به روز رسانی 25 مرداد 1400    


اکسس کنترل
 
 

دستگاه اکسس کنترل


دستگاه اکسس کنترل (کنترل تردد) چیست؟


امروزه برای اینکه رفت وآمد ها بدون استفاده از نیروی انسانی کنترل شود باید از سخت افزار ها ونرم افزارهایی مثل قفل های برقی و کنترل تردد بهره بگیریم.ورود و خروج ها به نحوه های  متفاوتی مورد بررسی قرار می گیرد مثلاً در مترو با بلیط الکترونیکی می توان یک یا چند بار از گیت عبور کرد. در این مورد بدون نیاز به اطلاعات شخص فقط میزان اعتبار بلیط  کاهش می یابد.کنترل تردد یعنی این که چه کسی در چه زمانی، می تواند به یک مکان یا به یک وسیله خاص، دسترسی داشته باشد.

یک سیستم کنترل تردد، تعیین می کند که چه کسانی، مجاز به ورود یا خروج هستند (مجاز به دسترسی)، و برای تشخیص و اجازه ورود و خروج افراد به سازمان ها و مراکز امنیتی خاص استفاده می شود و بوسیله یک فرد و یا یک دستگاه، جلوی درب ورودی انجام می شود. و باعث بالا بردن میزان امنیت و سطح اطمینان در مراکز مختلف می شود.

دستگاه اکسس کنترل بررسی می کند که ورود یا خروج یک فرد مجاز است یا نه، و یا اینکه تنها برای ثبت زمان تردد کارکنان به کار می رود.از این دستگاه میتوان به عنوان محدود کننده آسانسور و اتاق سرور هم استفاده کرد.


 

انواع روش های کنترل تردد در اکسس کنترل ها
 

رمز : عدد یا کدی که توسط سازمان به کاربر داده می شود. برای ورود یا خروج باید رمزی را که قبلا در دستگاه کنترل دسترسی تعریف شده (شناسایی اعتبار)، وارد کنیم، در صورت درست بودن، رمز تایید شده و در باز خواهد شد و در صورت اشتباه بودن، دستگاه، اعلام می کند.

کارت های هوشمند : کارتی که توسط یک سازمان به کاربر داده می شود. این کارتها برای افراد ( کارمندان یا مدیران ) صادر می شود و هنگام ورود در سازمان، کارت را بر روی دستگاه کنترل دسترسی قرار می دهیم، پس از تایید اعتبار، اجازه ورود یا خروج داده می شود و زمان آن نیز ثبت می گردد.

شناسایی چهره : هنگام ورود به ساختمان یا مکان های خاص، تصویر صورت بوسیله دستگاه کنترل دسترسی، اسکن شده و با لیست عکسهای موجود در دستگاه مقایسه می شود، و در صورت شناسایی چهره و تایید، اجازه ورود داده شده و زمان ورود ثبت می شود.

دستگاه تشخیص چهره


اثر انگشت : اثر انگشت کاربر نیز مانند رمز، باید از قبل برای دستگاه تعریف شود و کافی است انگشت مورد نظر، بر روی دستگاه قرار بگیرد، و  دستگاه کنترل دسترسی، پس از مقایسه اثر انگشت، در صورت درست بودن، به فرد اجازه ورود یا خروج خواهد داد و زمان ورود و خروج او را نیز ثبت می کند (مثلا در ادارات)، و در صورت تایید نشدن، هیچ یک از موارد انجام نمی شود.
 

 

نحوه کار سیستم کنترل تردد


هنگامی که کاربر کارت و یا رمز ورود را استفاده میکند دستگاه اجازه ورود را بررسی کرده و پس از تایید رله اکسس کنترل را فعال میکند،که توسط این رله برق به قفل برقی روی درب ارسال شده و درب را باز میکند در صورت عدم تایید کاربر، اکسس کنترل بوق ممتد زده و LED آن قرمز میشود،دراین حالت قفل برقی فعال نمیشود.

از اکسس کنترل میتوان برای باز و بسته کردن دربهای شیشه ای و اتوماتیک و فعال کردن
دزدگیر اماکن استفاده کرد.دراین حالت از رله com وNo اکسس کنترل دو رشته سیم به قسمت رادار ویا حالت اضطراری مدار فرمان درب شیشه ای برده و به آن فرمان میدهیم.اکسس کنترل را حتی میتوان بر رو کرکره برقی نیز قرار داد و به آن فرمان داد.

درحالت کلی اکسس کنترل یک رله با سه پایه NO,NC,COM دارد که از این پایه ها برای عبور و جریان قفل های برقی و هم برای فرمان تحریک به مدارهای فرمان میتوان استفاده کرد.


 


 

نصب اکسس کنترل

 


نصب دستگاه اکسس کنترل


کنترل تردد یا همان اکسس کنترل برای کنترل ورود و خروج در اماکن مختلف استفاده میشود و میتوان به طور مختلفی از آنها بهره برد.با توجه به نوع کار واستفاده طریقه نصب آن هم متفاوت میشود.

درادامه این مطلب به طریقه نصب اکسس کنترل بر روی درب های شیشه ای اتوماتیک و دربهایی با قفل برقی اشاره میکنیم.نصب اکسس کنترل بر روی درب شیشه ای اتوماتیک

این گونه درب ها(اتوماتیک) حتما نیاز به اکسس کنترلی دارد که دارای رله آزاد باشد زیرا این درب ها با ولتاژ 12نمیتوانند کار کنند.
درب های اتوماتیک نیاز به فرمان دارند تا فعال شوند که این کار از طریق همان چسباندن پایه های NOوCOM رله انجام میشود. که ۲رشته سیم از این پایه ها به بخش فرمان درب وصل میشود.

بخش فرمان درب های اتوماتیک قسمتی هست که معمولا چشمی به ان وصل میشود ویا در صورت وجود  کانتور میتوان از آن استفاده کرد،دراین صورت دوسر رله اکسس کنترل را در مدار فرمان درب اتوماتیک به کانتورها وصل کنید که پایه چشمی آن در به آن وصل شده.
در درب هایی که جک پارکینگی دارند و کره برقی ها و انواع درب های دیگر اتوماتیکی در مدار فرمانشان باید دنبال دو کانتور startوcom بگردید و پایه های NOوCOM اکسس کنترل را به آنها وصل کنید تا آن درب فعال شودنصب اکسس کنترل به قفل برقی

دونوع قفل برقی که یکی از نوع مغذی مقابل هست و برای درب های داخلی ساختمان ،و دیگری قفل کله گاوی برای درب پارکینگ و ورودی حیاط ساختمان ،وجود دارد
برای فعال شدن هر دو مدل قفل برقی شما نیاز به ورود مثبت و منفی برق با ولتاژ ۱۲ویا ۲۴ ولت دارید،جهت بسته شدن به دلیل سیم پیچ بودن فرقی نمیکند،پس شما به اکسس کنترل کارتخوان نیاز دارید که به طور مستقیم شخص را شناسایی کرده و ولتاژ ۱۲ ولت بفرستد ویا یک رله آزاد داشته باشد که به واسطه آن مدار بسته شود و ولتاژ را به قفل منتقل کند.

عمده ای از اکسس کنترل ها رله آزاد دارند و در تعداد کمی از آنها فقط جریان خروجی مستقیم وجود دارد،بنابراین در این نوع از کانتور خروجی اکسس کنترل مستقیم دو عدد رشته به قفل وصل میشود که کار را آسان میکند.

در اکسس کنترل با رله آزاد نیاز به منبع تغذیه مانند آداپتور  داریم  که از ان یک رشته مستقیم به یک سر قفل وصل کرده و رشته بعدی را به رلهCOM اکسس کنترل وصل کرده و از رله NOاکسس هم به سر دیگر قفل برقی وصل میکنیم.
در اینجا رله به صورت کلید عمل میکند پایه های NOوCOMدرصورت شناسایی افراد چسبانده و جریان برق را عبور داده و قفل درب را فعال میکند.

 
نکات خرید اکسس کنترل


قبل از خرید اکسس کنترل (دستگاه کنترل تردد) به چه نکاتی باید توجه کنید؟


در نظر بگیرید شما مدیر یک شرکت و یا یک مجموعه مسکونی هستید و میخواهید برای تردد راحت‌تر کاربرانتان و بالا بردن امنیت آنها و یا اطلاعات کاری خود از اکسس کنترل استفاده کنید قبل از اقدام برای خرید کنترل تردد باید چند نکته را برای بهبود در خرید و نصب و بالابردن امنیت در نظر بگیرید.

1) درمرحله اول محیط و درب های خود را ارزیابی کنید اینکه درب های شما از چه جنسی است مانند(  درب شیشه ای، چوبی ،فلزی) شما را در انتخاب قفل برقی مناسب تر راهنمایی می کند و همچنین در نظر داشته باشید درب شما قابلیت این را دارد که سیستم قفل برقی و کنترل تردد را ساپورت کند در صورتی که قابلیت را نداشته باشد شما باید درب  خود را عوض کنید؟

برای کدام از درب ها میخواهید سیستم اکسس کنترل تهیه کنید و یا می خواهید درب شما از دو طرف هم ورودی هم خروج کنترل شود ؟آیا می‌خواهید تمام دربها را از نظر کارکرد با یک کد یا یک تگ ادغام کنید؟

به مسافت توجه کنید که سیم کشی ها قراراست از کجا اجرا شوند و چه مقدار سیم کشی انجام شود, گاهی ممکن است شما بخواهید در دو طبقه مجزا سیستم کنترل تردد استفاده کنید. بررسی کنید آیا میشود هر دو طبقه را با یک سیم کشی به هم متصل کرد تا در هزینه صرفه جویی شود و یا هر طبقه باید سیم کشی و اکسس کنترل جداگانه‌ای داشته باشد.

2) در نظر داشته باشید چه تعداد کاربر قرار است از این سیستم استفاده کنند و یا شما می خواهید فقط در ساعاتی خاص درب شما قابل استفاده از اکسس کنترل باشد و در ساعت دیگر درب به طور عادی برای تمامی افراد قابل استفاده باشد و آیا می خواهید دسترسی همه افراد به یک نوع باشد به طور مثال همه کاربران فقط از 1 کارت استفاده کنند و یا اکسس کنترل شما قابلیت دسترسی متنوع داشته باشد مانند اثر انگشت سنسور, تشخیص چهره, سنسور کف دست و ...

3) حتما اکسس کنترلی را خریداری کنید که قابلیت نصب بر روی هر گونه درب و یا قفل برقی را داشته باشد زیرا ممکن است شما از محل فعلی خود اسباب‌کشی کنید و آن کنترل تردد امکان ست شدن با درب جدید را نداشته باشد .
قبل از خرید بودجه خود را تعیین کنید زیرا اکسس کنترل ها نسبت به نوع و قابلیت آنها از لحاظ قیمتی متفاوت هستند به طور مثال اگر شما فقط یک دربازکن ساده با قابلیت خواندن تگ و کارت را بخواهید می توانید پایین ترین قیمت را داشته باشید در غیر این صورت نسبت به پیشرفت دستگاه هزینه پرداختی شما بالاتر میرود.

مهمترین نکته‌ای که قبل از خرید دستگاه اکسس کنترل باید به آن توجه کنید این است که اکسس شما باید قابلیت حذف و اضافه کردن کاربر را داشته باشد به طور مثال یکی از کاربران شما در محیط اداری اخراج شده است پس باید دسترسی او هم به دستگاه قطع شود اگر اکسس کنترل شما قابلیت حذف او را نداشته باشد شما مسئول اتفاق های ناگوار بعد از اخراج آن فرد هستید زیرا آن فرد هنوز تگ را همراه خود دارد و ممکن است بخواهد از آن استفاده نادرستی در جهت ضربه‌زدن به شما انجام دهد.

4) حتماً از مراکز معتبر دستگاه کنترل تردد خود را تهیه کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل برای اکسس کنترل خود بتوانید از گارانتی آن بهره مند شوید در نظر داشته باشید هر دستگاه کنترل تردد را خریداری نکنید حتماً از برندهای معتبر و به نام استفاده کنید.

 

عملکرد دستگاه اکسس کنترل تشخیص چهره

 


عملکرد دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره


دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره یکی از جدیدترین سیستمهای کنترل تردد امنیتی است که مبتنی بر فناوری بوده و با شناخت ویژگی‌های صورت افراد، کار می‌کند. یکی از نیازهای ضروری مدیران، نظارت و بررسی وضعیت کاری پرسنل است و یکی از راه‌‌های این نظارت و بررسی، کنترل ساعت ورود و خروج پرسنل سازمان است که یکی از مهم‌ترین فاکتور های محاسبه‌ی حقوق افراد هم به‌شمار می‌رود.دستگاه های تشخیص چهره یکی از انواع سیستم های بیومتریک است که به تازگی جهت شناسایی افراد و کنترل ورود و خروج بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد .هنگامی که یکی از پرسنل سازمان مقابل دستگاه کنترل تردد قرار بگیرد، دستگاه چهره‌ی او را با یک تحلیل دو یا سه بعدی از نقاط صورتش شناسایی می‌کند. سپس بین الگوی دریافتی و الگوهایی که از پیش برایش تعریف شده تطبیق انجام می‌دهد. اگر این الگوها مطابق باشند، دستگاه هویت کارمند را تایید می کند و ساعت ورود یا خروج او ثبت می‌شود.

 

به چند مورد از دلایل استفاده از این سیستم اشاره میکنیم

۱- سرعت و دقت بالا در شناسایی افراد بر اساس پردازش تصویر چهره کاربران .
۲- این سیستم بدون تماس کاربر با دستگاه مورد استفاده قرار میگیرد و کاربر رابطه بهتری با این دستگاه برقرار میکندو معایت دستگاه های اثر انگشت را ندارد .
۳- امکان تقلب و اشتباه وجود ندارد .

برای روشن‌تر شدن موضوع، مراحل انجام کار در دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره شامل چهار مورد زیر می‌شود:

تصویربرداری اولیه یا اسکن چهره
بررسی تصویر با توجه به الگوهای الگوریتم دستگاه
ذخیره تصویر به عنوان فاکتور تشخیص هویت
گرفتن تصویر جدید و مقایسه با الگوریتم‌های ذخیره شدهمشکلات اکسس کنترل تشخیص چهره چیست؟

بزرگترین نگرانی در مورد سیستم اکسس کنترل با استفاده از تشخیص چهره که بیشتر مردم دارند نگرانی های مربوط به حریم خصوصی است. آنها نمی خواهند تصویری از صورتشان در جایی ذخیره شود. به همین دلیل مهم است که شرکت هایی که از تشخیص چهره استفاده می کنند ، فقط از آن برای ذخیره پروفایل کارمندان ، که به تسهیلات ایمن دسترسی دارند استفاده کنند.  همچنین باید فقط در مکان هایی که نیاز به سیستم های امنیتی سریع دارند ، مورد استفاده قرار گیرد.


 

اکسس کنترل مشاغل

استفاده از اکسس کنترل ها در مشاغل


اکسس کنترل ها دستگاه‌هایی هستند که می‌توان به کمک آن از محیط کار خود، اطلاعات محرمانه، سرمایه و افراد در یک محیط کاری، تجاری،.. محافظت کرد. حتی با استفاده از این دستگاه می توان دسترسی پرسنل خود را نیز به تمامی مکانها کنترل کرد .درب های کلیدی قدیمی برای اکثر مشاغل ایمن نیستند و استفاده از کلیدهای متفاوت برای هر درب جداگانه برای کارمندان و امنیت زیاد خوشایند نمی باشد.

با یک اکسس کنترل می توانید با یک کد ساده و یا کارت, دسترسی را راحت تر و ایمن تر کنید. مشکلی که درب های کلیدی ایجاد می‌کند ممکن است بسیار خطرناک و غیر قابل جبران باشد، زیرا اگر کاربری کلید خود را گم  کند و این کلید در دست افراد سودجو قرار بگیرد تمامی اطلاعات محرمانه و سرمایه شما در خطر می‌افتند،حتی باید تمامی قفل هایی که با آن کلید کار می‌کردند را سریعا عوض کنید.

اما زمانی که از اکسس کنترل استفاده می کنید هنگامی که کاربر کارت خود را گم کند خیلی سریع و راحت فقط می توانید اطلاعات کارتی آن شخص را بدون هیچ هزینه ای مسدود کنید. با کمک اکسس کنترل می توان دسترسی متفاوتی را برای کارمندان خود در نظر بگیرید به طور مثال بعضی از کارمندان حق ورود به تمامی اتاقها را ندارند، پس می توانید آنها را محدود به ورود به اتاق های در نظر گرفته کنید ، ولی بعضی دیگر از کارمندان می‌توانند وارد تمامی اتاقها شوند پس توسط یک کارت و  کد می توانند دسترسی کامل به تمامی مکانها را داشته باشند.

با استفاده از اکسس کنترل ها می توانید تصمیم بگیرید که کارمندان در چه زمان و یا کجا وارد شوند. مثلاً برخی از کارمندان فقط در ساعت خاص اجازه ورود به یک سری از اتاق ها را داشته باشند، بعد از اتمام آن تایم کد و کارت آنها در آن روز غیرفعال شود. حتی می توان ورود افراد را به روزهای مختلف تقسیم‌ بندی کرد. مثلاً تعدادی از پرسنل فقط روزهای زوج و یا فقط فرد یا یک روز در میان و غیره می‌توانند به اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

ورود و خروج افراد را می توان توسط اکسس کنترل ها نظارت و چک کنید در چه ساعتی و چه روزی چه شخصی در مکان شما وارد و خارج شده است. اینگونه می توانید امنیت را برای محیط فراهم کنید. اکسس های پیشرفته تر دارای نرم‌افزارهای اطلاع رسانی هستند. اطلاعاتی شامل: زمان، روز، تاریخ ورود و خروج افراد و همچنین اطلاعات کارکنان مانند کد کاربری آنها. با داشتن این اطلاعات می توانید هرگونه مشکلی که  ایجاد شود به بایگانی اطلاعات دسترسی پیدا کرده و کنترل کنید چه کسی با چه کد کاربری در روز حادثه وارد محیط کاری شما شده است این گونه‌ها مشکل را به راحتی حل می کنید. 

کارت مایفر دستگاه کنترل تردد  RFID چیست؟

 

کارتهای هوشمند مبتنی بر تکنولوژی RFID با داشتن حافظه در مقادیر مختلف وجود دارند که امروزه در بسیاری از سیستمها دارای کاربرد می باشند.
نام MIFARE از اصطلاح Mikron FARE Collection نام گرفته است، که Mifare علامت تجاری NXP Semiconductors برای مدارهای مجتمع و ماژول های خواننده است. فرکانس رادیویی را بکار می گیرند تا ارتباط بدون تماسی بین کارت و کارت‌خوان جهت قرائت کارت ایجاد نمایند.

یک دستگاه مبتنی بر Smartchips شامل یک میکروکنترلر امن جاسازی شده یا هوش معادل، حافظه داخلی و یک آنتن کوچک و همچنین رابط بدون تماس فرکانس رادیویی که ارتباط را برقرار می کند می باشد.

کارت‌های مایفر به‌عنوان کارت‌های هوشمند شناخته می‌شوند و انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به کارت‌های RFID دارند. این کارت‌ها از حافظه مناسبی برخوردار هستند و این حافظه را می‌توان شخصی‌سازی کرد و تغییر داد، به همین دلیل برای آنها از لفظ کارت‌های هوشمند مایفر استفاده می‌شود. البته هوشمند بودن کارت‌های مایفر به دو دلیل اصلی است که اولین آن به قابلیت درج اطلاعات و حذف اطلاعات از حافظه آنها برمی‌گردد و دلیل دوم مربوط به نوع تراشه استفاده شده در کارت مایفر و قابلیت‌های آن می‌باشد.

کارتهای هوشمند ارائه شده توسط شرکت پردازنده پارس در 3 نوع می باشند:

1- کارت بدون حافظه (فقط خواندنی)
2- کارت با حافظه 1 کیلوبایت (قابل خواندن و نوشتن)
3- کارت با حافظه 4 کیلوبایت (قابل خواندن و نوشتن)
این نوع کارتها بعنوان کارتهای بدون تماس یا Contact Less نیز معروف می باشند.ویژگی های کارت های مایفر

 هر کارت شماره سریال منحصربفرد و یکتای خود را دارد.

 استفاده های چند منظوره به عنوان کارت شناسایی جهت کنترل تردد و کنترل دسترسی (Access Contorol) : با استفاده از یک رمز عبور مخصوص برای هر بخش، استفاده منحصر به همان بخش را خواهد داشت.

کاهش هزینه های نگهداری قرائتگرها به دلیل بدون تماس بودن این کارت ها.

امکان پرداخت به صورت غیرنقدی (استفاده از این کارت ها ضمن فراهم آوردن روشی برای کاهش پرداخت های نقدی، سدی در برابر تقلبات خواهد بود).

امکان جاسازی تراشه مایفر در وسایلی نظیر ساعت مچی و... .


 قابل استفاده در محیط های بیرونی و داخلی (با مقاومت مناسب برای استفاده در محیط های نامساعد مانند محیط های مرطوب و...)

 محفوظ ماندن اطلاعات ذخیره شده روی کارت و عدم امکان کپی کردن آن (کارت های مایفر به دلیل کدگذاری اطلاعات از امنیت بالایی برخوردارند).
 

  


امنیت دستگاه کنترل تردد
 

بالا بردن امنیت به وسیله دستگاه کنترل تردد (اکسس کنترل)


دستگاه های کنترل تردد یکی از سیستم های امنیتی و حفاظتی هستند که با اتصال به شبکه می توان توسط کارگزاران رفت و آمد کاربران چک شود همین امر است که امنیت مکان شما را افزایش می دهد وظیفه اصلی اکسس کنترل ها محدود کردن رفت و آمدها است، بدین معنی، افرادی که مجوز ورود به یک مجموعه را دارند می‌توانند وارد شوند و کسانی که تگ، کارت و رمز عبور را نداشته باشند نمی‌توانند وارد مجموعه شوند. اکسس کنترل ها دارای پنل کنترل دسترسی مانند ،محدود کردن ورود به اتاق ها، ساختمان ها و همچنین دارای هشدار و قابلیت قفل کردن هستند، که به نوبه خود مانع دسترسی غیر مجاز می شود.

چگونه از اکسس کنترل ها استفاده می شود؟


کنترل تردد ها خطر دستیابی غیر مجاز را کاهش می‌دهند.اکسس ها به گونه ای طراحی شده اند که از اطلاعات مشتریان محافظت شود. کنترل تردد ها در سازمان‌های مختلف نصب می شود که هدف از نصب آن محدود کردن دسترسی به شبکه، برنامه ها، فایل‌ها، سیستم‌های رایانه‌ای، اطلاعات حساس و غیره است. اکسسس های متنوع در بازار موجود می باشد که کارفرما نسبت به نیاز خود می توان آن را تهیه کند. به طور مثال اگر شما اکسس کنترلی دارید که توسط کارت و تگ کار می‌کند و به کاربر اجازه عبور به مناطق طبقه بندی شده را می دهد.، حالا اگر کارت و تگ آن شخص گم شود و یا خود شخص از قصد کارت خود را به افراد سودجو دهد، شخص به راحتی می‌تواند به موقعیت شما دسترسی پیدا کند پس دیگر مکان و اطلاعات شما امن نیست پس برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید از اکسس کنترل های استفاده کنید که اجازه عبور را توسط احراز هویت مانند شناسایی چهره، اثر انگشت، کف دست ،قرینه چشم و غیره انجام می‌دهد. این اکسس‌ها از لحاظ امنیت بسیار حائز اهمیت بوده زیرا احراز هویت قابل گم شدن و یا انتقال به اشخاص دیگر نیست. اکسس کنترل ها چگونه کار میکنند؟!


کنترل تردد ها به چند روش مختلف کار می‌کنند، مانند کارت، تگ،  اثر انگشت و... که هر کدام از این اکسس ها می توانند ، یا فقط دربازکن باشند و یا اطلاعاتی را در اختیار کارفرما قرار دهند. اکسسس های ساده فقط وظیفه باز کردن درب را با روش‌های مختلف دارند که از لحاظ قیمتی بسیار مناسب بوده ولی از لحاظ ایمنی کمی ضعیف هستند. اما اکسس هایی که علاوه بر باز کردن درب، امکان اتصال به شبکه و گزارش گیری را دارند از لحاظ اهمیت بسیار مفید هستند ،زیرا در این نوع از اکسس ها کارفرما میتواند اطلاعات ورود و خروج تاریخ و ساعت مراجعه کنندگان را در دست داشته باشد و بداند چه شخصی در چه روز و ساعتی وارد کدام محدوده امنیتی شده است. برای تهیه یک اکسس کنترل خوب چه نکاتی را توجه کنید؟!


1: امنیت

کنترل تردد باید کارمندان شما و تجارت شما را ایمن نگه دارد پس باید شامل قفل کردن و هشدار به موقع و سریع باشد تا امنیت را تضمین کند.


2: مدیریت و گزارش‌ دهی

کنترل تردد باید اطلاعات مفصلی را در مورد فعالیت کارمندان در سراسر ساختمان به شما بدهد و اگر فعالیت مشکوک انجام شد به مدیر اطلاعات دهد.


3: نصب و راه اندازی

در درجه اول اکسسی را انتخاب کنید که مناسب محل و فعالیت شما است. حتماً کنترل تردد را از نمایندگی‌های معتبر تهیه کنید که، نیروی حرفه‌ای برای نصب داشته باشند تا هم از لحاظ نصب صحیح و  کارکرد درست اطمینان داشته باشید و هم از لحاظ گارانتی دچار مشکل نشوید.


اکسس کنترل

 

مزایای دستگاه اکسس کنترل


دستگاه های اکسس کنترل با گذشت زمان هر سال پیشرفته تر و نوآور تر می شوند. بیشتر ابتکارات آن از فضای فناوری دیجیتال گرفته شده است. چهارچوب این دستگاه‌ها رایانه ها و نرم افزارهای پیشرفته هستند که می توان مدیریت قوی و عالی را برای کنترل تردد محاسبه کند،و از مشاغل تجاری اداری ....محافظت کند. استفاده از الگوریتم های تشخیص چهره به کمک تصویربرداری حرارتی می‌تواند درصد خطا را بسیار کاهش بدهد و امنیت زیادی را به همراه داشته باشد.

استفاده از سیستم‌های دسترسی غیر لمس زندگی را درعصر ویروس کرونا امن ترکند. این تکنولوژی در حال حرکت هست و می‌تواند امنیت ساختمان شما را بیش از گذشته ممکن کند. روزهایی که دستگاه اکسس کنترل الکترونیکی باید توسط پرسنل اداره می‌شد گذشته است. تلفیق سیستم های کنترل دسترسی با رایانه معجزه امنیتی ایجاد می‌کند زیرا وقتی ازاکسس کنترل قدیمی مانند دربها با قفل های کلیدی استفاده می‌شود در درجه اول اتلاف وقت را ایجاد می‌کند، زیرا دسترسی به آن منطقه را کند می‌کند و بعد از آن باعث کم شدن امنیت آن محل می شود، زیرا کلیدها قابل گم شدن و کپی شدن هستند و خیلی راحت در دست افراد سودجو قرار می گیرد. در این مواقع باید خیلی زود قفل و مغزی تمام دربهایی که با آن کلید مشترک بوده اند را تعویض کرد.

پس در نهایت علاوه بر امنیت پایین هزینه تعویض هم از معایب این گونه کنترل تردد قدیمی می باشد . اما استفاده از اکسس کنترل هایی که توسط رایانه ها و نرم افزارهای مدیریت کنترل می‌شود بسیار دقیق و ایمن بوده و از الگوهایی مانند اثر انگشت، تشخیص چهره، و... که جز موارد امنیتی هستند استفاده میشود، که قابل گم شدن، کپی شدن و انتقال از شخصی به شخص دیگر نیست و یا حتی اگر در کنترل تردد از اکسس کنترل هایی که با کد و یا کارت استفاده می کنید،با گم شدن این اطلاعات نیاز به صرف هزینه برای تعویض قفل درب نیست ،کافیست فقط اطلاعات کارت گم شده  را از روی سیستم حذف کنید .

اکسس کنترل الکترونیکی قدیمی، تنها کاری که می‌توانست انجام دهد محدود کردن ورود افراد تک به تک بود، که فقط از حجم ترافیک کم می کرد  ولی از لحاظ ایمنی بسیار ضعیف عمل می کردند، زیرا هیچ گونه اطلاعاتی را از ورود و خروج افراد در اختیار سازمان ها قرار نمیدادند. حتی استفاده از این سیستم ها بسیار وقت گیر بود، اما امروزه دیگر این گونه دسترسی های دستی انجام نمی گیرد و اطلاعات شخصی افراد در قالب یک داده کامپیوتری در اختیار سازمان‌ها قرار داده میشود.

اطلاعاتی مانند ورود، خروج، ساعت، روز، تاریخ، کد کاربری و یا حتی اینکه افراد در طول روز به کدامین اتاق ها رفت و آمد داشتند را ضبط و نگهداری می کند و در صورت لزوم می توان به بایگانی اطلاعات دسترسی پیدا کرد .تجارت مدرن فقط به دنبال یک مانع ترددی نیست بلکه به دنبال مانع جذاب می گردد که در خدمت هویت برند با معماری ارتباط برقرار کند. کنترل تردد ها یا همان اکسس کنترل ها در شکلها و کارایی هایی متفاوت در بازار موجود هستند که ساده‌ترین نوع آنها اکسس هایی با دسترسی کارت ،تگ و رمز می باشند که از لحاظ امنیتی کمی پایین‌تر از مدلهای احراز هویت خود عمل می‌کنند.

این  اکسس ها می توانند یا به صورت ساده فقط در بازکن باشند بدون هیچ گونه اطلاع‌رسانی، یا می‌توان از همین مدل های ساده کارتی و رمزی با اتصال به شبکه یعنی اطلاع رسانی از طریق نرم‌افزار استفاده کرد. انتخاب این مورد به نیاز و اهمیت مشاغل و منازل شما بستگی دارد. بهترین و امن ترین مدلهای اکسس کنترل امروزه احراز هویت ها می باشند، که اجازه دسترسی را توسط هویت کاربران انجام می‌دهد. هویت مانند اثر انگشت، تشخیص چهره،سنسور کف دست،قرنیه چشم و....

این اطلاعات به هیچ عنوان مفقود ،جعل و یا قابل انتقال نمی باشند. پس برای مشاغلی که نیاز به مراقبت زیاد و توجه دارند بسیار مناسب است. از مزیت اصلی اکسس کنترل ها محدود کردن رفت و آمدها را می‌توان نام برد.

کارفرما باتوجه به محیط کاری خود و نیازش میتواند مدیریت کند چه کسی حق ورود به محیط و اتاق ها را دارد و یا حتی تعیین کند چه کسانی چه روزی و یا حتی چه ساعتی حق ورود را دارند. بدین ترتیب نظم و امنیت حکم فرما می‌شود و از ترددهای غیر لزوم و یا تردد های مشکوک توسط افراد غیر مجاز جلوگیری می‌شود.چه زمانی باید سیستم اکسس کنترل خود را جایگزین یا ارتقا دهید؟

شاید سیستم اکسس کنترل شما از کار افتاده یا متوقف شده باشد. سیستم فعلی شما ممکن است آسیب پذیر باشد. شما ممکن است بخواهید کنترل بیشتری بر امنیت ساختمان خود داشته باشید. دلایل مختلفی برای اینکه بخواهید سیستم اکسس کنترل خود را جایگزین کنید وجود دارد ، اما شما احتمالاً دو نگرانی اصلی دارید که می خواهید از آنها اجتناب کنید: نگهداری و نگهداری هزینه بر.

چه نوع سیستم اکسس کنترل برای شما بهتر است؟

هنگام جستجو برای یک سیستم اکسس کنترل ، این باید اهداف شما را برآورده کند. همچنین باید با ماهیت تجارت شما ، الزامات امنیتی آن و تعداد افراد در محل کار شما متناسب باشد. پس از در نظر گرفتن اهداف خود ، زمان مورد نیاز برای نصب و هزینه و همچنین مدت زمان لازم برای مدیریت روزانه سیستم را در نظر بگیرید. از زیرساخت های موجود استفاده کرده و تأیید کنید که حداقل الزامات سیستم را برآورده می کنید. در مرحله بعد ، روی ویژگی های دیگر مرتبط با کسب و کار خود تمرکز کنید: اینکه چه کسی و چگونه مدیر به شما امکان دسترسی ، قابلیت تلفن هوشمند یا نیازهای شبکه را می دهد. برای کمک به مقایسه سیستم های کنترل دسترسی ، در مورد عواملی که باید هنگام انتخاب سیستم کنترل دسترسی در نظر بگیرید ، مطالعه کنید.

چگونه شروع به جایگزینی سیستم اکسس کنترل خود می کنید؟

مهمترین مرحله در جایگزینی سیستمهای اکسس کنترل شما ایجاد یک طرح ارتقا است. داشتن یک برنامه اطمینان می دهد که از مراحل اساسی مانند صادرات داده های موجود از سیستم فعلی خود صرف نظر خواهید کرد. بودجه واقعی را در نظر بگیرید که فاکتورهای هزینه های سخت افزار ، نصب و مدیریت است. برای اطمینان از محافظت از شغل خود به یک متخصص حرفه ای برای نصب سیستم کنترل دسترسی نیاز دارید.

پس از آماده شدن برای نصب سیستم جدید ، مطمئن شوید که نصب قبل یا بعد از ساعت کاری برنامه ریزی شده است. قبل از شروع ورود کارمندان ، اعضا ، بازدید کنندگان و غیره ، باید سیستم را آزمایش کنید. در صورت بروز مشکلات ، کمک باید در حالت آماده باش باشد.


سخت افزار اکسس کنترل چگونه نصب می شود؟

بیشتر سیستم ها بر اساس همین روش ها نصب می شوند. با این حال ، هر سیستم اکسس کنترل متفاوت است. در اینجا خلاصه ای از آنچه باید اتفاق بیفتد:

    ابتدا باید کابل ها کار کنند و کلیه سخت افزارها و تجهیزات باید بررسی شوند.
    پس از نصب کابل های لازم ، قفل های الکترونیکی روی درب هایی که نیاز به دسترسی به ساختمان دارند نصب می شوند.
    بعد از قرار گرفتن کابل ها و قفل ها ، تمام اجزای کنترل دسترسی باید به هم متصل شوند.
    پس از نصب سخت افزار ، برنامه نویسی تنظیمات سیستم و آزمایش کلیدها انجام می شود.

یک متخصص باید همیشه سیستم را نصب کرده و هرگونه دستورالعمل ارائه شده را بخواند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه مدیریت  ، به راهنمای نصب سیستم اکسس کنترل ما مراجعه کنید.


چگونه اجازه دسترسی به سیستم را می دهید؟

وقتی نوبت به اعطای دسترسی می رسد ، پیاده سازی سیستم جدید اکسس کنترل معمولاً یک فرآیند مخل نیست. با این حال ، لازم است برنامه ای برای جلوگیری از استرس و حفظ کارایی داشته باشید. مطمئن باشید که تغییرات را زود هنگام و اغلب برقرار می کنید. برای تاریخ نصب برنامه ریزی کنید و زمان را با افرادی که به آنها اجازه دسترسی می دهید نیز به اشتراک بگذارید.

اگر تنظیمات پیچیده ای دارید ، ممکن است لازم باشد سیستم اکسس کنترل جدید خود را به صورت مرحله ای نصب کنید. در این حالت ، اطمینان حاصل کنید که روی درهایی که بیشترین امنیت را دارند تمرکز کنید. هنگام کار در فازها ، ممکن است لازم باشد سیستم قدیمی را در مکانهای ثانویه به طور موقت بگذارید. اگر مشاغل کوچکتری هستید ، باید بتوانید همزمان کل سیستم اکسس کنترل خود را جایگزین کنید.

پس از نصب سیستم ، کاربران نیاز به آموزش عملی دارند. بسته به اندازه سازمان شما نباید برای هر نفر چند دقیقه بیشتر طول بکشد. این سرمایه گذاری در زمان اولیه تفاوت زیادی در حفظ امنیت ساختمان شما ایجاد می کند.


چرا اکسس کنترل بیومتریک بهتر است؟

اکسس کنترل بیومتریک محبوب است زیرا دستگاه های بسیار ایمنی هستند. تنها راهی که کسی می تواند از طریق انگشت با انگشت وارد شود اسکن انگشت خود بر روی دستگاه است. این بدان معناست که "زمان سنجی دوستان" اصلاً نگران کننده نیست. هیچ راهی برای یک کارمند وجود ندارد که شخص دیگری را با استفاده از یک انگشت بیومتریک وارد و خارج کند. مگر اینکه آنها به نوعی بتوانند انگشت کارمند را قرض بگیرند (که بدون نیاز به هم ریختگی است و شما نمی توانید تکرار کنید!). اگر می خواهید زمان سنجی دوستان را کاملاً از بین ببرید ، روش بیومتریک راهی برای پیشگیری است.

در موضوع امنیت ، کارمندان اغلب می توانند کمی ناراحت شوند که شما اثر انگشت خود را روی سیستم خود ذخیره می کنید. بالاخره این اطلاعات شناسایی خصوصی هستند. خوشبختانه ، وقتی صحبت از اسکنرهای انگشتی می شود که برای سیستم اکسس کنترل Capture-it استفاده می کنیم ، دیگر لازم نیست نگران این مشکل باشید. اسکنر انگشت رسانایی را در تمام آن دست اندازهای کوچک و برجستگی های اثر انگشت فرد می خواند و سپس آن را به یک عدد طولانی و رمزگذاری شده تبدیل می کند. این شماره تنها چیزی است که در مورد اثر انگشت فرد ذخیره می شود و این عددی نیست که بتواند برای گرفتن "تصویر" از اثر انگشت برگرداند. هیچ داده حساس در مورد اثر انگشت کارمند شما در سیستم ذخیره نمی شود.

مسئله اصلی استفاده از انگشتان این است که می توانند باعث ایجاد صف در نیروهای کار بزرگتر شوند. این تنگنا نامیده می شود و چیزی است که ما هفته گذشته در آخرین کانون توجه ترمینال مجاورت در مورد آن بحث کردیم. در حالی که زمان واقعی تشخیص انگشت کمتر از یک ثانیه است ، استفاده از اسکنر انگشت برای کارمند حدود شش ثانیه طول می کشد تا زمانی که خود را قرار داده است ، اقدامات لازم را انجام داده و برای شخص بعدی به یک طرف منتقل شده است. به نظر نمی رسد که وقت زیادی باشد و انصافاً اینطور نیست ، با این فرض که تعداد زیادی کارمند ندارید که همه به طور همزمان از دستگاه ساعت استفاده کنند.

اگر 40 تا 50 کارمند داشته باشید که همه آنها بطور همزمان شیفت خود را به پایان می رسانند ، زمان سنجی از همه بین چهار تا پنج دقیقه طول می کشد. اگر افراد زیادی ندارید که به طور هم زمان از ما بخواهند یک ماشین زمان سنج داشته باشند ، این مسئله نگران کننده نیست ، اما اگر چنین باشد ، ممکن است مجبور شوید به دنبال دستگاه سریعتر مانند ترمینال مجاورت یا خود باشید ممکن است تصمیم بگیرد یک انگشت اضافی برای کنار آمدن با اعداد خریداری کند.

یک سیستم اکسس کنترل  واقعی

برخی از شرکت ها از طراحی انگشتان دور هستند زیرا آنها نگران هستند که در یک محیط کثیف به درستی کار نخواهند کرد. نگرانی واقعی خاک نیست ، دما است. در Vizual ، انگشت های ما به گونه ای قوی و قابل اعتماد طراحی شده اند. ما در تهیه صنعت تولید تخصص داریم ، بنابراین آنها باید بتوانند با آلودگی و آلودگی کنار بیایند. تا زمانی که لنز اکسس کنترل به طور مرتب پاک شود ، مشکلی در خواندن انگشتان کثیف وجود ندارد (به یاد داشته باشید ، لنز انگشت در حال خواندن رسانایی در انگشت است ؛ تلاش برای ایجاد اثر از انگشت نیست!) ، با این حال ، دمای محیط خود می تواند یک مسئله باشد. محیط های بسیار سرد (به عنوان مثال ذخیره سازی فریزر) می تواند منجر به بروز مشکل در رسانایی شود ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که هنگام پرس و جو در مورد لنزهای انگشتی اکسس کنترل  بیومتریک ، این مسئله را در نظر بگیرید.


با ایجاد کارت های شناسایی و نشان های شخصی خود ، امنیت را در شرکت خود تقویت کنید

با استفاده از چاپگر کارت دسک تاپ ، می توانید نشان های دسترسی را به سرعت ، به راحتی و با امنیت کامل صادر کنید. شما کنترل کاملی بر کل زنجیره تولید کارتهای خود ، از ایجاد آنها تا جایگزینی آنها خواهید داشت. روزهای به اشتراک گذاری داده های شما با اشخاص ثالث گذشته است!

تولید کارتهای شخصی از نظر امنیت فایده انکارناپذیری دارد: مدیریت داده های حساس. این روش برای صدور نشان دسترسی به طور انحصاری در شرکت شما باقی می ماند و هیچ وقت انتقال خارجی ندارد. با عدم سپردن اطلاعات شخصی به اشخاص ثالث ، نه تنها سیاست پردازش اطلاعات خود را تقویت خواهید کرد ، بلکه اعتماد به نفس کارکنان خود را نیز افزایش خواهید داد. و شما دقیقاً می دانید چه کسی به این داده ها دسترسی دارد.

یکی دیگر از مزایای افزایش امنیت سیستم اکسس کنترل شما: کارت های تحویل دستی. با انتخاب مدیریت و صدور نشان های دسترسی خود در داخل ، می توانید آنها را مستقیماً به گیرندگان آنها در سایت تحویل دهید و همزمان هویت گیرندگان را بررسی کنید. علاوه بر این ، این تحویل حضوری از هر گونه خطر از بین رفتن یا سرقت نشان های شما در حمل و نقل از یک سایت تولید خارجی جلوگیری می کند.

با مدیریت داخلی کارتهای اکسس کنترل خود ، می توانید از طریق رمزگذاری داده ها به راحتی ویژگی هایی را به آنها اضافه کنید. سپس کارت به یک سیستم منحصر به فرد تبدیل می شود که انواع مختلف داده را ادغام می کند و خدمات مختلفی را ارائه می دهد ، از جمله:

• پیش پرداخت: سفره خانه ، ماشین های فروش

• دسترسی به چاپگرها و دستگاه های فتوکپی

• وام تجهیزات: رایانه های شخصی ، تلفن های هوشمند و غیره

این به شما کمک می کند تا با اطمینان و منطقی سازی دسترسی به سرویس های مختلف ، عملکرد سازمان خود را بهینه کنید.


کنترل هزینه بهبود یافته برای صدور اکسس کنترل

اولین مزیت اقتصادی این است که شما سیستم فعلی خود را جایگزین نمی کنید. با حفظ زیرساخت های خود ، هزینه های استفاده را به راحتی محدود می کنید و حتی می توانید زیرساخت ها را توسعه دهید.در واقع ، به صورت روزمره ، صدور نشان دسترسی شخصی یک عملیات مالی سودآور است. خرید چاپگر رومیزی مزایای زیر را به شما ارائه می دهد:

• به هر تعداد کارت که نیاز دارید ، هزینه کارت چاپی یک طرفه رنگی کمتر از 0.30 یورو است!

• برای تولید کارت یا هزینه های اضافی برای درخواست های فوری دیگر مشمول حداقل مقدار سفارش نیستید: اکنون می توانید یک نشان واحد صادر کنید

• در کارت حمل و نقل صرفه جویی می کنید.


علاوه بر این ، و حتی برای بازگشت سریعتر سرمایه ، می توانید استفاده از چاپگر را با صدور کلیه کارت ها و نشان هایی که به نفع کار سازمان شما است ، بهینه کنید:

• شناسه بازدید کننده

• نشان رویدادها

• علامت گذاری در محل کار خود

• پشتیبانی از مدیریت بصری کارخانه یا پروژه های شما

• شناسایی تجهیزات ، قطعات یدکی و / یا محصولات نهایی

• کارت هدیه برای کارکنان و مشتریان خود

به یاد داشته باشید که اگر کارت اکسس کنترل را انتخاب کنید که سرویس های مختلف را با هم ادغام کند ، این به شما کمک می کند مدیریت آن سرویس های دیگر را نیز منطقی کنید. ممکن است به یک پس انداز کننده پول واقعی تبدیل شود:

• متمرکز شدن در یک سیستم واحد - به عبارت دیگر کارت چند سرویس شما - بدان معنی است که برای مدیریت این سرویس ها نیازی به راه اندازی سیستم های دیگر ندارید ، پس انداز فوری ایجاد می کنید!

• اصل استفاده از یک نشان برای دسترسی به تعدادی از خدمات می تواند موجب صرفه جویی شود. در سال 2017 ، یک شرکت فرانسوی دسترسی به چاپ را از طریق نشان 180 کارمند خود ایجاد کرد. این بر اساس اصل کشیدن نشان روی چاپگر برای بازیابی سند چاپ شده است. در سال اول ، بخش خدمات فناوری اطلاعات کاهش 61 درصدی در چاپها را گزارش کرد. این چاپها توسط کارکنانی که در نهایت واقعاً نیازی به آنها نداشته اند ، ایجاد نشده اند. صرفه جویی در هزینه و افزایش آگاهی به یکی تبدیل شد!


بهترین چاپگر را برای راه حل ID خود پیدا کنید

با ایجاد کارت های اکسس کنترل ، در وقت صرفه جویی کنید و پاسخگویی خود را بهبود ببخشید

مدیریت خودکار نشان ها و کارت های دسترسی با چاپ فوری حداکثر انعطاف پذیری را به شما می دهد ، در وقت صرفه جویی می کند و تداوم خدمات را تضمین می کند. در واقع ، اکنون می توانید:

• در صورت نیاز و بدون انطباق با شرایط و مهلت های تأمین کننده ، نشان های خود را به صورت خودکار مدیریت و به روز کنید

• برای هر کارمند جدید در تاریخ شروع کار خود یک نشان صادر کنید

• هر نشان گمشده یا دزدیده شده را در زمان ثبت جایگزین کنید

• طراحی کارتهای خود را به راحتی تطبیق دهید تا همیشه آخرین هویت سازمانی سازمان شما را نشان دهند.

دسترسی به سیستم های چاپ کارت به شما امکان می دهد انواع و اقسام نشان ها را ایجاد کنید: امکان شخصی سازی طراحی بی پایان است ، با هر گزینه رمزگذاری ممکن (کارت های اکسس کنترل با نوار مغناطیسی یا تراشه تماسی یا بدون تماس). بنابراین ، نیازهای شما هر چه باشد ، مدیریت نشان داخلی نیازهای شما را برآورده می کند. علاوه بر این ، استفاده از چاپگر کارت بدون نیاز به هیچ گونه آموزش کاربری پیشرفته آسان است.اکسس کنترل بیسیم

صنعت اکسس کنترل بی سیم در حال رونق است و امکانات در سرتاسر جهان کلیدهای چرخشی فلزی قدیمی خود را برای راحتی دسترسی بی سیم در مکان های امن رد می کنند. یک مطالعه اخیر نشان داد که با 56 درصد ، بیش از نیمی از نیروی کار جهان به سمت دسترسی بی سیم برای کارمندان خود سوق داده شده اند. اما آیا این باعث می شود که ایمن تر یا راحت تر باشد؟

مزایای آن به راحتی قابل مشاهده است.اکسس کنترل بی سیم که نصب آن در هر مکانی آسان و بسیار مقرون به صرفه است ، بدین معناست که کارمندان شما می توانند با کارت یا لوازم جانبی تلفن همراه خود (تلفن های هوشمند ، تبلت ها ، ساعت های هوشمند و ...) به راحتی به ساختمان شما دسترسی پیدا کنند. با داشتن ویژگی های امنیتی داخلی در بیشتر دستگاه های اکسس کنترل هوشمند ، خطر امنیتی برای شرکت هایی که این روش را در پیش می گیرند نیز کاهش می یابد. و هنگامی که یک کارت کلید گم می شود ، غیرفعال کردن آن بسیار ساده تر از یک کلید سنتی است ، که نیاز به تعویض قفل ها و کلیدهای بازچسباندن دارد. بنابراین بی سیم آسان ، ارزان و راحت است؟ چه چیزی ممکن است اشتباه رخ دهد؟

خوب ، چند چیز بسته به اینکه شما روشی را انتخاب می کنید. بحث اصلی در مورد دسترسی بی سیم بین کارت ها و دستگاه های تلفن همراه است. در حالی که هر دو راحت هستند ، دسترسی به تلفن همراه از نظر امنیت و هزینه پیشتاز است. کارت ها را می توان کلون ، مشترک ، دزدید ، یا به راحتی از دست داد و کارت های با فرکانس پایین از سیگنال های قوی استفاده شده توسط دستگاه های تلفن همراه عقب هستند. علاوه بر این ، مدیریت و صدور مجدد کارت ها می تواند دست و پا گیر باشد و خوانندگان به دلیل قرارگیری در خارج از منطقه امن می توانند مورد خرابکاری قرار گیرند. دسترسی به تلفن همراه امکان برد طولانی را فراهم می کند ، خوانندگان با خیال راحت از شر خرابکاران احتمالی در داخل منطقه امن پنهان می شوند. شاید از همه مهمتر ، با تمرکز بسیاری از سازمانها بر روی ردپای جهانی خود ، دسترسی موبایل امکان ایجاد یک رویکرد سبزتر را با به روزرسانی یک دستگاه موجود که کارمندان قبلاً از آن حمل کرده اند و از بین بردن ایجاد کارتهای دسترسی پلاستیکی اضافی ، استفاده می کند.

بنابراین آیا موبایل بهترین روش برای شرکت شما است؟ در حالی که مزایای خود را دارد ، باید توجه داشت که همه کارمندان ممکن است دستگاههای سازگار با این فناوری را نداشته باشند و در صورت تأمین هزینه ، هزینه اضافی را به شرکت اضافه می کنند. کارمندان همچنین باید هر بار که وارد ساختمان می شوند ، برنامه مورد استفاده برای اکسس کنترل را دوباره راه اندازی کنند. و هر زمان که یک دستگاه تلفن همراه جایگزین شود ، مجوز باید دوباره صادر شود. همچنین ممکن است کارمندان به دلیل داشتن دیواره های فولادی یا بتنی با مشکلاتی مانند عمر خسته کننده و سیگنال های سلولی ضعیف روبرو شوند.

هر سازمانی مجموعه چالش ها و راه حل های خاص خود را دارد ، و موافقان و مخالفان هر روش است. این که هر سیستم برای ساختمان و / یا دفتر آنها ایده آل ترین است ، بر عهده خود سازمان است. اما انتخاب هرچه باشد ، اکسس کنترل بی سیم راهی برای آینده است و امنیتی که ارائه می دهد با قدم های فراتر از سیستم قفل و کلید قدیمی ما فراتر می رود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اکسس کنترل ، مقاله سفید ما را در مورد موضوع مطالعه کنید.


 

اکسس کنترل چیست؟ اجزا و انواع
تحول دیجیتالی محیط را تغییر می دهد. هنگامی که سازمانها همه برنامه های خود را در محل خود داشتند ، فایروال شبکه کاربران مناسب را در داخل دروازه و بازیگران مخرب را در خارج نگه می داشت. با این حال ، حرکت به سمت ابر همه چیز را تغییر داد. در اکوسیستم بسیار متصل امروز ، درک اجزا و انواع اکسس کنترل می تواند به شما در تقویت امنیت کمک کند.

اکسس کنترل چیست؟

اکسس کنترل شامل داده ها و محافظت از دسترسی فیزیکی است که با مدیریت احراز هویت کاربران در سیستم ها ، امنیت سایبری را تقویت می کند. مدیریت دسترسی به معنی تنظیم و اجرای مجوز مناسب کاربر ، احراز هویت ، سیاست های کنترل تردد مبتنی بر نقش (RBAC) ، سیاست های کنترل دسترسی مبتنی بر ویژگی (ABAC) است.

یک سازمان هرگونه هویت - انسانی یا دیجیتالی - را با اعتبارنامه ای مانند نام کاربری و رمز عبور ارائه می دهد. سپس ، به این مدارک اجازه دسترسی به منابع ، داده ها و برنامه های کاربردی اعم از داخلی یا ابری داده می شود.

انواع اکسس کنترل چیست؟

اگرچه چندین نوع اکسس کنترل وجود دارد ، اما مهاجرت ابرها اهمیت آنها را تغییر داده است. از آنجا که موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST) یک چارچوب امنیتی شناخته شده است ، با استفاده از تعاریف NIST Special Publication (SP) 800-53 بینش خوبی در مورد انواع مختلف اکسس کنترل ارائه می شود.

کنترل های دسترسی اختیاری (DAC)

با توجه به NIST SP 800-53 ، DAC به عنوان یک سیاست کنترل تردد اعمال می شود که بر روی همه موضوعات و اشیاء اجازه دسترسی به اطلاعات را می دهد که به افراد اجازه می دهد:

    اطلاعات را به سایر موضوعات یا اشیاء منتقل کنید
    امتیازات آن را به سایر موضوعات واگذار کنید
    ویژگی های امنیتی موضوعات ، شی ، سیستم ها یا اجزای سیستم را تغییر دهید
    ویژگی های امنیتی مرتبط با اشیاء تازه ایجاد شده یا بازبینی شده را انتخاب کنید
    تغییر قوانین حاکم بر کنترل دسترسی

یک مثال خوب از DAC دادن امتیازات ویرایشگر به یک پوشه در Google Drive است. آن شخص می تواند اطلاعات را به اشتراک بگذارد ، امتیازات مشابهی را به دیگران بدهد ، توانایی سایر کاربران در ویرایش / خواندن اطلاعات را تغییر دهد و ویژگی های امنیتی را برای سایر دارایی های موجود در پوشه انتخاب کند.

اکسس کنترل اجباری (MAC)

NIST SP 800-53 MAC را به عنوان یک سیاست اکسس کنترل که به طور یکنواخت در همه موضوعات و اشیاء اعمال می شود ، تعریف می کند و در نهایت محدودیتی برای DAC ایجاد می کند. کنترل های MAC با جلوگیری از موارد زیر ، دسترسی افراد را محدود می کند.

    انتقال اطلاعات به موضوعات یا اشیاء غیر مجاز
    واگذاری امتیازات خود به دیگران
    تغییر ویژگی های امنیتی در موضوعات ، شی ، سیستم ها یا اجزای سیستم
    تغییر قوانین کنترل دسترسی

MAC توانایی کاربران برای به اشتراک گذاری اطلاعات را محدود می کند. اینجاست که کنترل های سنتی Google Drive اغلب مشکلاتی را ایجاد می کنند زیرا فقط به دارندگان فایل و پوشه اجازه می دهند مجوزهای Edit ، Read و Comment را بدهند. در حالی که مجوزهای ویرایش اساساً DAC ، Read و Comment را محدود می کنند ، اما به کاربر حق ویرایش مستقیم دارایی را نمی دهند.

دستگاه اکسس کنترل مبتنی بر نقش (RBAC)

RBAC تمام مجوزهای دسترسی را که کاربر برای تکمیل عملکرد شغلی خود نیاز دارد ، جمع آوری می کند ، که به طور صریح مشخص شده و به طور ضمنی مورد نیاز است ، و شاید از طریق سلسله مراتب به ارث برده شود. یک نقش واحد ممکن است برای یک کاربر یا گروهی از کاربران اعمال شود.

تحت RBAC ، شما دسترسی کاربران را بر اساس عملکردهای شغلی آنها تعیین می کنید. بنابراین ، افراد بخش بازاریابی به شبکه ها ، سیستم ها و برنامه های کاربردی مورد نیاز برای انجام کارهای خود دسترسی دارند. این ممکن است شامل برنامه مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) ، وبلاگ شرکت ، حساب های رسانه های اجتماعی ، پوشه هایی باشد که بازاریابی در درایو مشترک استفاده می کند و ابزار همکاری شما. علاوه بر این ، همه اعضای تیم بازاریابی دسترسی یکسانی به منابع نخواهند داشت. مدیر رسانه های اجتماعی شما ممکن است تنها شخصی باشد که به آن حساب ها دسترسی دارد اما به وبلاگ یا CRM شرکت شما دسترسی ندارد.

علاوه بر این ، شما همچنین باید به خاطر داشته باشید که ممکن است بخشها به دلایل مختلف به منابع مشابه دسترسی داشته باشند. ممکن است تیم فروش شما به CRM شما و برخی از پوشه های مشابه در درایو مشترک دسترسی داشته باشد.

با رشد اکوسیستم برنامه شرکت ، مدیریت دسترسی چالش برانگیزتر می شود.

اکسس کنترل مبتنی بر ویژگی (ABAC)

NIST SP 800-53 ABAC را در بخش تعاریف خود شامل نمی شود. با این حال ، کنترل اکسس کنترل AC (AC) "AC-3 Access Enforcement" زیر 13 توضیح می دهد که ABAC سیاستی است که دسترسی سیستم را با استفاده از ترکیبی از موارد زیر محدود می کند:

    ویژگیهای سازمانی ، مانند عملکرد شغلی
    ویژگی های عملکرد ، مانند خواندن ، نوشتن و حذف
    ویژگی های محیطی ، مانند زمان روز و موقعیت جغرافیایی
    ویژگی های منابع ، مانند نوع داده یا برنامه