به روز رسانی 3 خرداد 1401   
 

ریدر برد بلند UHFآنتن (ریدر) برد بلند UHF 


سیستم های RFID و UHF به منظور دسترسی بهتر و آسانتر بنا شده اند . از مواررد استفاده از این سیستم ها بیشتر در زمینه کنترل تردد در سازمانها و پارکینگ های هوشمند است و باعث کاهش حجم ترافیک و نظارت ومدیریت بهتر تردد می باشد . این سیستم ها بهترین روش های شناسایی اشیائ بر اساس امواج رادیوی است .

به این روش که نیازی به تماس بین وسیله گیرنده اطلاعات و و حامل شناسه RFID نیست . و نیاز به وجود نور برای خواندن و دریافت اطلاعات نمی باشد.در این فناوری میتوان نشانه هایی را از حامل خواند و یا بروی آن باز نویسی نمود. سیستم های RFID در زمینه کنترل تردد میتوانند شامل موارد سخت افزاری مانند تگ ولیبل ، آنتن ها و ریدر ها ، دستگاههای کنترل دسترسی و راهبند ها می باشد.


 


ریدر برد بلند

 
حذف نیروی انسانی و کم شدن اتلاف وقت خودروها  و انواع گذارش گیریها از مزیت های این سیستم می باشد.همچنین می توان برای مدتی از ورود و خروج بعضی از خودروها جلوگیری کرد مثلا برای پرداخت حق شارژ.سیستم کنترل تردد هوشمند را می توان به راهبند ویا هر نوع درب اتوماتیک دیگری متصل نمود.برد این سیستم از 5 تا 12 متر با توجه به محیط و نوع انتن متغییر می باشد.
معرفی
بهترین انواع دزدگیر اماکن در سایت رهام تک.

 

 تگ هاي UHF

 
تگ هاي UHF در محيط ها و امور مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. اين تگ ها بخاطر حل بسياري از مشكلات RFID و همچنين بدليل نيازهاي بازار روز به روز محبوبيت بيشتري پيدا مي كنند.این تگ ها امروزه بسيار قابل اعتماد بوده و توسط بسياري از شركت ها و سازمان ها در كشورهاي پيشرفته جهان بكار مي روند. گستره فركانس تگ هاي UHF از ۸۵۸ تا ۹۳۰ MHZ است و ميانگين فاصله خواندن آن نيز ۹ متر است.

تگ هاي UHF مي توانند برای Work in Process بكار روند شامل:
 
سیستم های ردیابی، امور شناسايي آثار جعلي ، انتن های برد بلند,امور شناسايي و بسياري كاربردهاي ديگر. بدليل اينكه تگ هاي UHF مي توانند نیازهای دامنه و پوشش گسترده ای از كاربران را فراهم کنند، این تگ ها جهت اموري كه يك تگ بين المللي مورد نياز است و يا يك تگ مورد نياز است كه هم بتواند در فاصله كم و هم طولاني را بتواند بخواند ، بسیار مناسب هستند.

تگ هاي UHF جهت امور زنجيره اي در صدر اولويت هستند. جهت استفاده از اين تگ ها هم در فاصله كم و هم در فاصله نسبتا دور مي توانند مورد استفاده قرار گيرند.

تگ کاغذی UHF با عنوان تگ RFID کاغذی UHF نیز شناخته می‌شود که همین تعریف ویژگی‌ها و خصوصیات آن را به صورت مختصر تعریف می‌کند. اولین ویژگی بارز در این برچسب‌ها این است که از تکنولوژی RFID یا همان ارتباطات رادیوفرکانسی بهره می‌برند.

این تکنولوژی به آنها امکان ارتباط از راه دور و از راه نزدیک رو می‌دهد و اطلاعات آنها را می‌توانیم به کمک دستگاههای ریدر یا خواننده دریافت کنیم. این ویژگی به تگ کاغذی UHF یک توانایی خاص بخشیده است که کاربرد آن را در حوزه‌های مختلف میسر می‌کند.

اما اگر بخواهیم دلیل نامگذاری تگ کاغذی UHF را درک کنیم باز هم باید به تعریف قبلی ارائه شده برای آنها رجوع کنیم. پسوند UHF استفاده شده در این تگ‌ها به خوبی امواج و فرکانس‌های فعال در مورد این برچسب‌ها را نشان می‌دهد. این پسوند از کلمه (Ultra High Frequency) گرفته شده است که به معنی فرکانس فوق العاده بالاست.

با توجه به اینکه در این تگ کاغذی از امواج فرکانسی فوق‌العاده بالا استفاده شده است، یعنی به راحتی می‌تواند تا فواصل دورتر این امواج را ارسال کند و به راحتی امکان خواندن اطلاعات آن از فواصل دور از ۱ تا ۱۰ متر فراهم است. پس برای توضیح نحوه عملکرد تگ کاغذی UHF به صورت غیر فعال بدین شکل عمل می‌شود که ابتدا امواج رادیو فرکانسی از آنتن دستگاه خواننده یا فرستنده ارسال می‌شود و به این تگ کاغذی می‌رسد.

این تگ‌ها در محدوده فرکانس بین 860 تا 960  مگاهرتز کار می کنند و به همین دلیل در مورد ارتباطات از راه دور بسیار مناسب هستند. همچنین، در دسته بندی آنها از دو دسته فعال (active) و غیر فعال (passive) نیز استفاده می‌شود که محصول مورد نظر ما در این مطلب غیر فعال است.
برای مشاهده انواع
آیفون تصویری وارد شوید.
 


مزایای پارکینگ هوشمند به وسیله آنتن  RFID


   
    عدم نیاز پیاده شدن راننده از خودرو
   فعال یا غیر فعال نمودن تگ خودرو از طریق دستگاه کنترلر
    شناسایی خودرو از راه دور و عدم انتظار جهت باز یا بسته شدن درب
    عدم نیاز به ریموت کنترل پارکینگ

   باز شدن درب جهت خودروهای مجاز و دارای مجوز (دارای Tag)  
ریدر برد بلند uhf پارکینگ
 
ویژگیهای ریدر برد بلند RFID

ریدر برد بلند انواع مختلفی دارند. RFID ثابت ، ریدر برد بلند قابل حمل RFID ، خواننده RFID برای تلفن های هوشمند و USB خوان ها. برای خواندن تراکم بالای برچسب ها یا نیاز به دقت 100٪ در تشخیص ، بهترین ریدر برد بلند ثابت RFID عبارتند از: Impinj R420 ، ThingMagic M6e ، Zebra FX9500. و اگر ما نیاز به استفاده از ریدر برد بلند  قابل حمل داریم ، Zebra MC9190، Impinj AB700 Zebra RFD8500 را توصیه می کنیم. برای انتخاب خواننده مناسب ، باید چندین فاکتور را در نظر بگیریم:


نسبت ریدر برد بلند: توان انتشار و ظرفیت خواندن با توجه به تعداد برچسب هایی که باید در یک زمان خاص شناسایی شوند تعیین می شود. پیچیده ترین کاربردها مواردی است که تراکم بالای برچسب ، مایعات یا محصولات فلزی وجود داشته باشد. حداکثر قدرت ریدر برد بلند با توجه به نوع فرکانس (ETSI ، FCC) در مقررات مجاز در هر کشور یا منطقه مشخص می شود.

منطقه ریدر برد بلند: خواننده های ثابت عمدتا برای پوشش یک منطقه خاص کار می کنند: یک نقطه درب ورودی ، ماشین ، روی تسمه نقاله ، در جعبه ، و غیره. ریدر برد بلند تلفن همراه به ما امکان می دهند هنگام حرکت بخوانیم و موجودی ها را انجام دهیم یا RFID را جستجو کنیم برچسب هایی که نمی بینیم.


نوع ریدر برد بلند RFID: بارها این سوال مطرح می شود که آیا باید از یک خواننده ثابت استفاده کرد یا یک دستگاه ریدر برد بلند قابل حمل. این عامل به کاربرد بستگی دارد. به عنوان مثال ، اگر ما در یک فروشگاه یا انبار هستیم که نیاز به ایجاد موجودی و تحرک داریم ، استفاده از یک ترمینال قابل حمل راحت است. اگر منطقه ریدر برد بلند ثابت باشد ، نصب خواننده ای که منطقه را پوشش داده و نصب آن کار خودکار است راحت است.

این ارقام شامل چند بخش از اعداد است که  به طور کلی سه بخش سری، سریال و بیت پریتی را می توان نام برد. در آنتن برد بلند می بایست تنظیماتی انجام شده و برای آنتن مشخص شود تا با مشاهده یک تگ یا کارت UHF، کدام بخش از ارقام کارت را با استفاده از استاندارد ویگند تبدیل نمودبرای انتخاب ریدر باید به منطقه اجرایی کار دقت کنید ریدرهای ثابت به طور عمده برای پوشش یک منطقه خاص طراحی می شوند برای خواندن تگ در یک نقطه ثابت.

ریدر برد بلند USB: این ریدر برد بلند هنگامی که در مراحل مختلف تولید یا تأیید اعتبار اسناد در دفاتر نیاز به ثبت یا برچسب گذاری تعداد بسیار کمی از برچسب ها داریم ، نتایج بسیار خوبی می دهند. دو نمونه بارز Nordic Stix و ThingMagic USB Reader هستند.

در این فناوری میتوان نشانه هایی را از حامل خواند و یا بروی آن باز نویسی نمود. سیستم های RFID در زمینه کنترل تردد میتوانند شامل موارد سخت افزاری مانند تگ و لیبل ، آنتن ها و ریدر ها ، دستگاههای کنترل دسترسی و راهبند ها می باشد.همانطور که پیشتر ذکر شد کارت و تگهای UHF اغلب دارای شماره 24 رقمی هستند.

از این سیستم می‌تواند در انواع پارکینگ ها استفاده نمایید، در انواع پاساژها، ادارات، برجها، سینماها و غیره ...،جاهایی که ازدحام ماشین در آنجا زیاد است، که این سیستم باعث می‌شود در مسیر ورود و خروج پارکینگ هیچگونه ترافیکی صورت نگیرد و هیچ کس در انتظار برای پارک کردن خودرو خود نباشد.

الکترومغناطیس

چگونه ممکن است برچسب ها ، بدون منبع تغذیه خود ، بتوانند با ریدر ارتباط برقرار کنند؟ اینجاست که الکترومغناطیس وارد می شود. هنگامی که یک برچسب غیرفعال در محدوده خواننده قرار می گیرد ، برچسب انرژی الکترومغناطیسی را از آنتن برد بلند RFID دریافت می کند. آنتن برچسب ماده رسانایی است که وقتی با امواج الکترومغناطیسی برخورد می کند ، جریان الکتریکی الکتریکی را بر روی برچسب القا می کند. سپس برچسب "روشن" می شود و پخش اطلاعات خود را آغاز می کند. پس از آن وظیفه خواننده است که سیگنال دریافت شده از برچسب را به داده های قابل استفاده تفسیر کند.
منفعل در مقابل فعال

همانطور که در بالا توضیح داده شد ، برچسب های RFID قادر به مهار انرژی از میدان الکترومغناطیسی خواننده هستند. این RFID منفعل است. گزینه دیگر برچسب های فعال است. برچسب های فعال به صورت خودکار تغذیه می شوند ، به طور کلی دارای یک باتری هستند که باعث افزایش سیگنال برچسب می شود. این اجازه می دهد دامنه برچسب های فعال از برچسب های غیرفعال بیشتر باشد.

فرکانس رادیویی مهم است

صرف داشتن یک ریدر برد بلند و برچسب در محدوده یکدیگر تضمین کننده امکان برقراری ارتباط نیست. آنها همچنین باید از فرکانس رادیویی صحیح استفاده کنند و در صورت استفاده از رمزگذاری ، کلیدهای مناسب را دارند. از هر خواننده RFID که استفاده می کنید باید قادر به خواندن فرکانس حامل برچسب مورد نیاز برای خواندن باشد. این اطلاعات معمولاً در توضیحات صفحه محصول یا صفحه داده موجود است.

فرکانس فوق العاده بالا (UHF) - این نوع فناوری RFID معمولاً حدود 900 مگاهرتز کار می کند و بیشترین برد خواندن را دارد ، بسته به برچسب تا 100 متر با سریعترین سرعت خواندن. با این حال ، به دلیل دامنه خواندن طولانی ، فرکانس های فوق العاده بالا مستعد تداخل هستند. اگر به طور پیشگیرانه مدیریت نشود ، تداخل می تواند ارتباط UHF را کمتر قابل اعتماد کند و اگر کسی قصد دارد داده های دستگاه های ریدر برد بلند RFID را رهگیری کند ، خطرات امنیتی بالقوه ای را ایجاد می کند. همانطور که گفته شد ، از ریدر های UHF معمولاً در گاراژهای پارکینگ و شناسایی خودرو استفاده می شود.

آنتن ها و ریدر های برد بلند  RFID

آنتن های RFID وظیفه انتشار و دریافت امواجی را بر عهده دارند که به ما امکان تشخیص تراشه های RFID را می دهند.آنتن ها میدان های موج متفاوتی ایجاد می کنند و فواصل مختلفی را پوشش می دهند.

استفاده از آنتن هایی با بهره بین 8 تا 10 dbi ، به ما این امکان را می دهد که توان بیشتری منتشر کنیم و نسبت خواندن بالاتری به دست آوریم. زاویه باز شدن بستگی به ناحیه ای دارد که باید تحت پوشش قرار گیرد.

انواع مختلفی از آنتن ها و ریدر های برد بلند وجود دارد. RFID ثابت، ریدر RFID قابل حمل، خوانندگان rfid برای گوشی های هوشمند و خوانندگان USB. و در صورت نیاز به استفاده از ریدرهای قابل حمل،  را توصیه می کنیم. برای انتخاب خواننده مناسب، باید چندین عامل را در نظر بگیریم:

آنتن ها و ریدر های برد بلند ثابت عمدتاً برای پوشش یک منطقه خاص عمل می کنند: یک نقطه توسط یک درگاه، یک ماشین، روی تسمه نقاله، در یک جعبه و غیره. آنتن ها و ریدر های برد بلند سیار به ما اجازه می دهند در حین حرکت بخوانیم و موجودی ها را انجام دهیم یا RFID را جستجو کنیم. برچسب هایی که ما نمی بینیم