نگهداری جک پارکینگی


تعمیر,سرویس و نگهداری جک پارکینگ


همانطور که نگهداری و مراقبت از خودرو برای ما اهمیت دارد، تعمیر و نگه داری از جک درب پارکینگ نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه مطلب به برخی از نکات ساده ای که شاید کمتر کسی در نگه داری از جک درب پارکینگ به آن اهمیت می دهد، اشاره خواهد شد.


نکات مهم نگهداری و تعمیر جک پارکینگی


1. تمیز کردن جک پارکینگ


همانطور که ماشین خود را تمیز می کنید بهتر است جک پارکینگ را نیز تمیز کنید. این مطلب به معنا نیست که شلنگ آب را را بر روی جک درب پارکینگ گرفته و شروع به شستن آن کنید. در صورت شستشوی جک با آب باعث خرابی و خارج شدن جک از گارانتی خواهد شد. برای تمیز کردن جک از یک دستمال نم دار استفاده کنید. با تمیز کردن جک از پوسیده شدن و زنگ زدگی زود هنگام بدن جک جلوگیری خواهد شد و زول عمر بدنه را افزایش خواهد داد.


2. جلوگیری از ورود حشرات به مرکز کنترل جک پارکینگ


یکی از مشکلاتی که برای برخی از مرکز کنترل های جک های پارکینگی ایجاد می شود ورود حشرات و نرم تنان به داخل جعبه مدار کنترل است. شاید این نکته برای شما خنده دار بوده و از دیدتان مشکل خاصی نباشد اما باید بدانید که وجود این حشرات و نرم تنان بر روی مدار کنترل امکان ایجاد اتصال کوتاه در مدار و سوختگی برخی از قطعات را خواهد داشت و به راحتی هزینه تعمییرات را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

سوختگی و اتصال کوتاه در مدار کنترل جک پارکینگ به دلیل وجود حشرات باعث خروج مدار کنترل از گارانتی خواهد شد. یکی از ساده ترین مواردی که در اتصال کوتاه شدن و آسیب دیدگی برد کنترل موثر است وجود تار عنکبوتی است که به مقدار خیلی کمی رطوبت داشته باشد. تار عنکبوت مرطوب به راحتی می تواند الکتریسیته را عبور داده و منجربه صدمه زدن به مدار کنترل شود.

3. روغن کاری قطعات مکانیکی جک درب پارکینگ


با استفاده از گریس مرغوب و مناسب برخی از قطعات مکانیکی جک پارکینگ مانند گیربکس باید گریس کاری و سایر قطعات مانند شفت باید روغن کاری شوند. توجه داشته باشید که انجام این کار توسط فرد عادی امکان پذیر نیست و حتما برای گریس و روغن کاری باید از یک متخصص و تعمیرکار جک پارکینگ کمک بگیرید. علت امر این است که اولا برای روغن کاری باید از گریس مناسب استفاده شود و ثانیا باید جک باز شود که داخل گیربکس چرخ دنده و قطعاتی قرار دارد که باید به درستی در جای خود قرار بگیرند. با روغن کاری جک عمر جک بیشتر شده و از به صدا افتادن آن جلوگیری خواهد شد.

4. توجه به کیفیت و مارک جک پارکینگ


در هنگام خرید و تهیه جک پارکینگ به مارک و کیفیت جک توجه کنید. هرچه کیفیت جک خریداری شده بالاتر باشد احتمال خرابی و آسیب دیدن جک و مدار کنترل آن کمتر خواهد شد. به عنوان مثال یکی از ساده ترین موارد جعبه ای است که مدار کنترل درون آن قرار دارد. در اکثر جک هایی که دارای مارک و برند معتبر هستند مدار کنترل درون جعبه ای با چفت و بست مناسب قرار داده شده اند تا از ورود حشرات به داخل آن جلوگیری شود.

5. تنظیم پارامترهای مناسب برای سرعت و حرکت درب


هر جک پارکینگی برحسب شرکت تولید کننده، امکان دارد نیاز به قدرت و سرعت خاصی داشته باشد تا بهترین عملکرد و بالاترین طول عمر را داشته باشد، بنابراین نیاز به تنظیم و ست شدن مناسب را دارد. از این رو بهتر است که پارامترهای تنظیم کننده سرعت و قدرت موتور برحسب نیاز جک تنظیم شود تا بهترین بازه را داشته باشد. این امر باید برای هر دو سرعت سریع و آهسته در نظر گرفته شود.

نگهداری جک درب پارکینگ در زمستان


تغییرات آب و هوایی از جمله مسائلی است که بر جک پارکینگی اثرگذار است. کسانی که جک پارکینگ دارند ممکن است با این مشکل مواجهه شده باشند که در برخی از روزها درب پارکینگ یا باز نمی شود و یا بعد از اینکه باز شد دیگر بسته نمی شود. اختلال در باز و بست شدن جک درب پارکینگ ممکن است به علت تغییرات آب و هوایی و سرمای بیش از حد باشد. در فصول سرد سال موتور، جک و فنرهای درب برای کار کردن نیاز به فشار بیشتری دارند. به همین دلیل هنگام یخبندان و در سرمای شدید باید مراقبت های ویژه از درب صورت گیرد تا هنگام استفاده از آن دچار مشکل نشد.

درب را روغن کاری کنید

لولا های درب را در زمستان مرتب روغن کاری کنید ودر روزهای یخبندان مطمعن شوید که لولا ها یخ نزده باشند.

موتور جک پارکینگی را با پشم شیشه عایق کاری کنید

سرما و خشکی هوا از جمله عوامل موثر بر عملکرد جک پارکینگی است، از این رو با استفاده از پشم شیشه می توان موتور جک را پوشش داده و از یخ زدگی محافظت نمود. پشم شیشه نوعی عایق حرارتی همانند پشم سنگ است که از انتقال سرما به موتور جلوگیری می نماید.

خلاصه مطالب

در مجموع با صرف نظر از نوع و کیفیت جک پارکینگ، برای تمامی جک های پارکینگ نیاز به بررسی سالانه و تنظیم قدرت و سرعت حرکت جک ها در هر دو جهت باز و بسته شو و تنظیم پارامترهای حرکت در جهت معکوس (هنگام تشخیص مانع توسط چشمی یا برخورد مانع) هست.

از لحاظ مکانیکی و سخت افزاری جک ها باید اطمینان حاصل کرد که به راحتی جک ها جرکت می کنند و مانعی یا سختی در حرکت آن ها وجود نداشته باشد زیرا اگر جک ها به راحتی حرکت نکنند و تحت فشار باشند باعث کاهش طول عمر آن و آسیب به موتور جک پارکینگ خواهد شد.سیم کشی ها و اتصالات باید بررسی شوند تا به دلیل لرزش و حرکت قطعی سیم و یا شل شدن اتصالات باعث جرقه زدن یا خرابی دستگاه نشود.

در ضمن امکان انبساط و انقباض در سیم ها به دلیل سردی یا گرمی هوا نیز وجود دارد.برای افزایش طول عمر جک و عمل کرد بهتر آن توصیه می شود به طور دوره ای مواردی که ذکر شد بررسی شوند.