی کلی فضای شما ادغام می شود. یک مشاور خوب قادر خواهد بود شما را در مورد دقیقاً مواردی که قفل ها ، سنسورها ، ریدرها ، دوربین ها و سیستم عامل ها تکمیل می کند و می خواهید به نتیجه برساند ، به شما راهنمایی کند. این موارد تجاری و همچنین ملاحظات زیبایی شناختی است ، آنها اغلب ظاهر برند ، راحتی کارگران و توانایی تولید آنها در یک فضای کار را تعیین می کنند.کارت های اکسس کنترل هتل چگونه کار می کنند؟

اگر به آخرین باری که در هتل بوده اید فکر کنید ، احتمالاً از کلید سنتی استفاده نکرده اید. در عوض ، یک کلید دیجیتال به شما داده شد که شبیه کارت اعتباری است.ما همیشه شاهد نوآوری هایی هستیم که نحوه تعامل ما با مشاغل و خدمات را تغییر می دهد.مدت زمان مدیدی است که صنعت هتلداری یک دنباله دار محسوب می شود. قابل توجه ترین تغییر دور از قفل و کلید و به سمت کنترل دسترسی دیجیتال است.

در این راهنما ، برخی از دلایل محبوبیت اکسس کنترل Key Cards در صنعت هتلداری و چرا تبدیل شدن آنها به راه حل اصلی برای امنیت هتل و کنترل دسترسی در هتل ها ، خواهیم پرداخت.

ما پوشش خواهیم داد:

    کارت های کلید هتل 101
    ویژگی های کارت های کلید هتل
    چگونه کارت های کلید هتل کار کنیم
    مزایای کارت های اکسس کنترل کلید هتل
    صنایعی که می توانند از کارت های کلید هتل استفاده کنند
    خلاصه کارت های کلید هتل

کارت های اکسس کنترل کلید هتل چیست؟

فناوری موجود در Key Cards در هتل ها می تواند از کشوری به کشور دیگر و حتی از زنجیره ای به زنجیره دیگر متفاوت باشد ، اما مفهوم کلی آن همان کنترل دسترسی دیجیتال است.

Hotel Key Cards گزینه های کلیدی فلزی است که به مهمانان راهی ساده برای ورود به اتاق خود با استفاده از Key Card اختصاص داده شده از طریق پذیرش ارائه می دهد.با کاهش سیستم های سنتی قفل و کلید ، هتل ها از اولین صنایعی بوده اند که به سمت سیستم ورود بدون کلید سوق داده اند.

این فناوری اخیراً در بسیاری از اتومبیلهای مختلف و به طور کلی صنعت خودرو ادغام شده است. به این معنی که دیگر نیازی به باز کردن دستی قفل یا راه اندازی ماشین با کلید ندارید و فقط باید آن را در مجاورت خود داشته باشید.

این همان نحوه کار اکسس کنترل کارتهای کلید هتل است ، هنگامی که کارت در شعاع قرار دارد ، داده ها از طریق خواننده اسکن می شوند. Key Key ها نه تنها قفل اتاق شما را باز می کنند بلکه می توانند به شما امکان رفتن به مکان های دیگر مهمان مانند سالن بدن سازی یا استخرها را نیز بدهند.

انواع کارت های کلید هتل

در بحث کنترل تردد هتل چند گزینه وجود دارد ، به عنوان مثال ، یک فناوری مشابه Key Fobs است ، اما به منظور سادگی ما امروز روی Key Cards تمرکز خواهیم کرد.ما قصد داریم به طور خلاصه به سه نوع کارت Key Hotel که معمولاً دیده یا استفاده می شود ، نگاهی بیندازیم ، برخی از انواع فرعی وجود دارد اما اینها مناطق اصلی را پوشش می دهند.

نوار مغناطیسی - احتمالاً رایج ترین و یکی از آنهایی که احتمالاً همه ما در دهه اخیر دیده ایم. کارتهای کلید magstripe دارای یک نوار blakc هستند که از طریق خواننده به پایین کشیده می شود.

فرکانس رادیویی - که اغلب به عنوان نوعی کارت اکسس کنترل ، یا فناوری ضربه یا تماس بدون تماس شناخته می شود. این یک کارت برد کوتاه است که می تواند توسط اسکنر نگهداری شود تا در چند CM دسترسی پیدا کند.
Hole Punch - امروزه به طور معمول در حال خروج است ، اما این موارد در سال های گذشته بسیار محبوب بودند. ترکیبی منحصر به فرد از سوراخ هایی که در کارت منگنه شده است ، دسترسی به اتاق شما را تعیین می کند.

اجزای اصلی کارت های اکسس کنترل کلید هتل

همانطور که از بخش فوق مشاهده می کنید ، روش های مختلفی برای کار کارت ها و فن آوری های استفاده شده وجود دارد.با این اوصاف ، بیایید اجزای اصلی کارت های هتل را که در انواع مختلف نسبتاً جهانی هستند ، بررسی کنیم.

Card Assigner - این بخشی از سیستم است که به کامپیوترهای پذیرش متصل می شود. به شما امکان می دهد هنگام ورود به سیستم ، کارت های خالی Key را به اتاق خواب خود اختصاص دهید.

Key Card - روش فیزیکی ورود شما به اتاق ، Key Card جایی است که وقتی به اتاق می روید ، داده ها به طور موقت ذخیره و اسکن می شوند.

Door Reader - نحوه اسکن کارت Key شما برای اعطای دسترسی شما به اتاق یا سایر مناطق مهمان. خواننده تعیین می کند که شما می توانید با داده های موجود در Key Card خود وارد کنید یا خیر.

دستگاه برق در اتاق - همیشه وجود ندارد ، اما راهی است که می توانید از طریق Key Card اکسس کنترل خود به اتاق هتل خود انرژی برسانید. به طور معمول یک شکاف کارت کوچک در نزدیکی درب ورودی اتاق خود دارید.


کارت های اکسس کنترل کلید هتل چگونه کار می کنند؟

همانطور که اشاره کردیم ، چند فناوری مختلف وجود دارد که می تواند در کنترل تردد هتل ، نه تنها برای دسترسی به اتاق بلکه برای محدود کردن کنترل آسانسور ، و حتی مدیریت پارکینگ ، مورد استفاده قرار گیرد.

از نظر دسترسی به اتاق ، فناوری مورد استفاده اغلب قابل مقایسه است و مفهوم اصلی آن یکسان است. یک کلید دیجیتالی در مجاورت یا درج اسکن می شود که دسترسی به اتاق شما را امکان پذیر می کند.

بیایید چگونگی روند کار را از طریق یک مثال ساده بیان کنیم ، این به شما اصول کار کارتهای Key را در هتل ها نشان می دهد.
مرحله 1: مهمان چک می کند

شما به هتل می رسید و به پذیرش می روید و اتاق را چک می کنید. وقتی به پیشخوان رسیدید ، جلوی خانه کارگر یک Key Card را می گیرد و مراحل را شروع می کند.
مرحله 2: کارت اصلی اختصاص داده شده است

هر کارت Key خالی است و سپس در قفل میز ورودی یا دربان به شما امکان باز شدن قفل درب را می دهد.آنها Key Card را با اتاق شما در سیستم دیجیتال پیوند می دهند ، این کار اغلب توسط یک صفحه کلید متصل به رایانه انجام می شود که داده های موقت را به Key Card شما منتقل می کند.