به روز رسانی 23 دی 99    


اکسس کنترل
 
 

دستگاه اکسس کنترل


دستگاه اکسس کنترل (کنترل تردد) چیست؟


امروزه برای اینکه رفت وآمد ها بدون استفاده از نیروی انسانی کنترل شود باید از سخت افزار ها ونرم افزارهایی مثل قفل های برقی و کنترل تردد بهره بگیریم.ورود و خروج ها به نحوه های  متفاوتی مورد بررسی قرار می گیرد مثلاً در مترو با بلیط الکترونیکی می توان یک یا چند بار از گیت عبور کرد. در این مورد بدون نیاز به اطلاعات شخص فقط میزان اعتبار بلیط  کاهش می یابد.کنترل تردد یعنی این که چه کسی در چه زمانی، می تواند به یک مکان یا به یک وسیله خاص، دسترسی داشته باشد.

یک سیستم کنترل تردد، تعیین می کند که چه کسانی، مجاز به ورود یا خروج هستند (مجاز به دسترسی)، و برای تشخیص و اجازه ورود و خروج افراد به سازمان ها و مراکز امنیتی خاص استفاده می شود و بوسیله یک فرد و یا یک دستگاه، جلوی درب ورودی انجام می شود. و باعث بالا بردن میزان امنیت و سطح اطمینان در مراکز مختلف می شود.

دستگاه اکسس کنترل بررسی می کند که ورود یا خروج یک فرد مجاز است یا نه، و یا اینکه تنها برای ثبت زمان تردد کارکنان به کار می رود.از این دستگاه میتوان به عنوان محدود کننده آسانسور و اتاق سرور هم استفاده کرد.


 

انواع روش های کنترل تردد در اکسس کنترل ها
 

رمز : عدد یا کدی که توسط سازمان به کاربر داده می شود. برای ورود یا خروج باید رمزی را که قبلا در دستگاه کنترل دسترسی تعریف شده (شناسایی اعتبار)، وارد کنیم، در صورت درست بودن، رمز تایید شده و در باز خواهد شد و در صورت اشتباه بودن، دستگاه، اعلام می کند.

کارت های هوشمند : کارتی که توسط یک سازمان به کاربر داده می شود. این کارتها برای افراد ( کارمندان یا مدیران ) صادر می شود و هنگام ورود در سازمان، کارت را بر روی دستگاه کنترل دسترسی قرار می دهیم، پس از تایید اعتبار، اجازه ورود یا خروج داده می شود و زمان آن نیز ثبت می گردد.

شناسایی چهره : هنگام ورود به ساختمان یا مکان های خاص، تصویر صورت بوسیله دستگاه کنترل دسترسی، اسکن شده و با لیست عکسهای موجود در دستگاه مقایسه می شود، و در صورت شناسایی چهره و تایید، اجازه ورود داده شده و زمان ورود ثبت می شود.

دستگاه تشخیص چهره


اثر انگشت : اثر انگشت کاربر نیز مانند رمز، باید از قبل برای دستگاه تعریف شود و کافی است انگشت مورد نظر، بر روی دستگاه قرار بگیرد، و  دستگاه کنترل دسترسی، پس از مقایسه اثر انگشت، در صورت درست بودن، به فرد اجازه ورود یا خروج خواهد داد و زمان ورود و خروج او را نیز ثبت می کند (مثلا در ادارات)، و در صورت تایید نشدن، هیچ یک از موارد انجام نمی شود.
 


نحوه کار سیستم کنترل تردد


هنگامی که کاربر کارت و یا رمز ورود را استفاده میکند دستگاه اجازه ورود را بررسی کرده و پس از تایید رله اکسس کنترل را فعال میکند،که توسط این رله برق به قفل برقی روی درب ارسال شده و درب را باز میکند در صورت عدم تایید کاربر، اکسس کنترل بوق ممتد زده و LED آن قرمز میشود،دراین حالت قفل برقی فعال نمیشود.

از اکسس کنترل میتوان برای باز و بسته کردن دربهای شیشه ای و اتوماتیک و فعال کردن
دزدگیر اماکن استفاده کرد.دراین حالت از رله com وNo اکسس کنترل دو رشته سیم به قسمت رادار ویا حالت اضطراری مدار فرمان درب شیشه ای برده و به آن فرمان میدهیم.اکسس کنترل را حتی میتوان بر رو کرکره برقی نیز قرار داد و به آن فرمان داد.

درحالت کلی اکسس کنترل یک رله با سه پایه NO,NC,COM دارد که از این پایه ها برای عبور و جریان قفل های برقی و هم برای فرمان تحریک به مدارهای فرمان میتوان استفاده کرد.


 


 

نصب اکسس کنترل

 


نصب دستگاه اکسس کنترل


کنترل تردد یا همان اکسس کنترل برای کنترل ورود و خروج در اماکن مختلف استفاده میشود و میتوان به طور مختلفی از آنها بهره برد.با توجه به نوع کار واستفاده طریقه نصب آن هم متفاوت میشود.

درادامه این مطلب به طریقه نصب اکسس کنترل بر روی درب های شیشه ای اتوماتیک و دربهایی با قفل برقی اشاره میکنیم.نصب اکسس کنترل بر روی درب شیشه ای اتوماتیک

این گونه درب ها(اتوماتیک) حتما نیاز به اکسس کنترلی دارد که دارای رله آزاد باشد زیرا این درب ها با ولتاژ 12نمیتوانند کار کنند.
درب های اتوماتیک نیاز به فرمان دارند تا فعال شوند که این کار از طریق همان چسباندن پایه های NOوCOM رله انجام میشود. که ۲رشته سیم از این پایه ها به بخش فرمان درب وصل میشود.

بخش فرمان درب های اتوماتیک قسمتی هست که معمولا چشمی به ان وصل میشود ویا در صورت وجود  کانتور میتوان از آن استفاده کرد،دراین صورت دوسر رله اکسس کنترل را در مدار فرمان درب اتوماتیک به کانتورها وصل کنید که پایه چشمی آن در به آن وصل شده.
در درب هایی که جک پارکینگی دارند و کره برقی ها و انواع درب های دیگر اتوماتیکی در مدار فرمانشان باید دنبال دو کانتور startوcom بگردید و پایه های NOوCOM اکسس کنترل را به آنها وصل کنید تا آن درب فعال شودنصب اکسس کنترل به قفل برقی

دونوع قفل برقی که یکی از نوع مغذی مقابل هست و برای درب های داخلی ساختمان ،و دیگری قفل کله گاوی برای درب پارکینگ و ورودی حیاط ساختمان ،وجود دارد
برای فعال شدن هر دو مدل قفل برقی شما نیاز به ورود مثبت و منفی برق با ولتاژ ۱۲ویا ۲۴ ولت دارید،جهت بسته شدن به دلیل سیم پیچ بودن فرقی نمیکند،پس شما به اکسس کنترل کارتخوان نیاز دارید که به طور مستقیم شخص را شناسایی کرده و ولتاژ ۱۲ ولت بفرستد ویا یک رله آزاد داشته باشد که به واسطه آن مدار بسته شود و ولتاژ را به قفل منتقل کند.

عمده ای از اکسس کنترل ها رله آزاد دارند و در تعداد کمی از آنها فقط جریان خروجی مستقیم وجود دارد،بنابراین در این نوع از کانتور خروجی اکسس کنترل مستقیم دو عدد رشته به قفل وصل میشود که کار را آسان میکند.

در اکسس کنترل با رله آزاد نیاز به منبع تغذیه مانند آداپتور  داریم  که از ان یک رشته مستقیم به یک سر قفل وصل کرده و رشته بعدی را به رلهCOM اکسس کنترل وصل کرده و از رله NOاکسس هم به سر دیگر قفل برقی وصل میکنیم.
در اینجا رله به صورت کلید عمل میکند پایه های NOوCOMدرصورت شناسایی افراد چسبانده و جریان برق را عبور داده و قفل درب را فعال میکند.

 

عملکرد دستگاه اکسس کنترل تشخیص چهره


عملکرد دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره یکی از جدیدترین سیستمهای کنترل تردد امنیتی است که مبتنی بر فناوری بوده و با شناخت ویژگی‌های صورت افراد، کار می‌کند. یکی از نیازهای ضروری مدیران، نظارت و بررسی وضعیت کاری پرسنل است و یکی از راه‌‌های این نظارت و بررسی، کنترل ساعت ورود و خروج پرسنل سازمان است که یکی از مهم‌ترین فاکتور های محاسبه‌ی حقوق افراد هم به‌شمار می‌رود.دستگاه های تشخیص چهره یکی از انواع سیستم های بیومتریک است که به تازگی جهت شناسایی افراد و کنترل ورود و خروج بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد .هنگامی که یکی از پرسنل سازمان مقابل دستگاه کنترل تردد قرار بگیرد، دستگاه چهره‌ی او را با یک تحلیل دو یا سه بعدی از نقاط صورتش شناسایی می‌کند. سپس بین الگوی دریافتی و الگوهایی که از پیش برایش تعریف شده تطبیق انجام می‌دهد. اگر این الگوها مطابق باشند، دستگاه هویت کارمند را تایید می کند و ساعت ورود یا خروج او ثبت می‌شود.

 

به چند مورد از دلایل استفاده از این سیستم اشاره میکنیم

۱- سرعت و دقت بالا در شناسایی افراد بر اساس پردازش تصویر چهره کاربران .
۲- این سیستم بدون تماس کاربر با دستگاه مورد استفاده قرار میگیرد و کاربر رابطه بهتری با این دستگاه برقرار میکندو معایت دستگاه های اثر انگشت را ندارد .
۳- امکان تقلب و اشتباه وجود ندارد .

برای روشن‌تر شدن موضوع، مراحل انجام کار در دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره شامل چهار مورد زیر می‌شود:

تصویربرداری اولیه یا اسکن چهره
بررسی تصویر با توجه به الگوهای الگوریتم دستگاه
ذخیره تصویر به عنوان فاکتور تشخیص هویت
گرفتن تصویر جدید و مقایسه با الگوریتم‌های ذخیره شدهمشکلات اکسس کنترل تشخیص چهره چیست؟

بزرگترین نگرانی در مورد سیستم اکسس کنترل با استفاده از تشخیص چهره که بیشتر مردم دارند نگرانی های مربوط به حریم خصوصی است. آنها نمی خواهند تصویری از صورتشان در جایی ذخیره شود. به همین دلیل مهم است که شرکت هایی که از تشخیص چهره استفاده می کنند ، فقط از آن برای ذخیره پروفایل کارمندان ، که به تسهیلات ایمن دسترسی دارند استفاده کنند.  همچنین باید فقط در مکان هایی که نیاز به سیستم های امنیتی سریع دارند ، مورد استفاده قرار گیرد.


 

تکنولوژی RFID


تکنولوژی RFID


روش انتقال اطلاعات از طریق امواج رادیویی میدان های مغناطیسی که به طور بی سیم بدون تماس انجام می شود (Radio-frequency identification (RFID نام دارد. هدف این روش، شناسایی خودکار اشیا از طریق تگ های متصل شده به آنهاست.

به مجموعه ای از  فناوری ها که از آنان برای شناسايی اشياء ، انسان و حیوانات توسط ماشين استفاده می گردد ، شناسايی خودکار و يا به اختصار Auto ID  گفته می شود .  هدف اکثر سيستم های شناسايی خودکار ، افزایش کارآيی ، کاهش خطاء ورود اطلاعات  و آزاد سازی زمان کارکنان برای انجام کارهای مهمتر نظیر سرویس دهی بهتر به مشتریان است .

سامانه شناسایی امواج رادیویی (Radio Frequency Identification – RFID) سامانه شناسایی بی سیمی است که قادر به تبادل داده ها به وسیله برقراری اطلاعات بین یک Tag که به یک کالا، کارت و... متصل شده و یک بازخوان (Reader) است. سامانه های RFID از سیگنالهای الکترونیکی و الکترومغناطیسی برای خواندن و نوشتن داده ها بدون تماس بهره می برند. اصولا به هر سیستمی که قادر به خواندن و تشخیص اطلاعات افراد یا کالاها باشد سیستم شناسایی یا Identification System گفته می شود.

تگ و يا دستگاه فرستنده خودکار ، شامل يک مدار الکترونيکی است که که به شی مورد نظری که لازم است دارای یک کد شناسايی باشد ، متصل می گردد . زمانی که تگ نزدیک و یا در محدوده کدخوان قرار می گيرد ، میدان مغناطيسی تولید شده توسط کد خوان باعث فعال شدن تگ می گردد  .

در ادامه ، تگ بطور پيوسته اقدام به ارسال داده از طریق پالس های راديويی می نماید .  در نهايت داده توسط کدخوان دريافت و توسط نرم افزارهای مربوطه  نظیر برنامه های ERP  ( برگرفته شده از  Enterprise Resource Planning   ) و SCMS ( برگرفته شده از Supply Chain Management systems  ) پردازش می گردد .


RFID چگونه کار می کند ؟

تگ و يا دستگاه فرستنده خودکار ، شامل يک مدار الکترونيکی است که که به شی مورد نظری که لازم است دارای یک کد شناسايی باشد ، متصل می گردد . زمانی که تگ نزدیک و یا در محدوده کدخوان قرار می گيرد ، میدان مغناطيسی تولید شده توسط کد خوان باعث فعال شدن تگ می گردد  .
در ادامه ، تگ بطور پيوسته اقدام به ارسال داده از طریق پالس های راديويی می نماید .


آنتن RFID و یا همان " RFID Antenna " امواج رادیویی را در محدوده مشخصی منتشر می کند. این امواج رادیویی دو عمل اصلی انجام می دهند :
1) وسیله ای برای ارتباط با RFID Tag است (transponder)
2) انرژی مورد نیاز tag برای برقراری ارتباط را فراهم می کند (در مورد تگهای passive )
وقتی که یک tag در میدان الکترو مغناطیسی ایجاد شده در اطراف reader قرار می گیرد، سیگنالهای فعال کننده که توسط آنتن فرستاده شده اند روی آن اثر گذاشته و به عبارتی تراشه RFID را بیدار می کند و این تراشه اطلاعات موجود در tag را در اختیار آنتن قرار می دهد. نقش transceiver در این عملیات کنترل خطوط ارتباطی و داده ها است.انواع تگ های RFID

دو نوع اصلی از برچسب یا تگ های RFID وجود دارد. تگ فعال و تگ غیر فعال. در تگ های فعال منبع ذخیره نیرو مانند یک باتری وجود دارند اما در تگ های غیر فعال، باتری وجود ندارد. در عوض انرژی مورد نیاز خود را از آنتن گیرنده تامین می کنند که موج الکترو مغناطیسی را ارسال می کنند. همچنین تگ های نیمه فعال نیز وجود دارند که هم از نیروی باتری و هم آنتن استفاده می کند. این تگ ها معمولاً تا حد ۲۰۰۰ کیلوبایت داده را شامل می شوند. این داده ممکن است شناسه یا سریال منحصر به فردی باشد. این برچسب ها همینطور می توانند فقط خواندنی باشند یا قابلیت هم خواندن و هم نوشتن را داشته باشند. محدوده خواندن این تگ ها نیز به عواملی مانند نوع برچسب، نوع خواننده، تداخل در محیط و.. بستگی دارد. به صورت کلی محدوده تگ های فعال به دلیل وجود منبع قدرت بیشتر از تگ های غیر فعال است.تگ های اکتیو و پسیو
 

تگ های Passive به هیچ منبع تغذیه داخلی متصل نیستند. به جای استفاده از منبع تغذیه از انرژی الکترومغناطسی گیرنده های RFID برای انتقال داده ها استفاده می کند. این تگ برای سیستم های Access Control ( سیستم های درب باز کن اتوماتیک)،ردیابی فایل ها، برای کنترل زمان در مسابقه های ورزشی، مدیریت کالا در فروشگاه های زنجیره ای، برچسب های هوشمند و غیره استفاده می شود. هزینه ای تگ ها بسیار پایین است لذا استفاده از این تگ ها در صنعت مقرون به صرفه تر است.

تگ های Active که به صورت مداوم درحال ارسال سیگنال به گیرنده های خود هستند؛ از منبع تغذیه استفاده می کنند. این تگ ها بعنوان یک ردیاب استفاده می شوند تا بتوان انها را ردیابی کرد و با در محیط هایی که اجسام با سرعت زیاد حرکت می کنند این تگ ها کارایی دارند. این تگ ها محدوده بسیار بزرگی را تحت پوشش سیگنال های خود قرار می دهند. این تگ ها هم چنین هزینه زیادی را دارند.
این تگ ها بر اساس نوع استفاده به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند. برخی از انها در یک یا چند دسته ترکیبی جای میگیرند. این دسته ها عبارتند از :

تحمل در دمای بالا – این نوع تگ ها در موارد صنعتی خاص، مثل سیستم بهداشت و درمان و هم چنین پیگیری تعداد دفعات مصرف ابزاری که در سیستم های که با دمای بالا سروکار دارند استفاده می شوند.

محیط با شرایط سخت- این تگ ها در محیط های فضای باز و یا انبار ها که نیازمند تگ است مورد استفاده قرار میگیرد. این تگ ها نیز می توانند در شرایط برف و یخ بندان، گرد و غبار و یادر زیر آوار مقاومت کنند. حتی در برابر خرد شدن زیر چرخ تراکتور مقاومت کنند .برای نرم افزارهایی که وابسته به این چنین محیط هایی هستند این تگ ها مورد های مناسبی می باشند.
اندازه – گاهی اوقات در برخی صنایع که اندازه و سایز برای آنها اهمیت داردمیتوانند از تگ های مخصوص این کار استفاده کنند. بطور مثال صنایع دریایی.این تگ ها در همه نوع سایز و اندازه ای موجود است.
جنس تگ – اگر برنامه نیاز به ردیابی اجناس فلزی باشدبرچسب های UHF فلزی تنها گزینه است. این تگ ها به طور خاص برای کاهش مشکلات UHF RFID در مواجه با فلز طراحی شده است.

تعبیه خشک – این تگ ها تنها از چیپ و انتن تشکیل شده است و بر روی کار مثل پوسته یا لمینت قرار میگیرد.
تعبیه تر – این تگ ها تنها از چیپ و انتن تشکیل شده است .
تگ های توکار – اگر در مواردی نیاز شد که تگ ها بصورت توکار قرار بگیرند این تگ ها باز از عهده این امر برمی آید. این تگ ها می توانند در کوچکترین شکاف ها قرار گیرند یا حتی با چسب های اپوکسی رزین روی کار تعبیه شوند.

اساساً دو نوع تگ RFID اکتیو در بازار موجود هستند، تگ های فعال فرستنده و تگ های فعال راهنما یا نشانه
تگ های RFID فرستنده یا ترانسپوندر: در یک سیستم که از تگ های فرستنده ار اف  استفاده شده است، دستگاه تگ ریدر ابتدا یک سیگنال ارسال می کند، سپس تگ فرستنده فعال یک سیگنال پاسخ با اطلاعات مربوطه ارسال می کند. تگ های RFID فرستنده بسیار بهره ور هستند زیرا جهت حفظ عمر باطری زمانی که از محدوده تگ ریدر خارج می شوند باطری از مدار خارج می شود. این نوع تگ ها بیشتر در سیستم های کنترل تردد و جایگاه های پرداخت عوارض استفاده می شود.
تگ های RFID نشانه یا راهنما: در سیستم هایی که از تگ های RFID نشانه استفاده می شود، تگ منتظر ارسال سیگنال توسط دستگاه تگ ریدر نمی ماند. در عوض تگ RFID نشانه  همانطور که از نامش پیداست هر 3 تا 5 ثانیه یک بار یک سیگنال با مشخصات خاص را ارسال می کند.

استفاده از این نوع تگ ها در صنایع نفت و گاز و استخراج معادن و ردیابی محموله های بار بسیار معمول است. تگ های RFID نشانه می توانند سیگنال قابل شناسایی را تا صدها متر مسافت ارسال کنند ولی برای حفظ عمر باتری داخلی توان ارسال سیگنال را در حدود 100 متر مسافت محدود شده است.
و از آنجایی که تگ های فعال دارای باطری و مدارات داخلی و محفظه مستحکمی باید داشته باشند، نسبت به تگ های غیر فعال بسیار بزرگتر هستند. همچنین ممکن است بعضی از تگ های RFID فعال دارای سنسور نیز باشند که این سنسور عوامل محیطی مانند دما و رطوبت و غیره را برای کاربردهای خاص اندازه گیری می کند.
با توجه به تمام ویژگی های تگ های RFID فعال طبیعی است که قیمت این تگ ها بسیار گرانتر از تگ های غیر فعال باشد. از این رو تگ های فعال در کاربردهایی که دارای ارزش مالی بالایی هستند استفاده می شوند مانند صنایع نفت و گاز، سیستم های حمل ونقل کانتینری و سنگین، معدن و ساخت وساز.


تاریخچه RFID

اگرچه بیشینه این فناوری به جنگ جهانی دوم بر می گردد، از استفاده گسترده از محصولات و تجهیزات RFID چند سالی بیشتر نمی گذرد و آن نیز منحصر به کشور های صنعتی و پیشرفته می باشد. در چند ساله اخیر، این فناوری به شدت مورد توجه متخصصین و محققین علم IT و علم الکترونیک قرار گرفته است. دلیل اصلی این رویکرد کاربردهای وسیع الطیف سیستم های RFID می باشد. در حال حاضر در ایران نیز تلاش هایی برای شناخت و استفاده از این فناوری صورت گرفته است. بنابر نیاز بسیار زیاد کشور به این تکنولوژی، در این پروژه یک نمونه ساده و آزمایشگاهی دستگاه اکسس کنترل  طراحی و ساخته شده است. در این سیستم 5 نفر در نظر گرفته شده است که اجازه ی ورود و خروج آنها، توسط نمایش Accept و Deny بر روی صفحه نمایش و روشن شدن دیودهای سبز و قرمز، صادر می شود. از مزایای این پروژه می توان به کنترل تردد افراد، ثبت ساعت ورود و خروج افراد و امکان حفاظت محل های خاص و طبقه بندی دسترسی افراد به محل های خاص اشاره کرد.

در سال های اخیر پروسه های شناسایی اتوماتیک (Auto-ID) در خدمات صنعتی، خرید و پخش لوجستیک، صنعت، کارخانه ها، سیستم های سیال مواد بسیار رایج گردیده است. پروسه های شناسایی اتوماتیک امروزه در شناسایی، انسان ها، حیوان ها و حمل و نقل کالاها و تولیدات به کار می روند.

برچسب های بارکد رایج که شروع یک انقلاب در سیستم های شناسایی و از دیرباز قابل توجه بودند دارای مشکلات بسیاری بودند. این مطلب درست است که بارکدها بسیار ارزان قیمت هستند و از نظر اقتصادی به صرفه می باشند، اما نقطه ضعف اساسی آنها ظرفیت ذخیره سازی کم و عدم امکان برنامه نویسی مجدد آنها می باشد. راه حل فنی بهینه می تواند ذخیره سازی اطلاعات در یک چیپ سیلیکونی باشد. یک نمونه بسیار رایج از ابزار الکترونی اطلاعات که استفاده از آن در بین جوامع بشری بسیار رایج گردیده است کارت های هوشمند می باشد. اساس کار این کارت ها قرار گرفتن در یک میدان تماس است.هر چند که این گونه کارت ها در اغلب موارد به مفهوم واقعی تماس مکانیکی با میدان ندارند اما انتقال اطلاعات بدون تماس ابزارهای الکترونیکی حمل اطلاعات و دستگاه خواننده استفاده از این گونه ابزار را انعطاف پذیرتر خواهد کرد.مزایای استفاده از تکنولوژی RFID :

 

    کاهش هزینه ها ( کاهش فعالیت های دستی و افزایش سرعت )
    اتوماسیون ( بدون توقف )
    کاهش خطا
    کنترل فرآیندهای غیر قابل رویت
    امکان به روزرسانی برچسب ها بدون دخالت دست
    امنیت
    یکپارچگی

آن دسته از فناوری‌هایی كه می‌توانند شكلی تازه به زندگی انسان‌ها ببخشند و آن را از قالب سنتی و همیشگی خود خارج کنند، به‌طور معمول آهسته وارد می‌شوند تا مقاومت کمتری در مقابل آن‌ها صورت گیرد، اما با این وجود وقتی که این فناوری‌ها فراگیر می‌شوند، زندگی بدون آن‌ها غیرقابل تصور می‌شود.فناوری‌هایی که قادرند نقطه عطفی در زندگی انسان‌ها ایجاد كنند، معمولا دور از دسترس به‌نظر می‌رسند که البته به محض اثبات كارایی‌شان، تاثیری شگرف را بر زندگی اجتماعی انسان‌ها برجای می‌گذارند. از جمله این فناوری‌ها كه هنوز در مراحل اولیه ورود خود به دنیای واقعی به‌سر می‌برد و دیر یا زود فراگیر خواهد شد RFID(Radio Frequency Identification) یا تراشه‌های شناسایی هویت بر اساس امواج رادیویی است.

 


مشکلات و معایب RFID

1- قیمت بالا: علی رغم پیشرفتهای علمی و فنی صورت گرفته، قیمت برچسبهای Passive در تعداد بالا بین 35 تا 45 سنت و در تعداد کم حدود 80 سنت و در مورد برچسبهای Active حدود 85 سنت می باشد. متاسفانه این قیمتها حدود 5 تا 10 سنت بالاتر از آستانه مقرون به صرفه بودن این برچسبها برای کاربردهای مختلف هستند.

2- تداخل: به دو صورت اتفاق می افتد:
تداخل Reader ها: زمانی اتفاق می افتد که سیگنالهای ارسال شده از چند دستگاه Reader تداخل پیدا می کنند.
تداخل tag ها: زمانی اتفاق می افتد که تعداد tag های بسیار زیادی در فضای کوچکی وجود داشته باشند.

3- مشکلات اجتماعی: بر اثر پیشرفتهای اخیر تکنولوژی در بسیاری از مناطق دنیا از جمله فرانسه، NewZealand، نروژ و... فناوری RFID برای تشخیص هویت افراد استفاده می شود. این امر به عقیده بسیاری از افراد نامطلوب است؛ زیرا شخصیت اجتماعی و انسانی آنها را زیر سوال برده و سبب می شود که به انسانها به چشم یک ربات نگریسته شود.

4- مسئله ایمنی: اکثر تگهای RFID حتی پس از خرید و خروج از فروشگاه فعال هستند. در نتیجه اطلاعات آنها می تواند توسط دستگاه های Reader خوانده شود. بنابراین احتمال سرقت کالاها افزایش می یابد. علاوه بر این بسیاری از سازمانها به هنگام خرید مشتری اطلاعاتی را درباره مشتری(از جمله شماره Credit-card، آدرس،نام و... به tag RFID کالاها منتقل می کنند تا لیستی از مشخصات مشتریان خود داشته باشند؛ که این امر اطلاعات محرمانه مشتریان را به خطر می اندازد. موضوع امنیت زمانی بیشتر به چشم می خورد که به کاربردهای RFID در پزشکی توجه کنیم.

5- عدم وجود استانداردها: شرکت های متعددی وجود دارند که دستگاه های RFID را تولید می کنند. اما قوانین و استانداردهای جهانی خاصی برای این تولید وجود ندارد. این مسئله سبب می شود که فناوری RFID طراحی شده برای یک کمپانی یا شرکت تنها در همان شرکت قابل استفاده باشد و تگهای موجود در روی محصولات یک کمپانی(مثلا تامین کننده) ممکن است توسط کمپانی دیگر(مثلا تولید کننده) خوانده نشود که این امر مشکلات فراوانی را ایجاد می کند. استانداردهای موجود برای تعیین فرکانس RFID نیز در کشورهای مختلف تفاوت دارد. 

 

 

کارت مایفر دستگاه کنترل تردد  RFID چیست؟

 

کارتهای هوشمند مبتنی بر تکنولوژی RFID با داشتن حافظه در مقادیر مختلف وجود دارند که امروزه در بسیاری از سیستمها دارای کاربرد می باشند.
نام MIFARE از اصطلاح Mikron FARE Collection نام گرفته است، که Mifare علامت تجاری NXP Semiconductors برای مدارهای مجتمع و ماژول های خواننده است. فرکانس رادیویی را بکار می گیرند تا ارتباط بدون تماسی بین کارت و کارت‌خوان جهت قرائت کارت ایجاد نمایند.

یک دستگاه مبتنی بر Smartchips شامل یک میکروکنترلر امن جاسازی شده یا هوش معادل، حافظه داخلی و یک آنتن کوچک و همچنین رابط بدون تماس فرکانس رادیویی که ارتباط را برقرار می کند می باشد.

کارت‌های مایفر به‌عنوان کارت‌های هوشمند شناخته می‌شوند و انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به کارت‌های RFID دارند. این کارت‌ها از حافظه مناسبی برخوردار هستند و این حافظه را می‌توان شخصی‌سازی کرد و تغییر داد، به همین دلیل برای آنها از لفظ کارت‌های هوشمند مایفر استفاده می‌شود. البته هوشمند بودن کارت‌های مایفر به دو دلیل اصلی است که اولین آن به قابلیت درج اطلاعات و حذف اطلاعات از حافظه آنها برمی‌گردد و دلیل دوم مربوط به نوع تراشه استفاده شده در کارت مایفر و قابلیت‌های آن می‌باشد.

کارتهای هوشمند ارائه شده توسط شرکت پردازنده پارس در 3 نوع می باشند:

1- کارت بدون حافظه (فقط خواندنی)
2- کارت با حافظه 1 کیلوبایت (قابل خواندن و نوشتن)
3- کارت با حافظه 4 کیلوبایت (قابل خواندن و نوشتن)
این نوع کارتها بعنوان کارتهای بدون تماس یا Contact Less نیز معروف می باشند.ویژگی های کارت های مایفر

 هر کارت شماره سریال منحصربفرد و یکتای خود را دارد.

 استفاده های چند منظوره به عنوان کارت شناسایی جهت کنترل تردد و کنترل دسترسی (Access Contorol) : با استفاده از یک رمز عبور مخصوص برای هر بخش، استفاده منحصر به همان بخش را خواهد داشت.

کاهش هزینه های نگهداری قرائتگرها به دلیل بدون تماس بودن این کارت ها.

امکان پرداخت به صورت غیرنقدی (استفاده از این کارت ها ضمن فراهم آوردن روشی برای کاهش پرداخت های نقدی، سدی در برابر تقلبات خواهد بود).

امکان جاسازی تراشه مایفر در وسایلی نظیر ساعت مچی و... .


 قابل استفاده در محیط های بیرونی و داخلی (با مقاومت مناسب برای استفاده در محیط های نامساعد مانند محیط های مرطوب و...)

 محفوظ ماندن اطلاعات ذخیره شده روی کارت و عدم امکان کپی کردن آن (کارت های مایفر به دلیل کدگذاری اطلاعات از امنیت بالایی برخوردارند).
 

  

اکسس کنترل مشاغل


استفاده از اکسس کنترل ها در مشاغل

اکسس کنترل ها دستگاه‌هایی هستند که می‌توان به کمک آن از محیط کار خود، اطلاعات محرمانه، سرمایه و افراد در یک محیط کاری، تجاری،.. محافظت کرد. حتی با استفاده از این دستگاه می توان دسترسی پرسنل خود را نیز به تمامی مکانها کنترل کرد .درب های کلیدی قدیمی برای اکثر مشاغل ایمن نیستند و استفاده از کلیدهای متفاوت برای هر درب جداگانه برای کارمندان و امنیت زیاد خوشایند نمی باشد.

با یک اکسس کنترل می توانید با یک کد ساده و یا کارت, دسترسی را راحت تر و ایمن تر کنید. مشکلی که درب های کلیدی ایجاد می‌کند ممکن است بسیار خطرناک و غیر قابل جبران باشد، زیرا اگر کاربری کلید خود را گم  کند و این کلید در دست افراد سودجو قرار بگیرد تمامی اطلاعات محرمانه و سرمایه شما در خطر می‌افتند،حتی باید تمامی قفل هایی که با آن کلید کار می‌کردند را سریعا عوض کنید.

اما زمانی که از اکسس کنترل استفاده می کنید هنگامی که کاربر کارت خود را گم کند خیلی سریع و راحت فقط می توانید اطلاعات کارتی آن شخص را بدون هیچ هزینه ای مسدود کنید. با کمک اکسس کنترل می توان دسترسی متفاوتی را برای کارمندان خود در نظر بگیرید به طور مثال بعضی از کارمندان حق ورود به تمامی اتاقها را ندارند، پس می توانید آنها را محدود به ورود به اتاق های در نظر گرفته کنید ، ولی بعضی دیگر از کارمندان می‌توانند وارد تمامی اتاقها شوند پس توسط یک کارت و  کد می توانند دسترسی کامل به تمامی مکانها را داشته باشند.

با استفاده از اکسس کنترل ها می توانید تصمیم بگیرید که کارمندان در چه زمان و یا کجا وارد شوند. مثلاً برخی از کارمندان فقط در ساعت خاص اجازه ورود به یک سری از اتاق ها را داشته باشند، بعد از اتمام آن تایم کد و کارت آنها در آن روز غیرفعال شود. حتی می توان ورود افراد را به روزهای مختلف تقسیم‌ بندی کرد. مثلاً تعدادی از پرسنل فقط روزهای زوج و یا فقط فرد یا یک روز در میان و غیره می‌توانند به اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

ورود و خروج افراد را می توان توسط اکسس کنترل ها نظارت و چک کنید در چه ساعتی و چه روزی چه شخصی در مکان شما وارد و خارج شده است. اینگونه می توانید امنیت را برای محیط فراهم کنید. اکسس های پیشرفته تر دارای نرم‌افزارهای اطلاع رسانی هستند. اطلاعاتی شامل: زمان، روز، تاریخ ورود و خروج افراد و همچنین اطلاعات کارکنان مانند کد کاربری آنها. با داشتن این اطلاعات می توانید هرگونه مشکلی که  ایجاد شود به بایگانی اطلاعات دسترسی پیدا کرده و کنترل کنید چه کسی با چه کد کاربری در روز حادثه وارد محیط کاری شما شده است این گونه‌ها مشکل را به راحتی حل می کنید.
اکسس کنترل

 
مزایای دستگاه اکسس کنترل

دستگاه های اکسس کنترل با گذشت زمان هر سال پیشرفته تر و نوآور تر می شوند. بیشتر ابتکارات آن از فضای فناوری دیجیتال گرفته شده است. چهارچوب این دستگاه‌ها رایانه ها و نرم افزارهای پیشرفته هستند که می توان مدیریت قوی و عالی را برای کنترل تردد محاسبه کند،و از مشاغل تجاری اداری ....محافظت کند. استفاده از الگوریتم های تشخیص چهره به کمک تصویربرداری حرارتی می‌تواند درصد خطا را بسیار کاهش بدهد و امنیت زیادی را به همراه داشته باشد.

استفاده از سیستم‌های دسترسی غیر لمس زندگی را درعصر ویروس کرونا امن ترکند. این تکنولوژی در حال حرکت هست و می‌تواند امنیت ساختمان شما را بیش از گذشته ممکن کند. روزهایی که دستگاه اکسس کنترل الکترونیکی باید توسط پرسنل اداره می‌شد گذشته است. تلفیق سیستم های کنترل دسترسی با رایانه معجزه امنیتی ایجاد می‌کند زیرا وقتی ازاکسس کنترل قدیمی مانند دربها با قفل های کلیدی استفاده می‌شود در درجه اول اتلاف وقت را ایجاد می‌کند، زیرا دسترسی به آن منطقه را کند می‌کند و بعد از آن باعث کم شدن امنیت آن محل می شود، زیرا کلیدها قابل گم شدن و کپی شدن هستند و خیلی راحت در دست افراد سودجو قرار می گیرد. در این مواقع باید خیلی زود قفل و مغزی تمام دربهایی که با آن کلید مشترک بوده اند را تعویض کرد.

پس در نهایت علاوه بر امنیت پایین هزینه تعویض هم از معایب این گونه کنترل تردد قدیمی می باشد . اما استفاده از اکسس کنترل هایی که توسط رایانه ها و نرم افزارهای مدیریت کنترل می‌شود بسیار دقیق و ایمن بوده و از الگوهایی مانند اثر انگشت، تشخیص چهره، و... که جز موارد امنیتی هستند استفاده میشود، که قابل گم شدن، کپی شدن و انتقال از شخصی به شخص دیگر نیست و یا حتی اگر در کنترل تردد از اکسس کنترل هایی که با کد و یا کارت استفاده می کنید،با گم شدن این اطلاعات نیاز به صرف هزینه برای تعویض قفل درب نیست ،کافیست فقط اطلاعات کارت گم شده  را از روی سیستم حذف کنید .

اکسس کنترل الکترونیکی قدیمی، تنها کاری که می‌توانست انجام دهد محدود کردن ورود افراد تک به تک بود، که فقط از حجم ترافیک کم می کرد  ولی از لحاظ ایمنی بسیار ضعیف عمل می کردند، زیرا هیچ گونه اطلاعاتی را از ورود و خروج افراد در اختیار سازمان ها قرار نمیدادند. حتی استفاده از این سیستم ها بسیار وقت گیر بود، اما امروزه دیگر این گونه دسترسی های دستی انجام نمی گیرد و اطلاعات شخصی افراد در قالب یک داده کامپیوتری در اختیار سازمان‌ها قرار داده میشود.

اطلاعاتی مانند ورود، خروج، ساعت، روز، تاریخ، کد کاربری و یا حتی اینکه افراد در طول روز به کدامین اتاق ها رفت و آمد داشتند را ضبط و نگهداری می کند و در صورت لزوم می توان به بایگانی اطلاعات دسترسی پیدا کرد .تجارت مدرن فقط به دنبال یک مانع ترددی نیست بلکه به دنبال مانع جذاب می گردد که در خدمت هویت برند با معماری ارتباط برقرار کند. کنترل تردد ها یا همان اکسس کنترل ها در شکلها و کارایی هایی متفاوت در بازار موجود هستند که ساده‌ترین نوع آنها اکسس هایی با دسترسی کارت ،تگ و رمز می باشند که از لحاظ امنیتی کمی پایین‌تر از مدلهای احراز هویت خود عمل می‌کنند.

این  اکسس ها می توانند یا به صورت ساده فقط در بازکن باشند بدون هیچ گونه اطلاع‌رسانی، یا می‌توان از همین مدل های ساده کارتی و رمزی با اتصال به شبکه یعنی اطلاع رسانی از طریق نرم‌افزار استفاده کرد. انتخاب این مورد به نیاز و اهمیت مشاغل و منازل شما بستگی دارد. بهترین و امن ترین مدلهای اکسس کنترل امروزه احراز هویت ها می باشند، که اجازه دسترسی را توسط هویت کاربران انجام می‌دهد. هویت مانند اثر انگشت، تشخیص چهره،سنسور کف دست،قرنیه چشم و....

این اطلاعات به هیچ عنوان مفقود ،جعل و یا قابل انتقال نمی باشند. پس برای مشاغلی که نیاز به مراقبت زیاد و توجه دارند بسیار مناسب است. از مزیت اصلی اکسس کنترل ها محدود کردن رفت و آمدها را می‌توان نام برد.

کارفرما باتوجه به محیط کاری خود و نیازش میتواند مدیریت کند چه کسی حق ورود به محیط و اتاق ها را دارد و یا حتی تعیین کند چه کسانی چه روزی و یا حتی چه ساعتی حق ورود را دارند. بدین ترتیب نظم و امنیت حکم فرما می‌شود و از ترددهای غیر لزوم و یا تردد های مشکوک توسط افراد غیر مجاز جلوگیری می‌شود.
مقایسه اکسس کنترل
روش مقایسه سیستم های اکسس کنترل

روشهای مختلفی برای طبقه بندی و مقایسه انواع سیستمهای اکسس کنترل وجود دارد. هنگامی که با مشتریان کار می کنیم ، هنگام مقایسه سیستم های کنترل دسترسی ، در مورد این 7 موضوع بحث می کنیم:

1. محلی در برابر ابر

دستگاه اکسس کنترل میزبان محلی چیست؟ این نیاز به یک سرور یا "مغز" سیستم در سایت دارد. برای اجرای یک سرور محلی ، یک رایانه اختصاصی که نرم افزار را اجرا می کند ، و همچنین یک سرپرست باید در سایت باشد. اگر چندین ساختمان را مدیریت کنید و نیروی کار محدودی داشته باشید ، این امر نه تنها می تواند پیچیده شود بلکه نگهداری از آن بسیار پرهزینه است. همچنین ، در صورت قطع اتصال اینترنت یا قطع شدن برق ، داشتن یک روش دسترسی جایگزین همیشه ضروری است.

دستگاه اکسس کنترل مبتنی بر ابر چیست؟

این بدان معناست که مجوزهای امنیتی به صورت محلی (در محل) ذخیره نمی شوند. در عوض ، cloud (به عنوان مثال یک سرور از راه دور) از ارائه دهنده خدمات میزبان مجوزها است. با اتصال به اینترنت یا تلفن همراه و یک مرورگر وب ، سرپرست شما می تواند مجوزها را در هر مکان و در هر زمان مدیریت کند. این سیستم همکاری ، مدیریت چندین ساختمان یا نیازهای امنیتی پیچیده را آسان می کند. همچنین هزینه های تعمیر و نگهداری و آموزش کار با یک سرور محلی را از بین می برد.

2. مورد نیاز شبکه

مورد نیاز اینترنت: بسیاری از دستگاه اکسس کنترل سنتی از همان شبکه سیستم های مهم تجاری شما استفاده می کنند. یک سیستم معمولی به یک پانل مرکزی متصل می شود و برای کار به یک شبکه محلی نیاز دارد. یک سیستم سنتی به سیم کشی گران قیمت ، روترها ، ISP احتیاج دارد و در بسیاری از موارد برای نظارت بر نصب به یک مشاور فناوری اطلاعات نیاز دارید.

بدون اینترنت مورد نیاز است: استفاده از سیستم اکسس کنترل که به شبکه احتیاج ندارد ، خطر هک شدن کسی در شبکه شرکتی شرکت شما را نیز از بین می برد. به علاوه ، مدیریت یک سیستم اکسس کنترل بدون اتصال شبکه محلی مزایایی مانند نصب بی دردسر و ارزان تر را به همراه دارد.

3. امنیت

موضوعات امنیتی روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کنند. یک سیستم اکسس کنترل مدرن باید انعطاف پذیر باشد ، و به شما امکان می دهد آن را برای ایمنی شخصی سازی و پیکربندی کنید. ریدر کنترل دسترسی باید در محلی امن ، دور از هوا و دور از چشم سارقین قابل نصب باشد. سیستم اکسس کنترل شما باید از احراز هویت دو عاملی (TFA) یا احراز هویت چند عاملی (MFA) برای تأمین الزامات منطقی امنیتی و همچنین رمزگذاری داده به پایان (E2EE) در حین انتقال داده استفاده کند.

4. آسان برای مدیریت و استفاده

سیستم اکسس کنترل که انتخاب کرده اید باید آسان ، قابل استفاده و پیکربندی و مدیریت باشد. با استفاده از یک سیستم مدرن تر ، دیگر کارهای اداری را کاهش می دهید زیرا دیگر نیازی به سازماندهی نشان های فیزیکی ، کارت های اصلی یا fobs ندارید. سرپرست شما به آموزش گران قیمت احتیاج ندارد و می تواند بلافاصله مدیریت سیستم بصری را شروع کند. اگر بعد از ساعت کاری معمول به دسترسی فوری احتیاج دارید ، یک سرپرست می تواند از هر کجا به نرم افزار اکسس کنترل مبتنی بر Cloud پیمایش کند.

5. مقیاس پذیر

اگر بخواهید منطقه دیگری را در دفتر کار خود تأمین کنید یا تصمیم به گسترش شرکت خود بگیرید ، چه اتفاقی می افتد؟ با بسیاری از سیستم های سنتی ، با کسب و کار شما رشد نمی کند. غالباً ، باید سیم کشی را از مکان جدید به پانل مرکزی اصلاح کنید. بسته به تعداد خوانندگانی که سیستم شما پشتیبانی می کند ، ممکن است مجبور باشید برای پشتیبانی از نیازهای رو به رشد خود ، یک ماژول اضافی خریداری کنید. یک سیستم مدرن تر ، توسعه را آسان و مقرون به صرفه می کند.

6. آینده اثبات

هنگام مقایسه سیستم هایاکسس کنترل ، مهم است که به آینده نیز فکر کنید. سیستم های سنتی اغلب توسط منابع اختصاصی فناوری اطلاعات نگهداری می شوند و باعث افزایش هزینه ها می شوند. به روزرسانی سخت افزار می تواند شما را ملزم به خرید کلیه تجهیزات جدید کند. سپس ، اگر هزینه آن به روزرسانی ها را پرداخت نکنید ، امنیت شرکت خود را به خطر می اندازید. با استفاده از سیستم اکسس کنترل مبتنی بر ابر ، پیشرفت های آینده و ویژگی های جدید بدون نیاز به تعویض خواننده ها یا پرداخت مجوزهای نرم افزار و ویژگی های اضافی ، به طور خودکار در دسترس شما قرار می گیرند.

7. هزینه

سیستم های سنتی: یکی از فاکتورهای جالب توجه (بدیهی است) هزینه است. سیستم های اکسس کنترل سنتی معمولاً به سیم کشی گران قیمت و همچنین هزینه های نگهداری و ارتقا ongoing مداوم نیاز دارند. به روزرسانی های سخت افزار ، سیستم عامل و نرم افزار می تواند با یک سیستم سنتی رو به رو شود. به عنوان مثال ، ببینید سیستم های دسترسی کارت کلیدی چقدر هزینه دارند یا متوسط ​​هزینه هر درب برای سیستم های کنترل دسترسی چقدر است.

نظارت و گزارش فعالیت

یک سیستم اکسس کنترل ، هر شخصی را که در طول شبانه روز از در شما خارج و خارج می شود ، یادداشت می کند. اگر در یک شرایط ناگوار مجرم یا متجاوز مجبور به تجاوز به محل شما شد ، این پرونده برای حل و فصل پرونده ها بسیار ارزشمند خواهد بود. همچنین می تواند مناطقی مانند ساعتهای کارت را کنترل کند تا هرگونه مشکلات زمان سنجی را که ممکن است تجربه کنید برطرف کند. علاوه بر این ، می توان گزارش ها را برای تعیین تأخیر کارکنان و سایر مواردی که بهره وری را کاهش می دهد ، تهیه کرد.

این می تواند زبانه ها را روی کارمندان نگه داشته و دسترسی آنها را کنترل کند

اگر شما صاحب مشاغلی هستید که کارمند یا پیمانکار دارید ، مانند کارمندان نگهبانان خانه که تمایل به کار بیش از ساعات کاری معمول دارند ، می توانید دسترسی آنها را به ساعتها و روزهایی که کاملاً به آنجا نیاز دارند محدود کنید.

علاوه بر این ، هر اداره ممکن است کارمندانی داشته باشد که فقط به مناطق خاصی که برای کار آنها مهم است دسترسی داشته باشند و نه به سایر بخشها. این امر در محدود کردن دسترسی به مناطق حساس یا داده فقط به افرادی که نیاز و مجوز دسترسی به اطلاعات را دارند بسیار مهم است. یک سیستم اکسس کنترل قدرت برنامه ریزی اعتبارنامه های ID را دارد تا دسترسی به مناطق خاص را محدود کند.

ادغام

یکی از بزرگترین مزایایی که هنگام دریافت اکسس کنترل باید در نظر بگیرید ، قابلیتهای یکپارچه ای است که به گیرندگان ارائه می دهد. بسیاری از سازمان ها اعم از عمومی یا تجاری از سیستم های متنوعی در سراسر سازمان خود استفاده می کنند که بسیاری از آنها برای کنترل نیاز به اشکال مختلف رمز دارند. کارتهای شناسایی اکسس کنترل را می توان به گونه ای برنامه ریزی کرد که با سیستم های داخلی موجود مانند دستگاه های فروش ، موانع ، تهیه غذا ، مدیریت چاپ و حتی رایانه های شخصی سازگار باشد. آنها همچنین دو برابر شده و به عنوان یک کارت شناسایی عمل می کنند که به راحتی می توان اطلاعات و تصاویر مختلف را بر روی آنها چاپ کرد.

لزوم اکسس کنترل بیومتریک

سازمان ها در سراسر جهان با ترکیب ورودی های امنیتی فیزیکی با دستگاه های اکسس کنترل بیومتریک ، ساختمان های خود را با امنیت بیشتر ، اطمینان می دهند که فقط افراد مناسب قادر به ورود هستند.

دستگاه های اکسس کنترل بیومتریک یا بصورت مستقل و یا با یک دستگاه اکسس کنترل استاندارد ، مانند کارت خوان یا QR ، یک روش پیشرفته را برای شناسایی منحصر به فرد کاربران مجاز براساس ویژگی بیولوژیکی متمایز ، مانند اثر انگشت ، هندسه صورت یا دست ، یا الگوهای عنبیه. اجازه دادن به کاربران بر اساس یک ویژگی بیولوژیکی ، خطر دسترسی کاربر غیرمجاز به مناطق امن ساختمان را بیشتر از بین می برد. چطور؟ یک نشان کارمند را می توان سرقت کرد و برای ورود از طریق ورودی از آن استفاده کرد. دستگاه های اکسس کنترل بیومتریک اطمینان حاصل می کنند که فقط افرادی که در سیستم ثبت شده اند می توانند از این طریق عبور کنند.

معاون فناوری و پشتیبانی محصول ، Kurt Measom ، شما را از طریق تنها چند روش که شاهد هستیم دستگاه های اکسس کنترل بیومتریک با ورودی های امنیتی برای امنیت بهینه جفت شده اند ، مرور می کند.
مفاهیم ریدر در دستگاه اکسس کنترل

یک دلیل خوب وجود دارد که ریدر را در ادارات و فضاهای تجاری در سراسر جهان بسیار رایج می دانند. اول ، اجرای آنها نسبتاً ساده است. فن آوری کارت خوان Proximity از دهه ها قبل وجود داشته است و مردم با نحوه استفاده از آنها آشنا هستند ، بنابراین پس از نصب ، به آموزش و یا زمان شیب دار کمی نیاز دارند.

بسته به نرم افزار کنترل تردد ، سیستم های کارت مجاورت می توانند فعالیت قابل ردیابی قابل ردیابی و تجزیه و تحلیل داده را برای فضای آنها فراهم کنند. یک پلت فرم مبتنی بر ابر مانند Openpath بیشترین انعطاف پذیری را ایجاد می کند ، به مدیران و امکانات امکان دسترسی از راه دور برای مدیریت سیستم کنترل تردد خود را از هر مکان می دهد.

نگرانی ها و مشکلات امنیتی اکسس کنترل

همانند سایر اقدامات امنیت فیزیکی ،اکسس کنترل مجاور شما نیز باید از امنیت و اطمینان بالایی برخوردار باشد. ممکن است یک سیستم کنترل تردد قدیمی شناخته شده یک انتخاب هوشمندانه به نظر برسد ، اما از آنجا که این فناوری دهه هاست وجود دارد ، آسیب پذیری های امنیتی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. هنگام بررسی اینکه چگونه کسی با یک اکسس کنترل سازش می کند ، تعداد آسیب پذیری شگفت آور وجود دارد. به عنوان مثال ، تقریباً هرکسی می تواند اکسس کنترل HID proximity را با دستگاه خریداری شده به صورت آنلاین هک کند. اگر اکسس کنترل مجاوریتان یکی از نقاط ضعف زیر را دارد ، وقت آن است که آن را ارتقا دهید.

 محدوده خواندن ناکافی - محدوده خواندن فاصله ای است که خواننده از آن می تواند گواهینامه اعتبار نزدیک را تشخیص دهد. دامنه خواندن براساس دستگاه متفاوت خواهد بود. هنگام نصب یک سیستم امنیتی فاصله مهم است. به عنوان مثال ، یک تورنسیل یا درب ورودی باید از محدوده خواندن کمتری برخوردار باشد تا افراد برای درخواست باز کردن قفل نیاز به نزدیک بودن به خواننده داشته باشند. این به شما کمک می کند تا از وقایع باطله جلوگیری کنید. اما برای استقرار گاراژهای پارکینگ ، دامنه خواندن باید دورتر باشد تا اندازه وسیله نقلیه و توانایی اعتبار کاربر برای برقراری ارتباط با خواننده از داخل خودرو بیشتر باشد.

 

 سخت افزار باطله قابل هک شدن - متأسفانه اکسس کنترل درب برای مجرمی که می خواهند داده ها را بدزدند و تجارت را خراب کنند ، هدف اصلی است. نکته ای که هنگام نصب خوانندگان جدید باید به خاطر بسپارید سازگاری معکوس است. اگر سیستم امنیتی خود را روی سخت افزار قدیمی باطن قدیمی اجرا می کنید ، حتی پیشرفته ترین اکسس کنترل پروکس نیز می توانند در معرض آسیب پذیری های امنیتی قرار بگیرند. یکی از راه های مقابله با این مسئله در مدل کنترل دسترسی ترکیبی ، استفاده از سیستمی با رمزگذاری انتها به انتها در هر سطح از ارتباطات ، با محافظت اضافی در برابر هک سخت افزار است.

 داده ها به صورت محلی ذخیره می شوند - برخی از اکسس کنترل داده ها را در سطح محلی ذخیره می کنند و دسترسی مجرمان بالقوه به آنها را آسان می کند. این دام امنیتی غالباً نادیده گرفته شده می تواند کل سیستم شما را به خطر بیندازد. کارت خوان های  به عنوان یک پروکسی کور بین واحد اعتباردهی و کنترل تنظیم می شوند ، بنابراین هیچ ارزشی به هکرهایی که به دنبال راهی برای ورود هستند نمی دهد. آنها همچنین دارای هشدارهای داخلی برای دستکاری هستند.

  بدون پشتیبان گیری یا گاوصندوق خراب - در صورت قطع برق یا اینترنت ، منبع تغذیه پشتیبان برای کارکردن سیستم شما ضروری است. بدون گزینه پشتیبان گیری یا پروتکل ناامن ، می توان افراد را در خارج از ساختمان قفل کرد یا درها بدون اینکه خود شما بدانید قفل شده باقی می مانند. اطمینان حاصل کنید که سیستم شما عملکرد آفلاین را ارائه می دهد تا در مواقع اضطراری قفل نشوید و راهی برای اتصال به منبع تغذیه جایگزین یا باتری پشتیبان باشد.

    کارتهای کلید به راحتی کپی می شوند - کارتهای کلید یکی از پرکاربردترین روشهای دسترسی برای مشاغل در سراسر جهان است. با این حال ، برخی از کارت های کلیدی خطر جدی امنیتی دارند. بسیاری از کارتهای کلیدی رایج ، مانند آنهایی که با کارت خوانهای HID با فرکانس پایین استفاده می شوند ، به راحتی با یک دستگاه 10 دلاری قابل کپی هستند. در عوض ، به دنبال سیستم هایی باشید که کارت های prox ایمن تری ارائه دهند.


 


آیا اکسس کنترل ها ایمن و قابل اعتمادند؟

برخی از مناطق در یک ساختمان ، مجتمع مسکونی یا یک شرکت باید به دلایل امنیتی محدود شوند و اجازه دسترسی فقط به آن افراد مجاز را دارند.

بسته به امکانات ، سیستم اکسس کنترل باید دارای ویژگی های امنیتی خاص باشد. لازم است در نظر بگیرید که کدام درها یا پنجره ها را می توان خراب کرد و امنیت را در آنها تقویت کرد ، این بدان معنی است که نصب دستگاه های مورد نیاز برای محدود کردن دسترسی و افزایش امنیت.
ایا اکسس کنترل ها ایمن هستند
کدام یک از مشکلات امنیتی ممکن است سیستم های اکسس کنترل داشته باشند؟

به لطف راه حل های اکسس کنترل ، می توانیم افرادی را که از نصب ما خارج و خارج می شوند شناسایی کنیم. انواع مختلفی از سیستم های شناسایی وجود دارد. برخی از شناسه ها در تشخیص اینکه آیا کاربران اجازه ورود به ساختمان را دارند ، دقیق تر از دیگران هستند. به همین دلیل ، در مورد امنیت اکسس کنترل می توانیم با مشکلات مختلفی روبرو شویم:

    افرادی که از اعتبار افراد مجاز برای ورود به امکانات استفاده می کنند.
    کپی جعلی از اعتبارنامه.
    استفاده صحیح از منطقه با اجازه دسترسی به ورودی های غیرمجاز.
    خرابکاری.
    دسترسی هایی که به درستی بسته نمی شوند.

چگونه می توانیم از این نوع مشکلات جلوگیری کنیم؟

انتخاب دستگاه مناسب برای اکسس کنترل برای جلوگیری از مشکلات امنیتی امری اساسی است. نصب سیستم کنترل تردد نامناسب می تواند امنیت امکانات را کاهش دهد.

ریدر های اکسس کنترل بیومتریک بالاترین سطح شناسایی را ارائه می دهند ، زیرا شناسه های امنیتی بالایی دارند و کپی کردن آنها بسیار دشوار است. روش دیگر برای دستیابی به حداکثر امنیت در اکسس کنترل ، ترکیب اکسس کنترل با سایر سیستم های امنیتی است. یک سیستم نظارت تصویری (دوربین مدار بسته) با دوربین های امنیتی می تواند افراد متجاوز را منصرف کرده و همچنین شخص حقیقی را که وارد امکانات می شود ثبت کند.

    پس از تصمیم گیری در مورد مجوز ، اکسس کنترل کننده پیامی را برای تحریک سخت افزار درب برای باز کردن قفل نقطه ورود به سیستم می فرستد. اگر در باز شود ، سیستم کاربر را رد می کند تا قفل باز شود.

    مدیریت

در مرحله بعدی ، اکسس کنترل کننده می دهد که کاربر مجاز به دسترسی به نقطه ورود است. برای اینکه کاربر مجاز باشد ، اکسس کنترل کننده باید به چند  پاسخ دهد. آیا کاربر به درب یا ورودی که درخواست می کند دسترسی دارد؟ آیا کاربر از یک نوع اعتبار مجاز مانند برنامه تلفن همراه استفاده می کند؟ آیا درخواست در یک برنامه زمانی مشخص ارائه می شود؟ آیا محدودیت های امنیتی ، چنین قفل سیستم وجود دارد؟
 
   دسترسی


    مدیریت وظایف برای یک سیستم اکسس کنترل می تواند شامل اضافه کردن یا حذف کاربران ، فعالیت ، اعتبارنامه ها ، برنامه ها و هشدارها باشد. اکثر سیستم های کنترل دسترسی از نرم افزارهای اداری استفاده می کنند که به طور خودکار با اکسس کنترل کننده همگام سازی می شود. نرم افزار مبتنی بر ابر به مدیران اجازه می دهد تا به سیستم های کنترل دسترسی خود در هر مکان و هر زمان دسترسی پیدا کنند.
 
سیستم اکسس کنترل هویت کاربر را بر اساس اعتبار وی از طریق خواننده ای که در نزدیکی یک ورودی نصب شده است ، تأیید می کند. خواننده برای تعیین سطح مجوز به یک واحد کنترل دسترسی (ACU) که ​​غالباً به آن پنل کنترل دسترسی یا کنترل کننده گفته می شود ، مراجعه می کند. کنترل کننده اغلب در خواننده تعبیه شده است بنابراین فقط به یک سخت افزار نیاز است. در صورت مجاز بودن ، ACU سخت افزار درب ورودی را باز می کند تا قفل آن باز شود. سپس کلیه تجهیزات توسط یک برنامه نرم افزاری مدیریت می شود که کاربران ، اعتبارنامه ها ، برنامه های دسترسی ، ورودی ها و موارد دیگر را تعریف می کند.

حسابرسی

    اکثر سیستم های اکسس کنترل گزینه ممیزی را ارائه می دهند ، به مدیران اجازه می دهد گزارش هایی را برای ورود به سیستم گزارش ها از جمله فعالیت ورود ایجاد کنند. گزارش ها می توانند به رعایت استانداردهای انطباق کمک کرده و از عملکرد سیستم مطابق انتظار اطمینان حاصل کنند.

هنگامی که بخشی از اطلاعات به سیستم کنترل دسترسی ارائه می شود ، سیستم آن را می خواند و اطلاعات را ، معمولاً یک عدد ، به یک صفحه کنترل ، پردازنده بسیار قابل اعتماد می فرستد. صفحه کنترل داده ها را با لیست کنترل دسترسی مقایسه می کند ، درخواست ارائه شده را رد یا رد می کند و یک گزارش تراکنش را به یک پایگاه داده ارسال می کند.

وقتی دسترسی براساس لیست اکسس کنترل منع می شود ، درب قفل می ماند. اگر بین اعتبارنامه و لیست کنترل تردد مطابقت داشته باشد ، صفحه کنترل با یک رله کار می کند که به نوبه خود در را باز می کند.

همچنین صفحه کنترل برای جلوگیری از هشدار ، سیگنال باز شدن درب را نادیده می گیرد. اغلب این سیستم بازخورد ارائه می کند ، مانند LED قرمز چشمک زن برای دسترسی ممنوع و LED سبز چشمک زن برای دسترسی مجاز.