هک دزدگیر
 

 

آیا امکان هک دزدگیراماکن وجود دارد؟
 

یکی از دغدغه های افرادی که تمایل به خرید دزدگیر اماکن دارند احتمال هک شدن یا نشدن دزدگیر منزل است. برای پاسخ به این سوال، تحقیقات برخی از محققان در ادامه مطلب ذکر شده است. این تحقیقات خارج از ایران و برروی برندهای خارجی انجام گرفته است.
دو محقق به نام های lamb و cesare تحقیقاتی در مورد نحوه هک دزدگیرهای اماکن و خانه انجام داده اند. این دو محقق بر این باور هستند که تمام سیستم هایی که به اینترنت وصل می شوند به راحتی قابل هک کردن هستند. بر اساس این باور، این دو محقق به بررسی سیستم هایی که با امواج رادیویی کار می کنند پرداخته اند تا ببیند این سیستم ها چقدر امنیت دارند و امکان نفوذ به آن ها چه مقدار است.

تمام دزدگیرهای منزل که به صورت وایرلس با چشمی حرکتی، مگنت، سنسور لرزشی و ... در ارتباط هستند، برای ارسال سیگنال بین سنسورها و دزدگیر اماکن از فرکانس رادیویی استفاده می کنند. هنگامی که دزدگیر منزل را در زمان خروج از خانه فعال می کنید، اگر کسی قصد دورود به حریم خصوصی شما را داشته باشد به محض ورود به منزل، چشمی از طریق امواج رادیویی، سیگنالی را به دزدگیر ارسال می کند و دزدگیر خانگی به محض دریافت این سیگنال آژیر و بلندگو را فعال کرده و صدای آژیر تمام محیط را فرا گرفته و اطرافیان را از وقوع خطر آگاه می سازد.حال اگر کسی امکان دسترسی به سیگنال ارسالی از چشمی را داشته باشد چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

دزدگیر

دو محقق مذکور به بررسی این قضیه پرداختند. آن ها به این امر پی بردند که در صورتی که سارقان برخی از دستگاه های رادیویی را داشته باشند امکان دسترسی به سیگنال و هک کردن آن را دارند. به این صورت که می توانند با ارسال امواج مزاحم رادیویی در عملکرد دزدگیر و سنسور آن اختلال ایجاد کنند و با مسدود کردن سیگنال مانع از رسیدن سیگنال به دزدگیر شوند.برای حل این مشکل هک دزدگیرخانه ، اکثر شرکت های معتبر در زمینه دزدگیر منزل از سیستم anti-jamming استفاده می کنند تا مانع از ایجاد اختلال توسط امواج رادیویی مزاحم می شود. با استفاده از این سیستم امکان مسدود کردن سیگنال چشمی وجود نداشته و به محض تشخیص ورود غیرمجاز دزدگیر آلارم خواهد زد. 

آن ها همچنین ادعا می کنند که در دزدگیرهایی که از ریموت کنترل برای فعال یا غیرفعال کردن دزدگیر استفاده می شود می توان ریموت ها را نیز هک نمود و به راحتی دزدگیر را هک و غیر فعال کرد.
پیشنهاد این محققان برای حل مشکل استفاده از ریموت، استفاده از دزدگیرهایی است که دارای ریموت رولینگ کد یا هاپینگ کد هستند، است. دزدگیرهایی که دارای ریموت فیکس کد هستند با فشار دادن دکمه هر مرتبه فقط یک کد مشخص ارسال می شود و هر بار همین کد تکراری برای دزدگیر اماکن ارسال می شود بدین ترتیب امکان هک دزدگیر خانه از طریق کپی کردن این کد ثابت بسیار بالا می رود. در صورت استفاده از ریموت رولینگ یا هاپینگ کد با هر بار فشردن دکمه یک کد جدید رمز گذاری شده برای دزدگیر ارسال می شود و کد تکراری وجود نخواهد داشت، در نتیجه امکان هک دزدگیر اماکن بسیار کم خواهد بود.

 

برخی از افراد برای اینکه از ریموت استفاده نکنند تا امکان هک دزدگیر را پایین بیاورند، دزدگیر را در مکانی نزدیک درب ورودی نصب می کنند و به محض ورود به منزل زمانی کوتاهی (به عنوان مثال: 40 ثانیه) را در اختیار دارند تا رمز دستگاه را قبل از فعال شدن آلارم وارد کنند. این کار شاید از لحاظ خذف کردن ریموت مناسب باشد ولی در بسیاری از سرقت هایی که در مکان هایی با دزدگیر اماکن صورت گرفته، سارق به محض ورود به منزل و دیدن دزدگیر، قبل از فعال شدن آژیر به سرعت دستگاه را از کار انداخته و با خیال راحت منزل را به سرقت برده است. پس بهتر است در هنگام نصب گزینه فعال سازی از طریق صفحه کلید را غیر فعال نمود و دستگاه را دور از دسترس قرار داد.

lamb و cesare در ادامه تحقیقات خود به سیگنال های ارسالی دزدگیر به اداره پلیس و یا به سیستم مانیتورینگ شرکت سازنده دزدگیر اماکن و امکان هک کردن این سیگنال دزدگیر پرداختند. در اکثر کشورهای اروپایی دزدگیر منزل به محض فعال شدن علاوه بر آژیر کشیدن سیگنالی به اداره پلیس منطقه یا شرکت سازنده دزدگیر ارسال می کند. این دو محقق با استفاده از دستگاه های رادیویی سعی در هک کردن این سیگنال و دسترسی به آن را داشتند. آن ها توانستند سیگنال ارسالی را هک کرده و مانع از ارسال آن شوند.

پیشنهاد این محققین برای استفاده از دزدگیر، خرید و نصب دزدگیرهای صنعتی به جای دزدگیر خانه است. به عقیده این محققان هک کردن دزدگیرهای صنعتی به مراتب سخت تر از دزدگیرهایی است که به عنوان دزدگیر منزل طراحی و تولید شده اند.